Vallási kisebbségek üldözése a Közel-Keleten: „a halál immár csak banalitás”

Február 26-án az emberi jogi albizottság az EP Mashreq-országokkal fenntartott küldöttségével közösen tartott meghallgatást a vallásszabadság helyzetéről a Közel-Keleten. A fő téma a keresztények és más vallási kisebbségek helyzete volt. Elena Valenciano, az albizottság szocialista, spanyol elnöke arról beszélt, hogy a vallásszabadság megteremtése emberemlékezet óta célja az emberiségnek.

A Syrian soldier walks on the roof of the damaged church of Saint Sarkis, in the ancient Christian town of Maalula, 56 kilometers northeast of the Syrian capital Damascus, on December 20, 2014. ©BELGA/AFP/Y.Karwashan
Sérült keresztény templom Maalula városában Damaszkusztól 56 kilométerre észak-keletre, 2014 decemberében ©BELGA/AFP/Y.Karwashan

Andrzej Grzyb (néppárti, Lengyelország) szerint a közel-keleti konfliktus elképzelhetetlen méreteket öltött. „A legfontosabb, hogy dokumentáljuk, hogy mi történik a helyszínen, hogy bizonyítani lehessen az elkövetett bűncselekményeket. Máskülönben a bűnösöket nem lehet elszámoltatni.”


Josef Weidenholzer (szocialista, Ausztria) a Szíria észak-keleti részén elrabolt és fogva tartott kétszáz asszír keresztényről beszélt. „Valóban azt szeretnénk, ha a világnak ezen a részén ne legyenek keresztények?” – tette fel a költői kérdést.


Charles Tannock (konzervatív-reformer, Nagy-Britannia) szerint kétségtelen, hogy az extrémista, iszlámista és dzsihádista csoportok célja, hogy a Közel-Keleten és Észak-Afrikában ne legyenek vallási kisebbségek.


„A halál immár banalitás lett a térségben” – fogalmazott Nawras Sammour, a szíriai jezsuita menekültszolgálat munkatársa. Sammour szerint a radikalizmus elterjedése és a vallási fundamentalizmus bizonytalanságot és félelmet szül a keresztény közösségben.


Daniel Hoffmann, a Middle East Concern szervezet munkatársa arról beszélt, hogy a közelmúltban huszonegy egyiptomi kopt keresztényt végeztek ki Líbiában. Elmondta, hogy a keresztények és más közösségek elleni emberi jogsértések nem a mostani esetekkel kezdődtek, és nem is fognak véget érni az iszlám állam bukásával.


William Spencer, az Institute for International Law and Human Rights nemzetközi jogi szervezet munkatársa arról beszélt, hogy az iraki kisebbségek helyzete már az iszlám állam színre lépése előtt is nagyon kiszolgáltatott volt.


Alison Smith a No Peace Without Justice emberi jogi szervezet képviseletében arról beszélt, hogy az Irak északi részén elkövetett bűncselekmények között a túszejtések, kivégzések, vallási épületek elleni támadások, erőszakos térítések, kínzás és nemi erőszak is szerepel. Az iszlám állam által elkövetett bűnöket Smith brutalitásuk, rendszerességük és természetük tekintetében is megrázónak nevezte.


Esther Kattenberg az Open Doors International nemzetközi szervezettől arról beszélt, hogy fontos, hogy az EU elítélje az emberi jogsértéseket, köztük a vallásszabadság megsértését.

További információ