ES riboženkliai: toli šiaurėje – ten, kur gyvena samiai...

Rugpjūčio 9–ąją minint Tarptautinę pasaulio čiabuvių tautų dieną kviečiame užsukti į Nuorgamą (Suomija) – šiauriausią Europos Sąjungos tašką. Čia įsikūrę samiai, senieji Skandinavijos gyventojai.

Samiai siekia puoselėti savo unikalią kultūrą

Po keturias šalis – Suomiją, Norvegiją, Rusiją ir Švediją – išsibarstę samiai (Sámi) arba lapiai ne visada galėjo netrukdomai puoselėti savo unikalią kultūrą ir kalbą. Tačiau buvimas vieningoje Europoje, glaudesnis tarpvalstybinis bendradarbiavimas ir mažumų apsauga atvėrė naujas galimybes. Dabar Suomijos ir Švedijos samiai netgi turi savo parlamentus.


„Mūsų labai mažai, todėl svarbu, kad būtume politiškai aktyvūs, – įsitikinęs mokytojas Aslakas Holmbergas. – Džiugu, kad mes, jauni samiai, didžiuojamės savo šaknimis ir kultūra. Kai buvau vaikas, buvo kitaip.“


Jis aktyviai dalyvauja su mažumų teisėmis susijusioje veikloje, įskaitant ir prieš diskriminaciją nukreiptą „YES“ projektą, kurį remia ES.


Keturiasdešimt kilometrų į pietvakarius nuo Nuorgamo esančiame Ailigaso mokslo ir kūrybos centre Annukka Hirvasvuopio–Laiti suaugusiuosius moko samių muzikos.


„Muzika yra labai svarbi mūsų kultūros dalis. Tikiuosi, kad šie mokymai padės atgaivinti senas tradicijas“, – teigia ji, taip pat prisidedanti prie samių kalbos centro steigimo Utsjoki miestelyje.


Šie ir kiti panašūs projektai finansuojami iš ES struktūrinių fondų, kuriais siekiama mažinti skirtumus tarp regionų ir skatinti užimtumą. Be to, jie dažnai įgyvendinami bendradarbiaujant su Švedija, Norvegija ir Rusija.


„ES poveikis mums gana didelis. Jis ypač svarbus tokiuose projektuose, kuriais siekiama išsaugoti samių kalbą ir kultūrą. Kadangi esame nedidelė bendruomenė, mūsų pačių ekonominės galimybės ribotos“, – pabrėžia Utsjoki savivaldybės ekonominės plėtros direktorė Eeva–Maarit Aikio.

Papildoma informacija