Pagrindiniai kandidatai 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Europos partijų išrinko savo pagrindinius kandidatus užimti Europos Komisijos pirmininko postą ir dalyvauti gegužės 15 d. vyksiančiuose debatuose.

 

2019 m. pagrindinių kandidatų debatai vyks gegužės 15 d. Europos Parlamente Briuselyje. 

Debatus organizavo Europos transliuotojų sąjunga (EBU), jie vyks Briuselyje, Europos Parlamento plenarinių posėdžių salėje. Renginys buvo transliuojamas Europos transliuotojų sąjungai priklausančių kanalų.

Dalyvavimo debatuose taisyklės

Kad būtų pakviesti dalyvauti debatuose, kandidatai turėjo atitikti visus šiuos EBU nustatytus kriterijus:


 • pagrindinis kandidatas turi būti paskirtas vienos iš Europos politinių partinių, kuri atstovaujama Europos Parlamente ir yra teisėtai pripažinta Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų institucijos;
 • kandidatą skirianti Europos politinė partija būti būti atstovaujama vienoje iš oficialiai pripažintų politinių frakcijų dabartiniame Europos Parlamente;
 • kiekviena frakcija gali paskirti tik vieną kandidatą.

Debatų naktį vedė TV pranešėjai Emilie Tran Nguyen (Prancūzijos televizija), Annastiina Heikkilä (Suomijos „Yle“) ir Markus Preiss (Vokietijos ARD, WDR). Balandžio 4 d. paaiškėjo kandidatų kalbėjimo debatuose tvarka. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Debatų metu EBU komanda stebės realiu laiku pasirodančius visuomenės pasisakymus socialinėse medijose, ypač „Twitter“, tokiu būdu skatindami informacijos mainus tomis temomis, kurios aktualios prieš Europos Parlamento rinkimus. #TellEurope @eudebate

Debatų vaizdo įrašą stebėkite per EP Live arba EbS (2019 m. gegužės 15 d. transliacija internete prasidėjo 20 val. 45 min.).

Pagrindiniai kandidatai

Europos liaudies partija (EPP) – Europos liaudies partijos frakcija

2018 m. lapkričio 8 d. Helsinkyje vykusiame partijos kongrese Europos liaudies partija (EPP) išrinko savo pagrindinį kandidatą, kuriuo tapo Manfred Weber (Vokietijos krikščionių demokratų sąjunga).

 • Manfred WEBER 

  Weber (42 m.) savo politinę karjerą pradėjo 2002 m. regioniniame parlamente (Bayerischer Landtag), o 2004 m. buvo išrinktas į Europos Parlamentą. Nuo 2014 m. jis užėmė Europos liaudies partijos (EPP) pirmininko pareigas. Kandidatas studijavo fizikos inžineriją Miuncheno taikomųjų mokslų universitete. @ManfredWeber

  Kontaktai žiniasklaidai: Marion Jeanne

  Weber Manfred    

Europos socialistų partija (PES) – Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija

2018 m. gruodžio 7–9 d. Lisabonoje vykusiame Europos socialistų partijos kongrese buvo patvirtintas partijos kandidatas Frans Timmermans (57 m.).

 • Frans TIMMERMANS 

  Timmermans (Nyderlandų socialistų ir demokratų partija) yra Europos Komisijos vicepirmininkas. 1998 m. jis buvo išrinktas į Nyderlandų Karalystės Antruosius rūmus. 2007–2010 m. kandidatas užėmė valstybės sekretoriaus Europos reikalams pareigas, o 2012–2014 m. jis buvo užsienio reikalų ministras Mark Rutte vyriausybėje. F. Timmermans studijavo prancūzų kalbą ir literatūrą Radboud universitete. @timmermansEU

  Kontaktai žiniasklaidai: Tim McPhie

  Timmermans Frans    

Europos konservatorių ir reformuotojų aljansas (ACRE) – Europos konservatorių ir reformuotojų frakcija

Lapkričio 14 d. Europos konservatorių ir reformuotojų aljanso pagrindiniu kandidatu tapo Jan Zahradil (Čekijos pilietinės demokratijos partija).

