Dalytis šiuo puslapiu: 

EP nariai remia lėktuvų keleivių teisių stiprinimą ©BELGA/LANDOV/B.DUKE 

Antradienį Europos Parlamentas balsavo už lėktuvų keleivių teisių reglamento pakeitimus, kuriais siekiama sustiprinti šias teises, palengvinti keleiviams gauti kompensaciją dėl skrydžio atidėjimo ar panaikinimo ir įpareigoti oro vežėjus aktyviau teikti informaciją ir pagalbą savo keleiviams. Šie pakeitimai dar bus derinami su ES Taryba.

„Lėktuvų keleivių teisės svarbios beveik visiems ES piliečiams. Iki šiol padėtis priminė Dovydo kovą su Galijotu, nes tik 2 proc. keleivių, pateikusių skundus skrydžių bendrovėms, sulaukdavo kompensacijų. Tikiu, kad šiandien priimtas tekstas tinkamai suderina oro vežėjų ir keleivių teises. Sustiprinome vartotojų apsaugą, o kartu išlaikėme ir pramonei reikalingą lankstumą“, - pažymėjo EP pranešėjas Georges Bach (Europos liaudies partija, Liuksemburgas).


Atnaujintų taisyklių projekte siūloma įpareigotų oro vežėjus užtikrinti, kad oro uoste būtų kontaktinis asmuo, kuris teiktų keleiviams informaciją ir padėtų jiems atidėjus skrydį, jį atšaukus ar praradus bagažą. Jis taip pat turėtų priimti keleivių teikiamus skundus.


Jei į skundą nebūtų atsakyta per 2 mėnesius, tai reikštų, kad oro vežėjas sutinka su prašomu kompensavimu. Ypatingų aplinkybių, sutrikdžiusį planuota skrydį, atveju (pvz., gedimas dėl paukščio atsitrenkimo, karas, politiniai neramumai ar nenumatyti oro vežėjų bei oro uostų darbuotojų darbo ginčai) vežėjai galės nemokėti kompensacijų, tačiau turės raštu atsakyti į pateiktą skundą ir nurodyti konkrečias skrydžio atšaukimo ar atidėjimo aplinkybes. Be to, ypatingos aplinkybės leis oro vežėjams apriboti keleivio apgyvendinimo trukmę iki penkių nakvynių.


Siūloma suteikti teisę per 48 val. po rezervacijos nemokamai ištaisyti keleivio klaidą pavardėje. Daugiau aiškumo siekiama ir bilietų bei jų kainų srityje. Siūloma numatyti, kad keleivio bilietas atgal galiotų nepaisant to, kad jis neskrido pirmyn. Siekdami pažaboti nesąžiningą praktiką, kai į skelbiamą kainą neįskaičiuoti įvairūs mokesčiai, europarlamentarai siūlo į bilieto kainą privalomai įtraukti minimalaus bagažo vežimo, įlaipinimo kortelės išdavimo bei banko kortelių aptarnavimo išlaidas. Kartu su pagrindiniu rankiniu bagažu į lėktuvą siūloma leisti nemokamai įsinešti paltą, rankinuką ir bent vieną standartinį pirkinių iš oro uosto krepšį.


Siekdamas apsaugoti keleivius nuo skrydžių bendrovių bankroto, Europos Parlamentas siūlo įpareigoti vežėjus apsidrausti arba kaupti lėšas specialiuose fonduose, iš kurių bankroto atveju būtų grąžinami pinigai už bilietus arba apmokamas keleivių parskraidinimas namo.


Taisyklių projekte taip pat pažymima, kad nacionalinėms priežiūros institucijoms turi būti suteikta pakankamai galių nubausti keleivių teises pažeidžiančius oro vežėjus.


Atnaujintų taisyklių projektui pritarė 580 EP narių, 41 nepritarė, o 48 susilaikė. Dėl galutinio teksto dar bus deramasi su ES Taryba, todėl tikėtinas antrasis svarstymas.