Kokie darbai laukia europarlamentarų antrąjį pusmetį?

Švari energija, telekomunikacijų ir transporto taisyklių reformos, debatai apie ES ateitį – tarp svarbiausių antrojo 2018–ųjų pusmečio EP prioritetų.

Debatai apie ES padėtį

Rudens politinį sezoną pradės metinis Europos Komisijos pirmininko J.–C. Junckerio pranešimas apie ES padėtį (angl. SOTEU) ir debatai šia tema, per kuriuos EP nariai įvertins nuveiktus darbus ir ateities planus.

ES ateitis

Europarlamentarai taip pat tęs debatus su ES šalių lyderiais apie Sąjungos ateities viziją. Antrąjį pusmetį Europos Parlamente kalbės Graikijos premjeras Alexis Tsipras, Estijos premjeras Jüri Ratas, Rumunijos prezidentas Klaus Iohannis, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Danijos premjeras Lars Løkke Rasmussen ir Ispanijos premjeras Pedro Sánchez.

Energetika

Lapkritį EP nariai balsuos dėl švarios energijos dokumentų rinkinio, įskaitant naujus tikslus dėl atsinaujinančių išteklių energijos, energijos vartojimo efektyvumo didinimo ir energetikos sąjungos valdymo. Birželį EP ir Tarybos derybininkai sutarė iki 2030 m. atsinaujinančių išteklių dalį energijos rūšių derinyje padidinti bent iki 32 proc., o energijos vartojimo efektyvumą – iki 32,5 proc.

Bendra skaitmeninė rinka

Lapkritį Parlamentas balsuos dėl telekomunikacijų rinkos reformos, kuria siekiama paspartinti 5G ryšio diegimą ir sumažinti tarptautinių skambučių ES viduje kainas.

Europarlamentarai taip pat balsuos dėl audiovizualinių paslaugų direktyvos pakeitimų, kuriais siekiama apsaugoti žiūrovų, ypač vaikų, interesus nepriklausomai nuo paslaugos ar platformos pobūdžio. Žiūrovai turės būti vienodai apsaugoti žiūrėdami filmą ar kitokį turinį, kuris transliuojamas per televiziją ar, pavyzdžiui, užsakomųjų vaizdo paslaugų platformoje, tokioje kaip „Netflix“.

Transportas

Transporto komitetas iš naujo svarstys taisykles dėl sunkvežimių vairuotojų darbo ir poilsio laiko reguliavimo po to, kai visas Parlamentas nepritarė jo pasiūlytiems pakeitimams. Savo ruožtu rugsėjį EP nariai plenariniame posėdyje balsuos dėl judumo ateities ES darbotvarkės.

Autorių teisės

Rugsėjį europarlamentarai plenarinėje sesijoje taip pat balsuos dėl ES autorių teisių taisyklių pakeitimų po to, kai liepą Parlamentas nepritarė komiteto sprendimui pradėti šiuo klausimu derybas su ES valstybėmis. Autorių teisių reforma siekiama užtikrinti sąžiningą atlygį menininkams ir žurnalistams.

Veterinarija

Spalio pabaigoje Europos Parlamentas balsuos dėl priemonių, kuriomis siekiama sumažinti antibiotikų naudojimą gyvulininkystėje, o rugsėjį – dėl pranešimo apie bendros sveikatos koncepcija grindžiamą Europos kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms veiksmų planą.

Solidarumo korpusas

Rugsėjį europarlamentarai balsuos dėl Europos solidarumo korpuso veiklos finansavimo iki 2020 m. pabaigos. Europos solidarumo korpuso paskirtis – suteikti jaunuoliams galimybę dalyvauti įvairioje solidarumo veikloje, kuria padedama spręsti problemas visoje ES.

Teisės viršenybė Vengrijoje

Rugsėjo plenarinėje sesijoje EP nariai taip pat balsuos dėl siūlymo, kuriuo pagal Europos Sąjungos sutarties 7 straipsnio 1 dalį ES Taryba būtų raginama nustatyti, ar esama aiškaus pavojaus, kad Vengrija šiurkščiai pažeidžia vertybes, kuriomis grindžiama Sąjunga. Birželį Piliečių laisvių komitetas išreiškė susirūpinimą dėl Vengrijos teismų nepriklausomumo, žodžio laisvės, mažumų teisių, migrantų ir prieglobsčio prašytojų padėties bei paragino ES Tarybą imtis veiksmų.

Premijos

Gruodį Europos Parlamente bus įteikta šių metų Sacharovo premija už minties laisvę. Ji kasmet teikiama su priespauda ir neteisybe kovojantiems ir žmogiškąsias vertybes ginantiems asmenims ir organizacijoms.

Tuo tarpu lapkritį europarlamentarai išrinks šių metų LUX kino premijos laureatą. Europos Parlamento LUX kino apdovanojimas kasmet teikiamas filmui, atskleidžiančiam europinių vertybių universalumą bei kultūrinę žemyno įvairovę.