Tiesioginė prieiga prie pagrindinės paieškos (Spauskite mygtuką „Enter“)
Prieiga prie puslapio turinio (spauskite „Įeiti“)
Tiesioginė prieiga prie kitų svetainių sąrašo (Spauskite mygtuką „Enter“)

Daugiau elektros bei elektronikos atliekų turės būti perdirbama, nutarė EP

Plenarinė sesija Pranešimas spaudai - Aplinka19-01-2012 - 14:52
 

Ketvirtadienį Europos Parlamentas po antrojo svarstymo patvirtino teisės aktą, kuris įpareigos ES šalis surinkti bei perdirbti daugiau elektros ir elektronikos atliekų. ES šalys turės atitinkamai atnaujinti savo teisės aktus per pusantrų metų.


Visos Sąjungos valstybės privalės padidinti jose surenkamų elektros ir elektronikos atliekų (tokių kaip nebenaudojami šaldytuvai, televizoriai, grotuvai, mobilieji telefonai ir pan.) kiekį nepriklausomai nuo to, ar jos jau atitinka esamą ES reikalavimą – per metus surinkti 4 kg tokių atliekų vienam gyventojui.


Kadangi skirtingose šalyse elektros ir elektronikos prietaisų parduodama nevienodai, nutarta atliekų surinkimo reikalavimus nustatyti pagal konkrečioje valstybėje parduodamų šios kategorijos prekių svorį. Iki 2016 m. labiau pažengusios ES šalys turės per metus surinkti bent 45 tonas atliekų kiekvienam 100 tonų elektros ir elektronikos prekių, kurių toje šalyje buvo parduoda prieš trejus metus (t.y. 45 proc.), o iki 2019 m. ši dalis arba turės padidėti iki 65 proc., arba šalys galės nuspręsti surinkti 85 proc. visų šios rūšies atliekų. Dėl infrastruktūros stokos bei mažesnio vartojimo Lietuvai, taip pat Bulgarijai, Čekijai, Latvijai, Lenkijai, Maltai, Rumunijai, Slovakijai, Slovėnijai ir Vengrijai leista iki 2016 m. surinkti 40 proc. prieš trejus metus parduotų elektros ir elektronikos prekių svorio, o 65 proc. normą jos turės pasiekti iki 2021 m.


Taip pat turės padidėti perdirbamų elektros ir elektronikos atliekų kiekis. Konkrečios normos nustatytoms atskiroms gaminių kategorijos. Pavyzdžiui, didelių elektrinių namų apyvokos prekių perdirbimo rodiklis turės pasiekti 80 proc. Elektros ir elektronikos prekių gamintojai ir toliau turės finansiškai prisidėti prie perdirbimo tikslus, tačiau registravimo ir ataskaitų teikimo procedūros bus supaprastintos.


Europos Parlamento derybininkai pasiekė, kad vartotojai turėtų teisę grąžinti nedidelius elektros ir elektronikos prietaisus (tokius kaip mobilieji telefonai) bet kurioje didesnėje elektros ir elektronikos prekių parduotuvėje, nereikalaujant iš jų pirkti naują produktą.


EP nariai taip pat pasiekė, kad būtų griežčiau kontroliuojama, ar naudoti elektros ir elektronikos prietaisai neišvežami už ES ribų išmesti (tai jau draudžia esami ES teisės aktai). Nuo šiol nebe muitininkai, o eksportuotojai turės pareigą įrodyti, kad prekės vežamos remontuoti ar pakartotinai naudoti, o ne išmesti.

Nuoroda : 20120119IPR35666
 
 
Susisiekti