Ukrajna: utazási korlátozást és pénzügyi támogatást kérnek a képviselők 

Sajtóközlemény 
 
 
Több mint kétezer tüntető sebesült meg, többeket elraboltak, és legalább hatan meghaltak a biztonsági erőkkel folytatott véres összecsapásokban a kijevi Maidan téren, mondták a képviselők ©BELGA_AFP_SERGEI SUPINSKY  

A tagállamok készüljenek fel arra, hogy korlátozzák az utazási lehetőségeit és fagyasszák be az Unióban tartott vagyonát az ukrán tiltakozók haláláért személyesen felelős személyeknek: ezt kérik a képviselők az uniós tagállamoktól egy csütörtökön megszavazott állásfoglalásban. A Parlament emellett uniós pénzügyi támogatást vár Ukrajna számára. Egy másik, szintén csütörtöki állásfoglalásban a képviselők felszólítják Oroszországot az ukrán önrendelkezés tiszteletben tartására.

A Parlament elítéli az ukrajnai békés tüntetők elleni erőszakos fellépést és felszólítja az EU-t és a tagállamokat, hogy fagyasszák be a tüntetők megtámadásáért és haláláért személyesen felelős ukrán tisztviselők, jogalkotók és oligarchák Unióban tartott eszközeit és vagyonát.


A képviselők emellett Ukrajna számára „konkrét hosszú távú pénzügyi csomag kidolgozását" kérik az Uniótól. A csomagot egy hiteles új ideiglenes kormánynak ajánlanák fel a feszült költségvetési helyzet enyhítése érdekében.


Legyen vége az erőszaknak, és bocsássák szabadon a tüntetőket


A képviselők elítélik az ukrán hatóságok, a biztonsági erők, és a valószínűsíthetően a kormány által támogatott tituski-hulligáncsoportok erőszakos fellépését a Maidan téri tüntetőkkel szemben, és az erőszakos cselekmények kivizsgálására és a felelősök megbüntetésére szólítják fel az ukrán hatóságokat. Az állásfoglalás név szerint említi az Automaidan csoport közelmúltban elrabolt és megkínzott vezetőjét, Dmitro Bulatovot. A képviselők ugyanakkor az ügy legitimitásának megőrzése érdekében erőszakmentességre kérik a tüntetőket.


A képviselők sajnálattal értesültek a nemrég elfogadott, „az áldozatok tússzá változtató" ukrán amnesztia-törvényről, és a tiltakozók feltétel nélküli szabadon bocsátását követelik.


Állandó EP-képviselet Ukrajnában


A képviselők ukrán polgárok, aktivisták és politikusok kérésére hivatkozva felkérik az Európai Parlament elnökeinek értekezletét (az EP elnöke és a képviselőcsoportok vezetői), hogy a felek közti párbeszéd elősegítésére a lehető leghamarabb hozzanak létre állandó EP képviseletet Ukrajnában.


Oroszország tartsa tiszteletben szomszédja jogát egy szorosabb EU-kapcsolatra


A képviselők egy másik állásfoglalásban Oroszországot bírálták az EU keleti szomszédjaira gyakorolt gazdasági és politikai nyomás miatt. A Parlament szerint Oroszországnak tiszteletben kell tartania szomszédjai jogát az EU-kapcsolatok szorosabbra fűzésére, és ellenzik, hogy Oroszország továbbra is befolyási övezeteként tekint az EU keleti partnerségének országaira. „(...A)z ukrán állampolgárok számára biztosítani kell a jogot arra, hogy saját maguk döntsenek országuk jövőjéről", fogalmaz az állásfoglalás.