Európai űrközpont Francia Guyana szívében

A Brazíliával és Suriname-mal határos Francia Guyanában található az európai űrközpont. Az országot ugyan őserdő borítja, mégis mint francia terület az EU-hoz tartozik, fizetőeszköze is az euró. Több mint 50 évvel ezelőtt pedig űrközpontot hoztak létre Kourou közelében, hogy kihasználják a hely kedvező földrajzi elhelyezkedését az Egyenlítőhöz közel. Innen ugyanis a keleti irányba kilőtt űrhajók 460 m/s-mal gyorsabban haladhatnak.

Space EU border ©ESA 2013
Rakétakilövés az uniós űrközpontban ©ESA 2013

A Brüsszeltől 7300 km-re, Kourou-ban található guyanai űrközpont ablak az űrre. Évente fél tucat kilövést hajtanak végre, így az egész város az űrközpont tevékenységétől függ. A világ minden tájáról érkeznek ide technikusok attól függően, hogy milyen nemzet kommunikációs műholdját lövik éppen ki Európa Ariane 5 rakétáján.


„Itt rendszeresen belefuthatunk német, olasz vagy spanyol specialistákba” – meséli Emmanuel Toko, Kourou sajtóklubjának vezetője. „Az űrközpontnak köszönhetően Kourou egészen olyan, mint egy tipikus európai város. Amazóniai őslakosok vagyunk, guyanaiak, franciák, és nem utolsósorban európaiak. A mai fiatalok ezt mind érzik is. Ha pedig valaki európai, nincs az, amit ne hódíthatna meg”.

 

Az elmúlt három évben az űrközpontból orosz Szojuzokat és olasz Vega típusú rakétákat is kilőttek, ami csak erősíti Európa jelenlétét a világban. És rengeteg ilyen projekt fut jelenleg.


A kezdeti pesszimizmust az optimizmus váltotta fel


„Kezdetben attól tartottunk, hogy egyetlen rakétaindító állvánnyal előbb-utóbb kudarcba fullad az egész űrprogram” – meséli Jacquy Pierre-Marie, a guyanai ipari és kereskedelmi kamara alelnöke, aki a nemzetközi kapcsolatokért felelős. „Ma már sokkal optimistábbak lehetünk, hiszen már három ilyen állványunk is van.”


Az ötmilliárd eurós európai űrprogram keretein belül kifejlesztett Galileo műholdakat is innen lövik ki. Ezek segítségével Európának saját globális navigációs rendszere lehet, így többé nem fog függni az amerikai GPS rendszertől.


Összesen 28 műholdat terveznek kilőni, amelyek segítségével egyméteres pontosságú lehet a helymeghatározás. Egyéb űrprogramok segítségével, mint például a Kopernikusz-program, az űrszemetet lehet majd nyomon követni, pontosabb lehet az időjárás-előrejelzés, és a természeti jelenségeket is hatékonyabban lehet majd megfigyelni. A legutóbb kilőtt Sentinel-1A-nak például éjjel-nappal rálátása van a Földre, nem zavarják a felhők sem, így bármikor tud jeleket küldeni a szélsőséges időjárási körülményekről vagy biztonsági kérdésekről.


Minden más lenne az űrállomás nélkül


„Minden más lenne, ha nem itt futnának ezek az európai programok” – magyarázza Jacquy Pierre-Marie. „Az európai vállalatok, akik jelen vannak erős és megbízható befektetők, munkalehetőségeket teremtenek a helyieknek és segítenek a helyi vállalkozásoknak is.”

 

Az Európai Űrügynökség (ESA) is örül, hogy itt lehet Francia Guyanában, és nem csak gyakorlati okokból. „Szimbolikus jelentősége is van annak, hogy itt lehetünk, hogy megvethettük a lábunkat Dél-Amerikában” – magyarázza Fernando Doblas, az űrügynökség kommunikációs igazgatója. „A csillagok felől nézve ugyanis a határok nem láthatóak, nemde?” – teszi fel a költői kérdést.