Ekonominės globalizacijos nauda Europoje: pagrindiniai faktai 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Išaugęs eksportas, didesnis užimtumas, galimybės mažoms įmonėms – sužinokite daugiau apie globalizacijos naudą Europos Sąjungoje.

Žmonių minios vaizdas iš viršaus © AP Images / ES–EP 

Globalizacija sukuria didelį potencialą gerovės ir darbo vietų kūrimui, tačiau ji taip pat kelia iššūkių. Todėl vykdydama aktyvią prekybos politiką Europos Sąjunga stengiasi išnaudoti globalizaciją savo labui ir sumažinti galimas neigiamas pasekmes.

Pasaulio prekybos lyderė

ES ekonomika yra viena stambiausių eksportuotojų ir importuotojų pasaulyje, ji yra pagrindinė prekybos partnerė 80-iai pasaulio valstybių.

Kartu su JAV ir Kinija, ES yra viena iš trijų stambiausių tarptautinės prekybos dalyvių. ES 28 prekių eksportas sudaro per 15 proc. viso pasaulinio rodiklio, o daugiau nei 80 proc. ES eksportuotojų yra mažos ir vidutinės įmonės.

ES 28 prekių ir paslaugų eksporto vertė 2000–2018 m. padidėjo daugiau nei du kartus – nuo 1 160 iki 2 900 mlrd. eurų. Pavyzdžiui, 2017 m. eksportas į Pietų Korėją padidėjo daugiau nei 12 proc., į Kolumbiją – daugiau nei 10 proc., o į Kanadą – 7 proc.

Didesnės užimtumo galimybės

36 mln. darbo vietų, arba 1 iš 7 darbo vietų Europos Sąjungoje, tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso nuo eksporto į kitas pasaulio šalis. Vidutiniškai 1 mlrd. eurų ES eksporto padeda išlaikyti apie 13 tūkst. darbo vietų ES viduje.

Pavyzdžiui, Lietuvos eksportas į kitas pasaulio šalis padeda išlaikyti 312 tūkst. darbo vietų Lietuvoje ir 27 tūkst. darbo vietų kitose ES šalyse. Savo ruožtu 39 tūkst. darbo vietų Lietuvoje priklauso nuo kitų ES šalių eksporto į kitas pasaulio šalis. Iš viso nuo ES eksporto į likusį pasaulį priklauso net 26 proc. Lietuvos darbo vietų.

Be to, šios darbo vietos yra vidutiniškai 12 proc. geriau apmokamos nei kitų ekonomikos sričių.

Nauda vartotojams

Dėl laisvesnės prekybos laimi ir vartotojas, nes mažesni importo muitai ir didesnė konkurencija sąlygoja mažesnes kainas ir didesnį asortimentą. Skaičiuojama, kad dėl to vartotojas kasmet gauna 600 eurų naudos.

ES vidaus rinkos nauda

ES bendroji rinka yra didžiausia pasaulyje ekonominė erdvė be prekybos barjerų, kurioje gyvena daugiau nei 500 mln. žmonių ir kurios BVP siekia apie 13 trln eurų. Skaičiuojama, kad ji padėjo sukurti 2,8 mln. darbo vietų.