 • Jan ZAHRADIL 

  Zahradil (55 m.) yra Europos Parlamento ir Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijos (ECR) narys bei Europos konservatorių ir reformuotojų aljanso (ACRE) pirmininkas. Iki 2004 m. jis buvo Čekijos Respublikos Parlamento Deputatų rūmų narys. J. Zahradil studijavo inžineriją Prahos universitete. @zahradilJan

  Kontaktai žiniasklaidai: Eva Bouchalová

  Zahradil Jan    

Liberalų ir demokratų aljanso už Europą partija (ALDE) – Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcija

Kovo 21 d. partijos susirinkime Briuselyje Liberalų ir demokratų aljanso už Europą partija paskelbė savo septynių pagrindinių kandidatų komandą („Europos komanda“).

Europos žaliųjų partija – Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas

Lapkričio 23–25 d. kongrese Berlyne Europos žaliųjų partija išrinko du savo pagrindinius kandidatus Ska Keller (37 m.) ir Bas Eickhout (42 m.).

 • Ska KELLER 

  Ska Keller (Vokietijos žalieji) studijavo islamo, turkologijos ir žydų mokslo disciplinas Berlyno laisvajame ir Stambulo Sabanci universitetuose. 2009 m. ji pirmą kartą išrinkta į Europos Parlamentą, o 2014 m. tapo Europos žaliųjų partijos pagrindine kandidate. S. Keller yra viena iš Europos žaliųjų frakcijos Europos Parlamente pirmininkų. @SkaKeller

  Kontaktai žiniasklaidai: Sophia Borchert

  Bas Eickhout (Nyderlandų žalieji kairieji) Europos Parlamento nariu išrinktas 2009 m. @BasEickhout

  Kontaktai žiniasklaidai: Marjolein Meijer

  Main Ska    

Europos laisvasis aljansas – Europos vieningųjų kairiųjų jungtinė frakcija/Šiaurės šalių žalieji kairieji

Kovo 7 d. partijos suvažiavime Briuselyje Europos laisvasis aljansas savo pagrindiniu kandidatu paskyrė Oriol Junqueras (Katalonijos kairieji respublikonai, Ispanija).

Oriol Junqueras nuo 2016 m. sausio mėn. iki 2017 m. spalio mėn. užėmė Katalonijos regiono vyriausybės vicepirmininko pareigas.

Kontaktai žiniaskladai: Raquel Correa

.........................................................................................................................................................

Europos kairiųjų partija – Europos vieningųjų kairiųjų jungtinė frakcija/Šiaurės šalių žalieji kairieji

Europos kairiųjų partijos pagrindiniais kandidatais tapo Nico Cué (62 m.) ir Violeta Tomič (56 m.).

 • Nico CUÉ 

  Nico Cué (Lježas, Belgija) yra viena ryškiausių Valonijos ir tarptautinio profesinių sąjungų judėjimo figūrų. 12 metų jis užėmė Belgijos metalo pramonės darbuotojų profesinės sąjungos (FGBT) generalinio sekretoriaus pareigas.

  Violeta Tomič (Levica) 2014 m. išrinkta į Slovėnijos parlamentą ir užima partijos „Levica“ pirmininko pavaduotojos pareigas. @tomicvioleta

  Kontaktai žiniasklaidai: Marika Taendler-Walenta

  Cué Nico official    

Kaip veikia pagrindinio kandidato procesas?

Vadinamasis pagrindinio kandidato („Spitzenkandidaten“) procesas, kuriuo pirmą kartą pasinaudota per 2014 m. Europos Parlamento rinkimus, suteikia ES piliečiams galimybę spręsti dėl kandidatų į ES Komisijos pirmininko pareigas.

Pagrindiniai kandidatai ir Europos Komisijos rinkimai 

Remdamasis Europos Parlamento rinkimų rezultatais, pagrindinį kandidatą Komisijos pirmininku išrenka Europos Parlamentas, oficialų pasiūlymą pateikus valstybių ir vyriausybių vadovams, kurie irgi atsižvelgia į Europos Parlamento rinkimų rezultatus.

Pirmą kartą šiuo procesu pasinaudota 2014 m., kai Komisijos pirmininku buvo paskirtas pagrindinis Europos liaudies partijos kandidatas Jean-Claude Juncker. Rengdamosios 2014 m. rinkimams, savo pagrindinius kandidatus buvo iškėlusios penkios Europos politinės partijos.

Europos politine partija laikoma tokia partija, kuri veikia europiniame lygmenyje ir ją sudaro nacionalinės partijos bei išrinkti parlamentų nariai mažiausiai iš ketvirtadalio ES valstybių. 2018 m. vasarį patvirtintos naujos Europos politinių partijų ir fondų finansavimo taisyklės. Daugiau rasite EP Tyrimų tarnybos studijoje apie pagrindinio kandidato procesą.