Bendrosios skaitmeninės rinkos link: EP nariai aptarė naujus teisės aktų pasiūlymus

Europarlamentarai aptarė siūlymus, kuriais siekiama panaikinti prekybos internetu kliūtis, tokias kaip geografinis blokavimas.

Nuotraukoje pavaizduotas nešiojamasis kompiuteris ir prekių vežimėlis © AP Images / ES–EP
EP nariai aptarė teisės aktų pasiūlymus, kuriais siekiama išplėsti el. prekybos galimybes © AP Images / ES–EP

Geografinis blokavimas – tai praktika, kuomet ribojama galimybė naudotis kitose ES šalyse siūlomomis internetinėmis paslaugomis. Siekiant panaikinti šią diskriminaciją ir išplėsti elektroninės prekybos galimybes Europos Komisija pasiūlė teisės aktų, kuriuos EP nariai aptarė 2016 m. gegužės 25 dieną.

 

Įgyvendindama 2015 metais pristatytą bendrosios skaitmeninės rinkos sukūrimo strategiją EK pasiūlė konkrečių priemonių, kuriomis siekiama didinti elektroninę prekybą – kovoti su geografiniu blokavimu, užtikrinti įperkamesnį ir veiksmingesnį tarpvalstybinių siuntinių pristatymą ir didinti vartotojų pasitikėjimą, užtikrinant geresnę apsaugą ir taisyklių vykdymą.

 

Be to, pasiūlyta geriau suderinti šiuo metu tradiciniams transliuotojams, užsakomųjų vaizdo programų paslaugų teikėjams ir dalijimosi vaizdo medžiaga platformoms taikomas taisykles, ypač susijusias su vaikų apsauga.

 

„Inovacijos skaitmeninių technologijų srityje reiškia naujų būdų problemoms spręsti suradimą – nuo geresnės prieigos prie paslaugų ir prekių iki aplinkosaugos ir mobilumo skatinimo. Bendrosios skaitmeninės rinkos strategijos tikslas – panaikinti kliūtis [plėtrai]. Dažnai šiomis kliūtimis tampa pasenę įstatymai ir atgyvenusi praktika“, – kalbėjo viena iš EP nuomonę dėl skaitmeninės rinkos strategijos parengusių pranešėjų Kaja Kallas (Liberalai ir demokratai, Estija).

 

Geografinis blokavimas – kas tai?

 

Geografinis blokavimas (angl. geo-blocking) – internetu prekiaujančių bendrovių taikoma praktika, kuria dažnai be jokio pateisinimo ribojama europiečių galimybė naudotis kitose ES šalyse siūlomomis internetinėmis paslaugomis arba jie yra nukreipiami į vietos parduotuvę, kurios kainos skiriasi. ES siekia panaikinti šią diskriminaciją.

 

2016 m. sausį priimtoje rezoliucijoje dėl skaitmeninės rinkos plėtros EP nariai ragina pašalinti elektroninės prekybos kliūtis Europos Sąjungoje, uždrausti nepagrįsto geografinio blokavimo praktiką ir kainų diskriminaciją, taip pat skatinti naujoves ir geriau reglamentuoti dalijimosi ekonomiką.

 

2016 m. gegužės 25 dieną pateiktu pasiūlymu Europos Komisija siekia užtikrinti, kad vartotojai, norintys pirkti prekes ir paslaugas kitoje ES šalyje tiek internetu, tiek tiesiogiai, nebūtų diskriminuojami kainų, pardavimo arba mokėjimo sąlygų atžvilgiu, nebent tai būtų objektyviai pateisinama, pavyzdžiui, dėl PVM arba tam tikrų su viešuoju interesu susijusių teisinių nuostatų.

 

Visgi, siekiant nesukurti pernelyg didelės naštos bendrovėms, siūloma nenustatyti prievolės teikti siuntimo visoje ES paslaugas.

 

„Dabartiniame pasaulyje sunku įsivaizduoti, kad pardavėjas apsiribotų tik savo šalies rinka. Mes taip pat norime apsaugoti vartotojus, kad jie nebūtų diskriminuojami dėl to, kad gyvena kitoje šalyje arba turi kitą kredito kortelę. Tokia praktika nepriimtina bendroje rinkoje“, – kalbėjo kita EP pranešėja Evelyne Gebhardt (Socialistai ir demokratai, Vokietija).

 

ES audiovizualinio sektoriaus taisyklių atnaujinimas

 

EK taip pat pasiūlė geriau suderinti šiuo metu tradiciniams transliuotojams, užsakomųjų vaizdo programų paslaugų teikėjams ir dalijimosi vaizdo medžiaga platformoms taikomas taisykles, ypač susijusias su vaikų apsauga.

 

Tarp siūlymų – užsakomųjų audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų teikėjų, tokių kaip „Netflix“ ir „Amazon“, įpareigojimas užtikrinti, kad jų kataloguose bent 20 proc. sudarytų Europos turinys.

 

„Visi rinkos dalyviai – tiek tradiciniai transliuotojai, tiek ir transliuojantys internetu – turi žaisti pagal tas pačias taisykles“, – teigė už skaitmeninę rinką atsakingas eurokomisaras Andrus Ansipas.

 

Kiti pasiūlymai

 

Europos Parlamente taip pat svarstomi keli Europos Komisijos anksčiau pateikti pasiūlymai – dėl skaitmeninio turinio tiekimo (pvz., srautinio muzikos siuntimo) ir dėl prekių pardavimo internetu (pvz., internetinės prekybos drabužiais).

 

Jais siekiama pašalinti pagrindines tarpvalstybinės elektroninės prekybos ES kliūtis – teisinius skirtumus vartotojų sutarčių teisės srityje ir su tuo susijusias dideles įmonių išlaidas bei vartotojų nepasitikėjimą apsiperkant internetu kitose šalyse.

 

Be to, europarlamentarai pritarė siūlymui koordinuoti 700 MHZ juostos naudojimą judriojo ryšio paslaugoms teikti, kurį įgyvendinus europiečiai galėtų naudotis geresne interneto prieiga ir atsirastų daugiau galimybių kurti tarpvalstybines taikomąsias programas.

Papildoma informacija