Károsanyag-kibocsátási botrány: szavaz az ajánlásairól az EP vizsgálóbizottsága

Kedden délután, mintegy egyévnyi munka után az EP gépjárműiparban alkalmazott kibocsátásméréssel foglalkozó vizsgálóbizottsága szavaz ajánlásairól, amelyben szigorúbb szabályozásra és további uniós szintű lépésekre tesz javaslatot. Jens Gieseke (néppárti, német) témafelelős a szavazás kapcsán elmondta: „Megtanultuk a múlt leckéit, és most elvégezzük a házi feladatunkat (...), hogy ez a botrány ne történhessen meg még egyszer”. Összefoglaltuk, hogy mit érdemes tudni a javaslatokról.

Gépjárművek károsanyag-kibocsátása: a vizsgálóbizottság szerint tanulni kell a botrányból

Miután napvilágot látott, hogy a Volkswagen-csoport Amerikában csalt a laboratóriumi tesztek során, a Parlament 2016 márciusában vizsgálóbizottságot állított fel, hogy kiderítse, megsértették-e a gépjárműgyártók a kibocsátásmérés tesztelésére vonatkozó EU-s szabályokat. A bizottság azt is vizsgálja, hogy az Európai Bizottság és a tagállamok részéről történt-e mulasztás az EU-s szabályok betartása terén.

Laboratóriumi vs. környezetben mért károsanyag-kibocsátás

A mérgező nitrogén-dioxidot is magában foglaló nitrogén-oxidok (NOx) kibocsátásáért elsősorban a dízelautók a felelősek, ezért az EU szabályozza a kibocsátott káros anyagok határértékét, valamint a mérésüket. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a valós közúti károsanyag-kibocsátás a laboratóriumban mért eredmények többszöröse is lehet.

Az EP-képviselők ezért azt kérik a Bizottságtól és a Tanácstól, hogy haladéktalanul fogadják el a valós vezetési feltételek melletti kibocsátásról (Real Driving Emissions, RDE) szóló csomagot, amelyeknek köszönhetően csökkenhet ez a különbség.

„A régi tesztet laboratóriumban végezték, 20 perc alatt, nagyon mesterséges körülmények között. Közúton viszont hirtelen sokkal több veszélyes szennyező anyagot bocsátott ki, mint a teszt közben. Ezért fejlesztettek ki másfajta, az eredményt befolyásoló műszereket a gyártók” - magyarázta Gerben-Jan Gerbrandy (liberális, holland) témafelelős.

Az EU-s szabályok végrehajtása és szankciók

Az EP-képviselők szerint a gépjárművek kibocsátásának mérésére vonatkozó szabályok szigorúbb és eredményesebb végrehajtására van szükség az Európai Unióban. A szakbizottság emellett sürgeti a Bizottságot, hogy indítson kötelezettségszegési eljárást azon tagállamok ellen, amelyek nem hoztak létre hatékony piacfelügyeletet.


„Európai megközelítésre van szükségünk, hatékonyabb irányításra” - mondta Jens Gieseke (néppárti, német) témafelelős.


Következő lépés


Amennyiben a szakbizottság elfogadja, következő lépésként a Parlament várhatóan az áprilisi plenáris ülésen szavaz az ajánlásokról.