Dalytis šiuo puslapiu: 

ES valstybės galės uždrausti savo teritorijoje auginti GM kultūras ©BELGAIMAGE/EASYSTOCKFOTO/S.Bouchard 

Antradienį Europos Parlamentas pritarė tam, kad ES valstybės galėtų apriboti ar uždrausti savo teritorijoje auginti genetiškai modifikuotas (GM) kultūras, net jei jas leista auginti ES mastu.

EP ir ES Tarybos derybininkai 2014 m. gruodį galutinai suderino šio teisės akto projektą, kuris dėl skirtingų ES valstybių nuomonių buvo užstrigęs net ketverius metus.


"Šis susitarimas suteiks ES valstybėms daugiau galimybių apriboti GM kultūrų auginimą savo teritorijoje. Jis taps vienu iš kelrodžiu diskusijose dėl GM organizmų ateities. Tikiu Komisijos pirmininku Jean-Claude Juncker formaliu įsipareigojimu sustiprinti demokratinius procesus, susijusius su GMO ateitimi Europoje, ir užtikrinti mokslinio proceso nepriklausomybę", - pažymėjo EP pranešėja Frédérique Ries (Liberalai ir demokratai, Belgija).


Sutarta, kad ES valstybės galės riboti GM kultūrų auginimą savo teritorijoje remdamosi ne tik Europos maisto saugo tarnybos tyrimuose nustatyta rizika sveikatai ar aplinkai, bet ir galimu poveikiu šalies aplinkosaugos politikai, teritorijų planavimo reikalavimais, socialiniu ir ekonominiu poveikiu, žemės ūkio politikos tikslais ar vengdamos neplanuoto GM organizmų patekimo į kitus produktus.


Prieš ES valstybėms priimant sprendimą dėl GM kultūrų auginimo ateities savo nuomonę turės teisę pareikšti ir šias kultūras auginančios įmonės, tačiau ES valstybėms ji nebus privaloma.


Europos Sąjungoje komerciniais tikslais auginama viena genetiškai modifikuotų kukurūzų rūšis – MON 810. 2013 m. Europos Teisingumo Teismas uždraudė auginti genetiškai modifikuotas bulves "Amflora".


Naujosioms taisyklėms pritarė 480 EP narių, 159 nepritarė, o 58 susilaikė. Jos įsigalios šį pavasarį.