Dalytis šiuo puslapiu: 

Per 13 metų vienam vaikui skirto skiepų rinkinio kaina padidėjo net 68 kartus © AP Images/European Union-EP 

Didėjantis visuomenės nepasitikėjimas skiepais jau nulėmė ligų protrūkį, todėl tam būtina užkirsti kelią. Tai sakoma ketvirtadienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje.

Raupai, poliomielitas, tymai, kiaulytė, vėjaraupiai – tai tik keletas ligų, kurioms skiepai gali užkirsti kelią. Skiepijant pasaulyje kasmet išvengiama apie 2,5 mln. mirčių ir reikšmingai sumažinamos gydymo išlaidos. Vis dėlto 2008–2015 m. Europoje užregistruota 215 tūkst. ligų atvejų (neskaitant gripo), kurių buvo galima išvengti pasiskiepijus. Nors pasaulyje tymų sukeltų mirčių skaičius mažėja, 2017 m. ES buvo pranešta apie 14 451 ligos atvejį - tai tris kartus daugiau nei 2016 m. (4643). 87 proc. susirgusiųjų buvo nepasiskiepiję. Iš viso ES per pastaruosius dvejus metus tymai nusinešė 50 gyvybių.

 

ES valstybėse esama daug skiepijimo spragų, o skiepijimo mastas yra nepakankamas, įsitikinę europarlamentarai. Jie ragina Europos Komisiją toliau didinti paramą valstybių skiepijimo pastangoms ir sveikina veiksmų planą, skirtą padidinti pasiskiepijusių žmonių skaičių. EP nariai taip pat siūlo parengti labiau suderintą visos ES skiepijimo tvarkaraštį, dalytis geriausia praktika, užtikrinti vienodą skiepų aprėptį visoje Europoje ir sumažinti sveikatos priežiūros skirtumus.

 

Savo ruožtu EP ragina užtikrinti didesnį skaidrumą gaminant ir vertinant vakcinas, finansuoti nepriklausomus skiepų šalutinio poveikio tyrimus, taip pat įpareigoti tyrėjus deklaruoti interesus. Tai galėtų atkurti visuomenės pasitikėjimą, įsitikinę EP nariai.

 

Kartu būtina teikti žmonėms išsamią faktinę ir moksliškai pagrįstą informaciją, taip pat tampriau bendradarbiauti su visuomenės ir žiniasklaidos atstovais siekiant „kovoti su nepatikima, klaidinančia ir moksliškai nepagrįsta informacija apie skiepus“. Europarlamentarai primena, kad rinkai pateikiami skiepai yra griežtai tikrinami keliais etapais.

 

Europarlamentarai taip pat susirūpinę dėl nepagrįsto skiepų kainų augimo: pavyzdžiui, vienam vaikui skirto skiepų rinkinio kaina nuo 2001 iki 2014 m. padidėjo net 68 kartus. Todėl jie remia susitarimą dėl bendro ES valstybių skiepų pirkimo siekiant apsirūpinti pakankamu skiepų kiekiu už palankesnę kainą.