Aiškesnio buitinės technikos ženklinimo link

EP nustatė aiškesnį energijos vartojimo efektyvumo žymėjimą. Pasitelkę infografiką sužinokite, kaip matuojamas energijos suvartojimas ir kiek jis kainuoja.

Infografikas apie energijos suvartojimą, naują energijos vartojimo efektyvumo ženklinimą ir vienos kilovatvalandės kainą ES šalyse
INFOGRAFIKAS: energijos suvartojimas – ko verta kilovatvalandė?

Vienas iš būdų mažinti energijos sąskaitas bei anglies dvideginio išlakas yra efektyvesnis energijos vartojimas. Daugelis buitinių prietaisų, pavyzdžiui, televizoriai ir dulkių siurbliai, ženklinami specialiomis etiketėmis, kurios padeda vartotojams įvertinti jų energetinį efektyvumą.

Energijos vartojimo efektyvumas paprastai apibrėžiamas kaip santykis tarp sukurto darbo, paslaugų, prekių ar gautos energijos ir energijos sąnaudų. Savo ruožtu sutaupyta energija yra absoliutus dydis, matuojamas nepriklausomai nuo sukurto darbo.

Energijos vartojimo efektyvumą ženklinančios etiketės ES mastu pradėtos naudoti 1995 metais. Jis buvo nurodomas skalėje nuo A (efektyviausia klasė) iki G (mažiausiai efektyvi). Vėliau ši skalė išplėsta iki A+++ siekiant atspindėti padidėjusį naujų produktų energetinį efektyvumą.

Visgi, atlikus galiojančios sistemos peržiūrą, nustatyta, kad naujų klasių (A+ ir aukštesnių) sukūrimas sumažino jos veiksmingumą skatinant vartotojus rinktis labiau energetiškai efektyvius produktus. Pagrindinė to priežastis – daugelis šiuolaikinių gaminių patenka į A ar aukštesnę klasę, pvz., skalbimo mašinos, todėl vartotojai dažnai neįžvelgia didelio skirtumo tarp panašioms klasėms priklausančių produktų.

Reaguodama į tai, Europos Komisija pasiūlė grįžti prie originalios A–G ženklinimo skalės ir sukurti etikečių perklasifikavimo mechanizmą, kuris „įjungtų“ naujus energetiškai efektyviausius produktus į jau egzistuojančią skalę nesukurdamas naujų klasių.

Tarp kitų siūlymų – sukurti internetinę duomenų bazę, kurioje būtų registruojami į ES rinką teikiami nauji gaminiai, bei sustiprinti rinkos priežiūrą.

2017 m. birželio 13 dieną plenarinėje sesijoje Strasbūre Europos Parlamentas pritarė šiems siūlymams, kurie jau suderinti su ES Taryba.

Aiškesnis buitinių prietaisų energijos vartojimo efektyvumo ženklinimas yra ES pastangų pereiti prie švarios energijos dalis. ES taip pat sutarė dėl ambicingo atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo tikslo ir atnaujino pastatų energinio naudingumo taisykles.