Tiesioginė prieiga prie pagrindinės paieškos (Spauskite mygtuką „Enter“)
Prieiga prie puslapio turinio (spauskite „Įeiti“)
Tiesioginė prieiga prie kitų svetainių sąrašo (Spauskite mygtuką „Enter“)
Migracija
Svarbi tema :

Migracija – bendras iššūkis - ES ieško migracijos krizės sprendimo

Pagrindinės teisės / Imigracija / Teisingumas ir vidaus reikalai / Prieglobsčio politika 24-05-2016 - 09:53
 
 

Šimtai tūkstančių žmonių vejami karo ir skurdo ieško užuovėjos Europoje. Vien 2015 m. liepos– rugsėjo mėn. ES šalyse užregistruota per 400 tūkst. prieglobsčio prašymų. Pasitelkę mūsų teminį dosjė sužinokite, kaip šį iššūkį sprendžia Europos Parlamentas ir Europos Sąjunga. (Skaityti daugiau: Migrantų antplūdis: ką daro Europos Sąjunga?)

Antradienį Europos Parlamento nariai plenarinėje sesijoje Strasbūre diskutuos ir balsuos dėl rezoliucijos, kuria siūloma sukurti bendrą ES prieglobsčio prašymų registravimo sistemą, kuri leistų ES šalims pasidalinti prieglobsčio prašytojus remiantis kvotomis. Savo ruožtu pasitelkę reportažą viršuje sužinokite, ką EP rezoliucijos rengėjos mano apie ES ir Turkijos susitarimą valdyti migracijos srautus ir apie pabėgėlių integravimą. (Skaityti daugiau: Europarlamentarai balsuos dėl bendros prieglobsčio sistemos, paremtos kvotomis)

Europos Parlamento puslapyje „Facebook'e“ trečiadienį 15 val. Lietuvos laiku vyks diskusija apie pabėgėlių krizės sprendimą, kurioje dalyvaus EP vicepirmininkė Sylvie Guillaume (Socialistai ir demokratai, Prancūzija) ir Biudžeto komiteto pirmininkas Jean Arthuis (Liberalai ir demokratai, Prancūzija). Prisijunk ir klausk! (Skaityti daugiau: EP „Facebook“ diskusija apie pabėgėlių krizės sprendimą: prisijunk ir klausk!)

Kovo 9 dieną EP nariai kartu su ES Tarybos ir Europos Komisijos atstovais diskutavo apie ES šalių ir Turkijos planą stabdyti migrantų, kuriems nereikia tarptautinės apsaugos, srautus. Daugelis kalbėjusiųjų reikalavo atskleisti šio susitarimo ir pabrėžė, kad jš įgyvendinant turi būti laikomasi tarptautinių prieglobsčio taisyklių. Jie taip pat pažymėjo, kad derybos su Turkija dėl narystės ES ir vizų liberalizavimas Turkijos piliečiams neturėtų būti siejami su pabėgėlių klausimu. (Skaityti daugiau: EP nariai aptarė ES ir Turkijos planą valdyti migracijos srautus)

Turime bendradarbiauti su Turkija dėl pabėgėliams palankių priemonių, pirmadienį pažymėjo Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas po susitikimo su Turkijos premjeru Ahmetu Davutoğlu. Jie aptarė migrantų srautų valdymą, vizų režimo Turkijos piliečiams liberalizavimą ir žiniasklaidos laisvės padėtį šioje šalyje. Pokalbis įvyko prieš šiandien prasidėjusį ES ir Turkijos aukščiausiojo lygio susitikimą dėl priemonių stabdyti migrantų srautus į Europą. (Skaityti daugiau: EP vadovas: turime bendradarbiauti su Turkija, kad padėtume pabėgėliams)

Šiuo metu Turkijoje glaudžiasi daugiau nei 2,5 mln. prieglobsčio prašytojų iš Sirijos, o pernai per šią šalį į Europą atvyko per 1 mln. sirų. Siekdama jiems padėti ES neseniai sutarė skirti 3 mlrd. eurų pabėgėliams Turkijoje remti. Vasario 8–10 d. čia lankosi EP Biudžeto ir Piliečių teisių komitetų delegacijos, kurios vertina humanitarinę padėtį ir ES pagalbos pastangų veiksmingumą. (Skaityti daugiau: Pabėgėlių krizė: EP nariai lankosi Turkijoje, kad įvertintų humanitarinę padėtį)

