Griežtėja reikalavimai cigaretėms

Kasmet tabako sukeliamos ligos Europoje nusineša apie 700 tūkst. gyvybių. Gegužės 20 dieną baigiasi terminas, per kurį valstybės narės turėjo įgyvendinti prieš du metus patvirtintą ES tabako direktyvą, kuri reikalauja ženklinti cigarečių pakelius didesniais vaizdiniais įspėjimais apie grėsmę sveikatai ir draudžia mėtines cigaretes.

Europiečiai ir tabakas: faktai ir skaičiai
Europiečiai ir tabakas: faktai ir skaičiai

Atnaujintos tabako produktų gamybos ir pardavimo taisyklės draudžia mėtų ir kitų skonių tabako produktus (šis draudimas taikomas nuo 2020 m. gegužės 20 d.), taip pat mažus cigarečių pakelius bei reikalauja, kad 65 proc. cigarečių pakelių ploto būtų skirti įspėjimams, įskaitant vaizdinius, apie žalą sveikatai. Tiesa, naujų ženklinimo reikalavimų neatitinkantys tabako gaminiai, pagaminti arba išleisti į apyvartą iki 2016 m. gegužės 20 d., galės būti teikiami rinkai dar metus.


Tuo tarpu elektroninės cigaretės turi būti reguliuojamos arba kaip medicinos (jei būtų nurodytos jų gydomosios savybės), arba kaip tabako produktai. Pastaruoju atveju leistinas nikotino koncentracijos lygis neturėtų būti didesnis nei 20 miligramų viename mililitre.


„Nuo šiol visoje Europos Sąjungoje ant cigarečių pakelių bus didesnį įspėjimai apie rūkymo žalą sveikatai, o įvairūs įmantrūs tabako gaminiai turės trauktis iš rinkos. Šios naujos taisyklės drauge su nacionalinėmis priemonėmis, kaip antai draudimas rūkyti viešose vietose, turėtų sutrukdyti tabako pramonei formuoti naują rūkalių kartą Europoje. O dabar, kai didelės tabako kompanijos pralaimėjo bylinėjimąsi Europos Teisingumo Teisme, tos valstybės narės, kurios dar neįgyvendino šios direktyvos, turės tai padaryti“, – pažymėjo EP nuomonę dėl tabako direktyvos rengusi britė Linda McAvan (Socialistai ir demokratai).


Rūkymas tebėra pagrindinė išvengiamų mirčių priežastis ES: nuo jo per metus miršta apie 700 tūkst. žmonių. Ligšiolinės kovos su rūkymu priemonės davė rezultatų: per praėjusį dešimtmetį rūkančiųjų ES sumažėjo nuo beveik 40 proc. 2002 m. iki 26 proc. 2014 m.

Papildoma informacija