Kova su nedarbu: trys iš keturių europiečių tikisi aktyvesnių veiksmų ES lygiu

„Eurobarometro“ apklausos duomenimis, 77 proc. europiečių mano, kad kova su nedarbu yra ta sritis, kurioje ES turi atlikti aktyvesnį vaidmenį. Žemiau skaitykite apie keletą iniciatyvų, kuriomis bendrijos lygiu siekiama padėti spręsti nedarbo problemą.

Kai kuriose ES šalyse nedarbas tebėra labai didelis © AP Images / ES–EP
Kai kuriose ES šalyse nedarbas tebėra labai didelis © AP Images / ES–EP

Nedarbui Europos Sąjungoje pasiekus mažiausią lygį (8,6 proc.) nuo 2009 metų, jaunų bedarbių tebėra daug (18,6 proc.), o skirtingose valstybėse bendras nedarbo lygis svyruoja nuo 4 proc. Čekijoje iki 24 proc. Graikijoje. Lietuvoje šių metų gegužę jis siekė 8 proc.


„Apklausos rezultatai rodo, kad pamatinio ES tikslo skatinti taiką nebeužtenka. Europa turi žengti naują žingsnį – socialinio teisingumo, nedarbo ir skurdo panaikinimo link. Ketvirtadalis žmonių gyvena žemiau skurdo rizikos ribos, jaunimo nedarbo lygis tebėra nepriimtinai didelis, o augantis nesaugių darbo vietų skaičius verčia žmones abejoti pamatine prielaida, kad glaudesnis ekonominis bendradarbiavimas veda prie didesnės gerovės“, – pabrėžė Užimtumo komiteto pirmininkas Thomas Händel (Vieningieji kairieji, Vokietija).


Kova su ilgalaikiu nedarbu yra vienas iš dešimties J.–C. Junckerio vadovaujamos Europos Komisijos veiklos prioritetų, o nuo 2010 metų ES įgyvendina ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo strategiją „Europa 2020“, kuria siekiama didinti jaunimo mobilumą, skatinti investicijas į inovacijų plėtrą ir švietimą bei padėti įveikti socialinę atskirtį.


Šių metų vasarį europarlamentarai pritarė siūlymams patobulinti Europinio darbo paieškos tinklo EURES veiklą, kad būtų galima lengviau rasti tinkamą darbą, o darbdaviai galėtų greičiau priimti darbuotojus į laisvas darbo vietas.


Siekdama padėti darbo ieškantiems jaunuoliams ES pasiūlė „Jaunimo garantijų“ iniciatyvą, o 2006 m. įsteigtas Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondas padeda dėl globalizacijos ir ekonominės krizės atleistiems darbuotojams sugrįžti į darbo rinką – persikvalifikuoti, ieškoti naujo darbo.


Be to, šių metų liepą priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai ragina atnaujinti ES daugiametę finansinę programą, kad daugiau lėšų būtų skirta kovai su nedarbu, ypač jaunimo.


Savo ruožtu birželį Europos Komisija pristatė naują Europos įgūdžių darbotvarkę, kuria siekiama padėti darbuotojams išnaudoti savo potencialą, o darbdaviams – rasti kvalifikuotus darbuotojus.

Papildoma informacija