Interviu: migracijos krizė gali būti įveikta tik bendromis pastangomis

2015 m. 244 mln. žmonių pasaulyje gyveno ne savo gimtojoje šalyje, tarp jų – per 20 mln. pabėgėlių, kurie buvo privesti palikti savo šalį dėl karinių konfliktų ar žmogaus teisių pažeidimų.

EP pranešėjai Elena Valenciano (kairėje) ir Agustín Díaz de Mera
EP pranešėjai Elena Valenciano (kairėje) ir Agustín Díaz de Mera

Balandžio 5 d. plenarinėje sesijoje Strasbūre europarlamentarai balsuos dėl pabėgėlių ir migrantų srautų klausimo sprendimo. Apie tai kalbėjomės su EP pranešimą šia tema parengusiais Elena Valenciano (Socialistai ir demokratai, Ispanija) ir Agustín Díaz de Mera (Europos liaudies partija, Ispanija).

„Artimiausiu metu turime pripažinti savo atsakomybę ir pateikti humanitarinį atsaką, kurio reikalauja ši [pabėgėlių] krizė. Taip pat turime šalinti pagrindines migracijos priežastis, susijusias su konfliktais, dideliu skurdu ir klimato kaita,“ – teigė EP pranešėja Elena Valenciano (Socialistai ir demokratai, Ispanija).

„Atsakas turi būti pasaulinis, turime dirbti drauge“, – pridūrė Agustín Díaz de Mera (Europos liaudies partija, Ispanija).

Europarlamentarai savo pranešime ragina įtraukti Europos Parlamentą į „migracijos susitarimų“ su trečiosiomis šalimis sudarymą ir įgyvendinimą. Jie taip pat pažymi, kad šie susitarimai turėtų būti sudaromi ne vien saugumo sumetimais, bet taip pat turi būti paremti žmogaus teisių užtikrinimu ir solidarumu pagrįsta bendra Europos migracijos politika.

„Diskusijoje negalime apsiriboti tik sienų kontrole. Turime taip pat kalbėti apie geresnį atsakomybės paskirstymą“, – teigė Agustín Díaz de Mera (Europos liaudies partija, Ispanija).

Jungtinių Tautų kampanija „Kartu“

EP pranešime taip pat remiama JT pradėta kampanija „Kartu“, kuria siekiama mažinti neigiamą požiūrį į pabėgėlius bei migrantus ir nusistatymą prieš juos. Pranešime pabrėžiama, kad istoriškai tarptautinė migracija prisidėjo prie socialinio ir ekonominio vystymosi, tad yra būtina taikyti teigiamą diskursą skatinant tikrą ir objektyvų šio klausimo ir susijusios bendros naudos suvokimą, taip kovojant su ksenofobiškais, populistiniais ir nacionalistiniais argumentais.

„Migracija yra potenciali daugelio visuomenių, kurios šiuo metu šiam reiškiniui yra atsukusios nugarą, gerovės dalis“, – teigė Agustín Díaz de Mera (Europos liaudies partija, Ispanija).

„Turime pakeisti dabartinį neigiamą naratyvą apie migraciją, kuri neturėtų būti suvokiama kaip grėsmė, tačiau kaip natūralus ir, tiesą pasakius, reikalingas reiškinys Europoje. Kalbėdami apie pabėgėlius turime priminti, kad jų atžvilgiu turime ne tik moralinę, bet teisinę pareigą. Jie turi teisę būti apsaugoti. Visos demokratinės politinės jėgos Europoje turi padvigubinti pastangas siekdamos tai paaiškinti savo piliečiams, jei norime sustabdyti daugelyje šalių kylantį labai pavojingą ksenofobinį, prieš migraciją nukreiptą diskursą“, – kalbėjo Elena Valenciano (Socialistai ir demokratai, Ispanija).

Sužinokite daugiau apie migrantų krizę Europoje.