Uniós költségvetés 2015: „az EP harcolni fog”

Az Európai Parlament október 21-én vitázik, egy nappal később pedig szavaz az EU 2015. évi költségvetéséről. Előreláthatólag a képviselők elutasítják a költségvetés megvágását, amit a tagállamok javasoltak. A költségvetésről az EP-nek és a tagállamok szakminisztereit soraiban tudó Tanácsnak közösen kell megállapodnia. A részletekről Eider Gardiazábal Rubial (szocialista, spanyol) parlamenti témafelelőst kérdeztük.

MEP Gardiazabal on Budget 2015_
Eider Gardiazábal Rubial

Milyen álláspontot képvisel majd az EP a költségvetési egyeztetéseken a tagállamokkal szemben?


Remélem, hogy sikerül kompromisszumra jutni. Arra nincs lehetőség, hogy a korábbiakhoz hasonlóan a Tanács egy euróval se engedjen az elképzeléseiből. Harcolni fogunk. Mégpedig keményen.


Hogyan befolyásolják a mostani helyzetet a korábbi évek költségvetései?


A kifizetésekkel 2010-ben kezdődtek a bajok, 2013 végén pedig 25–26 milliárd euróra rúgtak az uniós programokhoz kapcsolódó kifizetetlen számlák. Meg kell oldanunk a helyzetet. A Tanácsnak először fel kell ismernie a problémát, majd pedig ki kell találnia, hogy miként lehetne megoldani azt.


Amikor megállapodtak az EU többéves költségvetéséről, arról is döntöttek, hogy a költségvetési tételek között nagyobb lesz a rugalmasság, és ezt az elvet érvényesítik az éves költségvetések esetén is. Mi valósult meg ebből?


Az EP azért fogadta el, hogy a többéves uniós költségvetés csökkenjen, hogy a rugalmasságnak köszönhetően a leghatékonyabban lehessen felhasználni a pénzt. A Tanács azonban most nem tartja magát az ígérethez, amit jogi, politikai és gazdasági okokkal magyaráznak.


Mely programok sínylik meg a legjobban a kifizetetlen számlákat?


A legérzékenyebb terület a humanitárius segélyezés. Megígérjük, hogy megvalósítunk különböző programokat, a költségeket viszont nem álljuk. Így például a Száhil övben, Szíriában vagy Palesztinában dolgozó civilszervezeteknek kórházakat kell bezárniuk vagy éppen nem tudnak menekültekkel foglalkozni.


Mi a helyzet a Horizont 2020 kutatási programmal vagy éppen az Erasmus+ diákcsere-programmal?


Támogatni kell a kutatás-fejlesztést és a diákokat, de a helyzet teljesen skizofrén, ha szabad így fogalmaznom. A Tanács bejelenti, hogy ezek kiemelkedően fontos célok, viszont azok finanszírozásáról megfeledkezik. A diákok persze most is mehetnek külföldre tanulni a program keretében, de vajon megkapják-e az ösztöndíjukat? Ehhez hasonlóan, a kis- és középvállalkozások részt vesznek a Horizont 2020 programjaiban, de nem kapnak támogatást.

Uniós költségvetés 2015

  • az Európai Bizottság javaslata - kötelezettségvállalás: 145,6 Mrd EUR; kifizetés: 142,1 Mrd EUR
  • az EU Tanács javaslata - kötelezettségvállalás: 145,08 Mrd EUR; kifizetés: 140 Mrd EUR
  • az EP szakbizottságának javaslata - kötelezettségvállalás: 146,3 Mrd EUR; kifizetés: 146,4 Mrd EUR