„Panamos dokumentus“ nagrinėję žurnalistai – Europos Parlamente

Rugsėjo 27 dieną, antradienį, „Panamos dokumentų“ skandalą tirsiančio Europos Parlamento komiteto nariai išklausys žurnalistus, kurie padėjo atskleisti faktus apie tarptautinio masto mokesčių vengimą ir slėpimą. Šio skandalo kontekste EP tyrimo komitetas vertins, ar tinkamai įgyvendinamos ES kovos su pinigų plovimu, mokesčių vengimu ir slėpimu taisyklės. Diskusiją galėsite stebėti tiesiogiai internetu nuo 10 val. Lietuvos laiku.

Po EP narių didinamuoju stiklu – „Panamos dokumentai“ © AP Images / ES–EP
Po EP narių didinamuoju stiklu – „Panamos dokumentai“ © AP Images / ES–EP

EP komiteto klausyme dalyvaus Vokietijos dienraščio „Süddeutsche Zeitung“ žurnalistas Frederik Obermaier ir Belgijos žurnalo „Knack“ korespondentas Kristof Clerix.


Žiūrėti klausymą tiesiogiai internetu antradienį nuo 10 val. Lietuvos laiku

Klausymo programa


Po klausymo, apie 12.30 val. Lietuvos laiku, vyks spaudos konferencija, kurioje EP tyrimo komiteto pirmininkas Werner Langen (Europos liaudies partija, Vokietija) ir pranešėjai Jeppe Kofod (Socialistai ir demokratai, Danija) bei Petr Ježek (Liberalai ir demokratai, Čekija) pristatys komiteto darbo programą.


„Panamos dokumentai“

 

„Panamos dokumentų“ skandalas įsiplieskė šių metų pradžioje, kuomet, nutekinus vienos iš Panamos teisinių paslaugų įmonės „Mossack Fonseca“ korespondenciją, buvo atskleista informacija apie daugiau nei 214 tūkst. ofšorinių kompanijų steigimą ir jų savininkus. Tarp jų – aukšto rango politikai, verslininkai, su nusikalstamu pasauliu siejami asmenys bei pramogų pasaulio atstovai.


Iš pradžių dokumentai buvo nutekinti vokiečių žurnalistui Bastian Obermayer iš „Süddeutsche Zeitung“, tačiau dėl per didelio rinkmenų kiekio laikraštis kreipėsi pagalbos į Tarptautinį tyrimą atliekančių žurnalistų konsorciumą (ICIJ). Pirmi straipsniai apie „Panamos dokumentus“ pasirodė 2016 m. balandžio 3 d.


Reaguodamas į viešumoje pasirodžiusią informaciją, Europos Parlamentas nusprendė įsteigti tyrimo komitetą, kuris vertintų, ar tinkamai įgyvendinamos ES kovos su pinigų plovimu, mokesčių vengimu ir slėpimu taisyklės. Galutinę ataskaitą komitetas turi pateikti iki 2017 m. birželio 8 d., tačiau jo mandatas gali būti pratęstas.


Šių metų rugsėjo 21 d. ICIJ paskelbė Bahamuose registruotų ofšorinių kompanijų sąrašą. Tarp jame minimų asmenų – buvusi ES konkurencijos komisarė Neelie Kroes.


Dar prieš įsiplieskiant „Panamos dokumentų“ ir „LuxLeaks“ skandalams, Europos Parlamentas pateikė konkrečių pasiūlymų dėl sąžiningesnio apmokestinimo, mokesčių skaidrumo didinimo ir kovos su mokesčių vengimu ir slėpimu. Daugiau apie tai galite sužinoti mūsų dosjė.


Be to, rugsėjo 14 dieną vykusioje plenarinės sesijos diskusijoje europarlamentarai parėmė Europos Komisijos sprendimą pripažinti, jog bendrovei „Apple“ Airijos suteiktos 13 mlrd. eurų vertės mokesčių lengvatos yra neteisėtos.