Dalytis šiuo puslapiu: 

Straipsniai 

Iš kairės į dešinę: Matthias Fekl, Thomas de Maizière ir Piliečių laisvių komiteto pirmininkas Claude Moraes        

Praėjus keletui dienų po teroro išpuolio Londone, Vokietijos ir Prancūzijos vidaus reikalų ministrai lankėsi Europos Parlamente Briuselyje, kur kartu su Piliečių laisvių komiteto nariais aptarė saugumo situaciją Europoje. Kovo 27 d. vykusioje diskusijoje jie kalbėjo apie būtinybę stiprinti ES išorės sienų apsaugą, geriau keistis informacija ir kovoti su radikalizmu ir terorizmu.

EP narių patvirtintos ir svarstomos kovos su terorizmu priemonės        

Radikalizuoti bei į Siriją ir Iraką kovoti vykstantys ES šalių piliečiai kelia vis didesnę grėsmę saugumui. Daugelį pastarojo meto teroro išpuolių Europoje įvykdė būtent šie vadinamieji užsienio kovotojai. Vasario 16 dieną europarlamentarai pritarė direktyvai, kuria siekiama sustiprinti ES teroristinių išpuolių prevencijos teisinę sistemą kriminalizuojant parengiamąsias veiklas. Pasitelkę infografiką sužinokite daugiau apie EP patvirtintas ar svarstomas kovos su terorizmu priemones.

Pranešimas spaudai 

Radikalizuoti į Siriją, Iraką ar kitas konfliktų zonas kovoti vykstantys asmenys kelia vis didesnę grėsmę saugumui. Daugėja ir „vienišų vilkų“, kurie nepriklauso jokioms grupuotėms ir vieni planuoja bei vykdo teroro išpuolius. Ketvirtadienį europarlamentarai pritarė naujoms ES kovos su terorizmu taisyklėms, kurios įpareigoja ES šalis taikyti baudžiamąją atsakomybę už parengiamąsias ir pagalbines veiklas, susijusias su terorizmu.

Passport control illustration        
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Reaguodami į išaugusią terorizmo grėsmę Europoje, ketvirtadienį europarlamentarai atnaujino Šengeno kodeksą ir sugriežtino ES išorės sienų kontrolę. Visų į ES atvykstančiųjų bei išvykstančiųjų duomenys privalės būti tikrinami įvairiuose registruose, pavyzdžiui, pamestų bei pavogtų dokumentų bazėje. Netikrinti ES piliečių nebebus galima.

EP narė Vicky Ford įsitikinusi, kad Parlamento peržiūrėta direktyva dėl šaunamųjų ginklų saugos medžiotojus ir muziejus, neleisdama teroristams įsigyti ginklų.
       

Vidaus rinkos komitetas trečiadienį pritarė ES ginklų kontrolės direktyvos pataisoms, kuriomis siekiama užtikrinti, kad dujinių ginklų nebūtų įmanoma paversti koviniais. Europarlamentarai taip pat pasiūlė griežtesnės ginklų kontrolės išimtis savanorių pajėgoms, muziejams ir kolekcininkams. Daugiau apie siūlomus pakeitimus sužinosite pasižiūrėję interviu su EP pranešėja Vicky Ford (Europos konservatoriai ir reformistai, Jungtinė Karalystė).

EP narių ir ekspertų nuomonės penkiais svarbiausiais ES kovos su terorizmu klausimais.        

Skaičiuojama, kad Sirijoje ir Irake teroristų gretose gali kovoti apie 5 tūkst. užsienio teroristų kovotojų iš ES šalių. Jų grįžimas ir naujų kovotojų verbavimas kelia vis didesnę grėsmę. Pirmadienio vakarą EP nariai balsuos dėl siūlymų kriminalizuoti keliones terorizmo tikslais bei kitas parengiamąsias ir pagalbines veikas, susijusias su terorizmu. Parlamente taip pat svarstomi siūlymai sugriežtinti šaunamųjų ginklų kontrolę ir ES piliečių patikrą prie išorės sienų.

Straipsniai 

Airport Check-In Counters With Passengers        
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Siekiant pažaboti terorizmą ir kitus sunkius nusikaltimus, oro vežėjai turės iš anksto perduoti ES šalių institucijoms savo keleivių duomenis, kurie bus saugomi penkerius metus. Tai numatyta lėktuvų keleivių duomenų įrašų taisyklėse, kurias ketvirtadienį patvirtino Europos Parlamentas.

Pranešimas spaudai 

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) nutarė išplėsti Europos policijos biuro (Europolo) įgaliojimus kovoti su terorizmu ar kibernetiniais išpuoliais, o kartu sustiprinti šio biuro demokratinę priežiūrą.

Prancūzija aktyvavo ES sutarties 42.7 str. dėl savitarpio pagalbos        

Po praeitų metų lapkritį Paryžiuje įvykdytų teroro išpuolių Prancūzija paprašė kitų ES šalių paramos, pirmą kartą istorijoje aktyvuodama ES sutartyje įtvirtintą „savitarpio pagalbos“ nuostatą. Šis žingsnis iškėlė nemažai klausimų apie praktinį jos įgyvendinimą ir ES vaidmenį. Trečiadienio vakarą apie tai diskutuoja europarlamentarai, o balsavimas dėl rezoliucijos šiuo klausimu vyks kitą dieną.

