Brexit: az EP feltételei az Egyesült Királyság kilépési szerződésének elfogadásához  

Sajtóközlemény 
 
 
Elnökök Értekezlete miután az Egyesült Királyság bejelentette az 50. cikk alkalmazását  

Az Európai Parlament Elnökeinek Értekezlete szerdán elfogadta az EP négy frakcióvezetője és az Alkotmányos ügyek bizottsága által megfogalmazott, határozathozatalra irányuló javaslatot. A szöveg a Parlament feltételeit tartalmazza az Egyesült Királyság kilépésére vonatkozó megállapodásának elfogadásához. A javaslatról az EP jövő szerdán (április 5-én) vitázik és szavaz.


A javaslat kiemeli a 27 tagállam polgáraival szembeni tisztességes eljárás fontosságát, és hangsúlyozza az EU-n belül élő brit állampolgárok, valamint az Egyesült Királyságban élő EU-s állampolgárok jogainak kölcsönös, diszkrimináció-mentes tiszteletben tartását.


Fennálló kötelezettségek


Az Egyesült Királyság a kilépésig az EU Szerződésből fakadó minden jogát és kötelezettségét tovább kell, hogy gyakorolja, ide értve a jelenlegi hosszú távú uniós költségvetésből eredő kötelezettségeit, még ha azok a kilépés dátuma utánra nyúlnának is. Ez egyben azt is jelenti, hogy az Egyesült Királyságnak továbbra is tiszteletben kell tartania a négy szabadságjogot, az Európai Bíróság ítélkezési jogát, az általános költségvetési hozzájárulásokat, valamint tartania kell magát az EU közös kereskedelmi politikájához. A képviselők ragaszkodnak az Írország és Észak-Írország közötti határ kérdésének rendezéséhez is.

“Bármilyen jövőbeni partnerség előfeltétele és alapkövetelménye a rendezett kilépés. Ez nem lehet alku tárgya. Az uniós tagság privilégiumaival együtt járnak a kötelezettségek is, és ezek a kötelezettségek a négy alapszabadság biztosítását jelentik. A négy szabadság szétválaszthatatlan kötőanyag” - mondta Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke.


Őszinte együttműködés


A frakciók és a szakbizottság szerint az uniós jogba ütközne, ha az Egyesült Királyság még azelőtt elkezdene harmadik országokkal kereskedelmi szerződésekről tárgyalni, hogy kivált volna az Unióból. Az EP a kilépésig az egyéb szakpolitikai területekhez kapcsolódó jogalkotásban is őszinte együttműködést várna el a szigetországtól. A képviselők arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Királyság és egy vagy több tagállam közötti külön bilaterális megállapodások szintén az Szerződések megszegését jelentenék (így például a szigetországbeli pénzügyi intézmények vonatkozásában).


“Számunkra a legfontosabb az állampolgárok jogainak mielőbbi rendezése, a tárgyalások során ezzel kell elsőként foglalkozni. Az állampolgárok nem lehetnek alkuk tárgyai” - hangsúlyozta Guy Verhofstadt, az Parlament Brexit-tárgyalási koordinátora.


Nem lehet az EU-n kívül jobb, mint bent  


A képviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy az EU-tagság előnyei nem járnak annak az országnak, aki már nem az EU tagja. Ugyanakkor a jövőben elképzelhető egy társulási megállapodás az EU és Egyesült Királyság között - olvasható a Manfred Weber (EPP), Gianni Pittella (S&D), Guy Verhofstadt (ALDE), Philippe Lamberts és Ska Keller (Zöldek) és Danuta Hübner, az Alkotmányos ügyek bizottságának elnöke által jegyzett javaslatban. Ennek az lenne a feltétele, hogy Nagy-Britannia a környezetvédelem, a klímaváltozás, az adóelkerüléssel szembeni fellépés, a tisztességes verseny, a kereskedelem és a szociális politikák területén továbbra is tartsa tiszteletben az uniós előírásokat.


Átmeneti megállapodások


Ha a kilépési megállapodásról szóló tárgyalások megfelelően haladnak, az EP-képviselők szerint elkezdődhetnek az EU és az Egyesült Királyság jövőbeni kapcsolatát meghatározó átmeneti viszonyokról szóló megbeszélések is. A jövőbeni kapcsolatokra vonatkozó megállapodás azonban csak akkor köthető meg, amikor az Egyesült Királyság ténylegesen kivált az EU-ból. Bármilyen átmeneti megállapodás maximális időtartama három év lehet.