Európai szemeszter: követni kell az ajánlásokat, erősebb kontrollra van szükség

Az európai szemeszter keretében az uniós országok összehangolják gazdaságpolitikájukat, hogy ezzel teremtsék meg a növekedés és a foglalkoztatás alapjait, és tegyék kiegyensúlyozottá a költségvetéseket. A mai EP vitán a képviselők arról beszéltek, hogy a megfogalmazott ajánlásokat végre kell hajtani, és meg kell erősíteni a demokratikus ellenőrzést is. Az európai szemeszterről szóló jelentésről szerdán szavaz az EP.

European Semester debate (L-R): Philippe DE BACKER (Rapporteur), Benedetto DELLA VEDOVA (Council), Jyrki KATAINEN (Commission), Dariusz ROSATI (PPE), Tibor SZANYI (S&D), Sampo TERHO (ECR), Sylvie GOULARD (ALDE), Marisa MATIAS (GUE/NGL), Bas EICKHOUT (Verts/ALE), Steven WOOLFE (NI).
A felszólalók (balról jobbra): Philippe De Backer, Benedetto Della Vedova, Jyrki Katainen, Dariusz Rosati, Szanyi Tibor, Sampo Terho, Sylvie Goulard, Marisa Matias, Bas Eickhout, Steven Woolfe

Philippe De Backer (liberális, belga), a téma parlamenti felelőse szerint a gazdaságpolitikák uniós szintű összehangolását és a trojka programjának demokratikusabb ellenőrzését is meg kell erősíteni, mégpedig az Európai Parlamenten keresztül. A tagállamoknak magukénak kell érezniük az európai szemesztert, hogy növekedjen a versenyképesség, beinduljon a növekedés, megújuljanak a társadalombiztosítási rendszerek és a munkaerőpiac.


Benedetto Della Vedova, az olasz pénzügyminisztérium államtitkára a Tanács nevében arról beszélt, hogy a munkahelyteremtés, növekedés és versenyképesség érdekében hosszú távú elképzelésekre és bátor reformokra van szükség.


Az Európai Bizottság nevében felszólaló Jyrki Katainen úgy fogalmazott, hogy az európai szemeszter hasznos volt abból a szempontból, hogy segített meghatározni és összehangolni a szakpolitikai lépéseket a tagállamok és az EU előtt álló kihívásokkal szemben. „A múlt heti piaci ingadozások arra emlékeztetnek, hogy a reformok útját kell folytatni” – jegyezte meg a biztos.


Az uniós országok számára megfogalmazott ajánlásoknak csak 10–15%-át hajtják végre teljes mértékben a tagállamok, hangsúlyozta Dariusz Rosati (néppárti, lengyel). Ezért szerinte a folyamatot fegyelmezettebbé kell tenni, megfelelő politikai tőkét kell mobilizálni a reformok érdekében, és jobban be kell vonni a tagállamokat a demokratikus kontroll megerősítése érdekében.


A szocialista Szanyi Tibor szerint a strukturális reformok lehetnek elhibázottak is, ami csak a szegénységet növeli. Szerinte többek között a beruházások, az adócsalás elleni küzdelem és a munkaerő szabad áramlásának biztosítása segíthet a versenyképesség növelésében, valamint a növekedés és a munkahelyteremtés beindításában.


Sampo Terho (konzervatív-reformer, finn) kritizálta az európai szemeszter túlságosan föderalista megközelítését. „Nem lehet megfontolni, hogy a döntéshozatal kikerüljön a demokratikusan megválasztott tagállami parlamentek kezéből” – mondta.


Sylvie Goulard (liberális, francia) arról beszélt, hogy néhány tagállamban olyan viták folynak, amiből arra lehet következtetni, hogy sokaknak nem világos, hogy az EU-ban a gazdaságpolitikák egymástól függnek.


Marisa Matias (baloldali, portugál) szerint a gazdaságpolitikai intzékedések katasztrofálisak voltak, és szerinte a költségvetési konszolidációhoz először a munkanélküliséggel kell kezdeni valamit.


Bas Eickhout (zöldpárti, holland) szerint az EP jelentéséből az derül ki, hogy az EP-ben megvan az Európa-párti többség, amely fontosnak tartja az európai szemesztert. „Ez egyértelmű üzenet a Tanács és a tagállamok számára is, hogy vegyék komolyabban a folyamatot” – fogalmazott a képviselő.


Steven Woolfe (EFDD, brit) arról beszélt, hogy az EU cserbenhagyta az embereket. „Az eurózónában 16,8% az átlagos munkanélküliség. A GNP és a GDP évről évre csökken, a termelékenységi szint esik, az öngyilkosságok száma nő. Be kell látni, az euró egy csőd.