EP Lankytojų centro švieslentė po teroro išpuolių Briuselyje: „Aš esu Briuselis“.        

Po išpuolių Paryžiuje ir Briuselyje kova su terorizmu tapo vienu svarbiausių ES ir EP darbotvarkės klausimu. Vyriausybės ir ES institucijos peržiūri saugumo politiką ir stiprina kovos su terorizmu priemones. Tarp jų – lėktuvų keleivių duomenų perdavimas valstybių institucijoms, griežtesnė ginklų kontrolė, Europolo įgaliojimų stiprinimas. Antradienį europarlamentarai aptars šias ir kitas priemones EP sesijoje Strasbūre. Diskusiją galėsite stebėti tiesiogiai internetu nuo 16 val. Lietuvos laiku.

Debatų dalyviai        

Ketvirtadienio rytą EP nariai kartu ES Tarybos ir Komisijos atstovais aptarė kovos su terorizmu priemones. Daugelis kalbėjusiųjų ragino valstybes nares glaudžiau bendradarbiauti, keistis informacija ir stiprinti sienų apsaugą.

Viena iš Europolo funkcijų – gerinti keitimąsi informaciją tarp policijos tarnybų © AP Images / Europos Sąjunga–EP        

Europos policijos biuras (Europolas) yra ES teisėsaugos agentūra, padedanti valstybių narių teisėsaugos institucijoms kovoti su tarptautiniu nusikalstamumu ir terorizmu. Siekiant prisitaikyti prie naujų grėsmių ES vyriausybės ir Europos Parlamentas sutarė išplėsti Europolo antiteroristinius įgaliojimus.

Dokumentų patikra Roszke (Vengrija) pasienio kontrolės poste        

Po teroro išpuolių Paryžiuje kova su terorizmu tapo vienu svarbiausių Europos Sąjungos ir Europos Parlamento darbotvarkės klausimu. Šiuo metu baigiamos derinti EP ir ES Tarybos pozicijos dėl lėktuvų keleivių pateiktų duomenų naudojimo teisėsaugos tikslais. Savo ruožtu ES institucijos jau sutarė dėl didesnių įgaliojimų Europos policijos biurui (Europolui).

Straipsniai 

Ceremonijos dalyviai gieda Prancūzijos himną.        

„Išpuoliai Paryžiuje – tai ataka prieš mūsų laisves, vertybes ir gyvenimo būdą. Gedime ir stovime kartu su Prancūzijos žmonėmis“, – pažymėjo Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas antradienį kalbėdamas Europos Parlamente surengtoje oficialioje teroro išpuolių Paryžiuje aukų pagerbimo ceremonijoje.

European Parliament plenary debate on recent terrorist attacks in Paris        
Pranešimas spaudai 

Pranešimas spaudai 

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) vykusiose diskusijose dėl teroristinių išpuolių Paryžiuje dauguma EP narių kvietė vengti neapykantą kurstančio populizmo ir netapatinti pabėgėlių bei teroristų. Kartu europarlamentarai ragino ES šalis stiprinti saugumą, intensyviau keistis žvalgybine informacija ir investuoti į kovos su terorizmu pajėgumus.

Ar stipresnis Europolas pajėgs užkirsti kelią teroristų išpuoliams ir sustabdyti džihadistų veiklą internete? Robo Wainwrighto atsakymai.        

Piliečių laisvių komiteto nariai balandžio 14 dieną kartu su ekspertais aptarė ES priemones kovai su terorizmu ir radikalizmu. „Per pastaruosius metus saugumo padėtis Europoje dramatiškai pasikeitė“, – po diskusijos pažymėjo komiteto pirmininkas Claude Moraes (Socialistai ir demokratai, Jungtinė Karalystė). Paklausėme jo ir EP nuomonę apie radikalizmo prevenciją rengiančios Rachidos Dati (Europos liaudies partija, Prancūzija), kaip reaguoti į terorizmo grėsmę.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Valteris Šteinmejeris (Frank–Walter Steinmeier)        

„Akivaizdžių receptų, kaip kovoti su terorizmu, nėra, – pažymėjo Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas–Walteris Steinmeieris pirmadienį kalbėdamas Europos Parlamente. – Vien karinių priemonių įveikti šiai problemai nepakaks.“ Po teroro išpuolių Paryžiuje vykusioje diskusijoje daugiausia kalbėta apie saugumo užtikrinimą ir kovą su terorizmu. „Pabėgėliai yra teroro aukos, o ne jo dalis“, – pabrėžė Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Elmaras Brokas (Europos liaudies partija, Vokietija).

Tylos minutė pagerbiant išpuolio Paryžiuje aukas        

Europos Parlamento nariai ir personalas ketvirtadienį tylos minute pagerbė teroristinio išpuolio prieš Prancūzijos satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“ aukas. Automatais ginkluoti užpuolikai sausio 7 dieną Paryžiuje nužudė 12 žmonių. „Kaip ir jūs, kaip ir mes visi, aš esu Charlie“, – susirinkusiesiems prie EP rūmų Briuselyje pažymėjo jo pirmininkas Martinas Schulzas.