Vasaros laikas: kas, kaip ir kodėl?

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį pasuksime laikrodžių rodykles viena valanda į priekį ir taip pereisime prie vasaros laiko. Ar ES šalys turėtų tęsti šią praktiką ir kokie yra vasaros laiko privalumai ir trūkumai? Šiuos ir kitus klausimus kovo 24 dieną aptarė europarlamentarai ir ekspertai.

„Turime stumtis į priekį šios praktikos reguliavimo srityje, o klausimo, į kurį atsakoma žodžiu, pateikimas Europos Komisijai, yra vienas iš būdų paspartinti šį procesą“, – reziumuodamas diskusiją kalbėjo Teisės reikalų komiteto pirmininkas Pavelas Svoboda (Europos liaudies partija, Čekija).


Vasaros laikas – tai praktika, kuomet laikrodžių rodyklės pasukamos viena valanda pirmyn siekiant geriau išnaudoti dienos šviesą.


Pailgėjęs šviesus paros metas suteikia daugiau galimybių natūralioje dienos šviesoje leisti laisvalaikį ar dirbti. Kita vertus, dėl vasaros laiko sutaupoma palyginti nedaug energijos, o kai kurių ekspertų vertinimu, jo įvedimas sukelia sveikatos problemų.


Skaityti visas naujienas iš Europos Parlamento.


Vasaros laiko idėja dažnai priskiriama amerikiečių išradėjui ir politikui Benjaminui Franklinui. Manoma, kad Vokietija ir Austrija-Vengrija buvo pirmosios šalys, kurios jį įsivedė praeito amžiaus pradžioje. Tuo buvo siekiama sutaupyt energijos karo reikmėms. Netrukus jomis pasekė ir kitos šalys.


Daugelis tuometinės Europos bendrijos narių šią praktiką pradėjo taikyti aštuntajame dešimtmetyje. Tačiau procesas nebuvo koordinuojamas, todėl vasaros laiko įvedimo data skyrėsi. Tai sukėlė nemažai problemų, ypač transporto ir komunikacijų sektoriuose. Tad nusręsta laikytis vieno tvarkaraščio.


Pagal šiuo metu galiojančios taisykles vasaros laikas įvedamas paskutinį kovo sekmadienį ir atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį.


Vasaros laiką taiko daugelis Šiaurės pusrutulio šalių, įskaitant ES šalis, JAV ir Kanadą. Tačiau nemažai jų, kaip antai Rusija, Kinija ir Japonija, to nedaro.


Pasitelkę grafiką sužinokite daugiau, kokios šalys ir kada pasuka laikrodžių rodykles pirmyn.

Papildoma informacija