Tiesioginė prieiga prie pagrindinės paieškos (Spauskite mygtuką „Enter“)
Prieiga prie puslapio turinio (spauskite „Įeiti“)
Tiesioginė prieiga prie kitų svetainių sąrašo (Spauskite mygtuką „Enter“)

Europos Parlamentas sugriežtino tabako gamybą ir pardavimą

Plenarinė sesija Pranešimas spaudai - Visuomenės sveikata26-02-2014 - 14:45
 
E-Cigarette in a public place   Elektroninės cigaretės bus parduodamos arba kaip vaistai, arba kaip tabako gaminiai ©BELGA/MAXPPP/ILLUSTRA/D.Bedrunes

Trečiadienį Europos Parlamentas didele balsų dauguma patvirtino atnaujintas tabako produktų gamybos ir pardavimo taisykles, kuriomis siekiama sumažinti šių gaminių patrauklumą tarp jaunimo (514 balsai už, 66 prieš ir 58 susilaikė). Su ES Taryba pasiektas susitarimas numato, kad 65 proc. cigarečių pakuotės ploto turės būti skirta vaizdiniams įspėjimams apie žalą sveikatai, aromatizuotos cigaretės palaipsniui bus uždraustos, o elektroninės cigaretės – griežčiau reguliuojamos.


"Užbaigėme keleto metų darbą, intensyviai spaudžiami tabako pramonės ir su ja susijusių grupių. Europos Parlamento patvirtintos naujos priemonės yra didelis žingsnis pirmyn stiprinant tabako kontrolę. Jos padės stabdyti naujos rūkalių kartos formavimąsi. Žinoma, kad dažniausiai rūkyti pradeda ne suaugusieji, o vaikai iki 18 metų“, – pažymėjo EP pranešėja Linda McAvan (Socialistai ir demokratai, Jungtinė Karalystė).


Šiuo metu ES galiojančios taisyklės įpareigoja ne mažiau kaip 30 proc. priekinio rūkalų pakuotės ploto ir ne mažiau kaip 40 proc. jos užpakalinio ploto skirti įspėjimams apie grėsmę sveikatai. Atnaujintos taisyklės numato padidinti šį plotą abejose pakuotės pusėse iki 65 proc. Europarlamentarai patvirtino pataisą, jog įspėjimai turi būti vaizdiniai.


Siekiant neleisti cigarečių pardavinėti pigiai ir imituoti kosmetikos, bus draudžiama prekiauti pakuotėmis, kuriose yra mažiau nei 20 cigarečių.

 

Valstybės galės pasirinkti, ar elektroninės cigaretės jose bus parduodamos kaip vaistai, padedantys mesti rūkyti, ar kaip tabako gaminiai. Jei jos prilyginamos tabako gaminiams, nikotino kiekis jose neturės viršyti 20 mg/ml, ant jų pakuočių turės būti įspėjimai apie grėsmę sveikatai, o jų reklamai bus taikomi tabako reklamos ribojimai. Be to, sveikatai kenksmingos medžiagos kiekis vienoje elektroninės cigaretės kapsulėje negalės viršyti nikotino kiekio viename cigarečių pakelyje.


Bus draudžiama aromatizuoti cigaretes ir sukamą tabaką, išskyrus kaljanus. Tam tikri žalingi priedai bus draudžiami (Europos Komisija nustatys jų sąrašą), nors cukrus ir kiti priedai, būtini tabako produktų gamybai, bus leidžiami. Mėtinės cigaretės bus draudžiamos nuo 2020 m.


Rūkymas tebėra pagrindinė išvengiamų mirčių priežastis ES: nuo jo per metus miršta apie 700 tūkst. žmonių. Ligšiolinės kovos su rūkymu priemonės davė rezultatų: per praėjusį dešimtmetį rūkančiųjų ES sumažėjo nuo beveik 40 proc. 2002 m. iki 28 proc. 2012 m.


Atnaujintoms taisyklėms dar formaliai turės pritarti ES Taryba (tikėtina, tai įvyks kovo 14 d.), o joms įsigaliojus ES valstybės turės per dvejus metus perkelti jas į savo teisę.

Nuoroda : 20140221IPR36632
 
 
Susisiekti