ES privalo įveikti susiskaldymą ir veiksmingiau valdyti pabėgėlių srautus, pažymėta antradienį Europos Parlamente vykusioje diskusijoje apie Šengeno erdvės ateitį. Daugelis kalbėjusiųjų ragino užtikrinti tinkamą ES išorės sienų apsaugą, laikytis Ženevos konvencijoje įtvirtinto negrąžinimo principo, taip pat netoleruoti rasistinių išpuolių prieš migrantus ir pabėgėlius. (Skaityti daugiau: Europos Parlamente diskutuota apie Šengeno ateitį)

„Pabėgėlių ir migrantų krizė nesibaigs, jei nuo jos nusisuksime – ji tik blogės“, – pabrėžė Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas per ketvirtadienį vykusį ES viršūnių susitikimą Maltos sostinėje Valetoje. Jame buvo tariamasi su Afrikos ir kitomis šalimis dėl bendradarbiavimo sprendžiant migrantų krizę. (Skaityti daugiau: EP vadovas: pabėgėlių krizė gali būti įveikta tik bendromis ES šalių pastangomis)

Lapkričio 4 dieną iš Graikijos į Liuksemburgą išvyko pirmoji perkeliamų pabėgėlių grupė. Jų išlydėtuvėse dalyvavo ir EP pirmininkas Martinas Schulzas. Kitą dieną jis taip pat lankėsi Graikijos Lesbo saloje esančiame pabėgėlių centre, kur kasdien registruojama apie 2,5 tūkst. žmonių, ieškančių prieglobsčio Europoje. (Skaityti daugiau: EP vadovas po apsilankymo pabėgėlių centre Graikijoje: padėtis – dramatiška)

Daugeliui europiečių nedarbas ir imigracija yra didžiausi iššūkiai, su kuriais šiuo metu susiduria Europos Sąjunga ir jos narės. Savo ruožtu du trečdaliai mano, kad daugiau sprendimų dėl imigracijos turėtų buti priimama Europos, o ne nacionaliniu lygiu. Tai rodo naujausia „Eurobarometro“ apklausa, atlikta EP užsakymu. Be to, aštuoni iš dešimties respondentų teigia, kad prieglobsčio prašytojai turėtų būti geriau paskirstomi tarp visų ES šalių. (Skaityti daugiau: Apklausa: 66 proc. mano, kad migracijos problemas reikia spręsti ES lygiu)

Antradienio rytą plenarinėje sesijoje Strasbūre vykusioje diskusijoje EP nariai ragino valstybes nares aktyviau spręsti migrantų krizę. Jie kartu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku D. Tusku ir Europos Komisijos pirmininku J.–C. Junckeriu aptarė rugsėjo 23 d. vykusio neeilinio ES viršūnių susitikimo rezultatus, įskaitant susitarimą skirti 1 mlrd. eurų pabėgėliams ir stiprinti išorės sienų kontrolę. (Skaityti daugiau: Europarlamentarai: ES šalys turėtų aktyviau spręsti migrantų krizę)

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) skubos tvarka pritarė Italijoje, Graikijoje ir Vengrijoje prisiglaudusių 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymui po kitas ES šalis. Į Lietuvą siūloma papildomai perkelti 780 asmenų. (Skaityti daugiau: Europos Parlamentas pritarė papildomų 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymui)

Trečiadienį Europos Parlamentas pritarė siūlymui per ateinančius dvejus metus iš Italijos ir Graikijos į kitas ES šalis perkelti 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų. Europarlamentarai taip pat pabrėžė, kad ateityje būtina sutarti dėl nuolatinio skubaus perkėlimo mechanizmo, kuris remtųsi didesniu ES valstybių solidarumu ir atsakomybės pasidalinimu. (Skaityti daugiau: EP pritarė siūlymui dalintis prieglobsčio prašytojais)

Spręsdama migracijos problemas Europa visų pirma turi skirti didžiausią dėmesį gyvybių gelbėjimui, trečiadienį kalbėdamas EP sesijoje Briuselyje pareiškė Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) generalinis sekretorius Ban Ki–moonas. Jis taip pat ragino veiksmingiau kovoti su skurdu ir užkirsti kelią ekstremizmo plitimui. (Skaityti daugiau: Ban Ki–moonas apie migracijos krizę: „Svarbiausia – gyvybių gelbėjimas“)

Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina dėti visas pastangas išvengti naujų žūčių Viduržemio jūroje. Europarlamentarai siūlo išplėsti ES jūrų sienos apsaugos operacijos "Triton" veiklos zoną, padidinti jos finansavimą ir priskirti jai paieškos bei gelbėjimo funkcijas. EP taip pat siūlo nustatyti privalomas prieglobsčio prašytojų paskirstymo tarp ES valstybių kvotas. (Skaityti daugiau: Siūloma įpareigoti visas ES šalis priimti dalį prieglobsčio prašytojų)

Europa turi įgyvendinti bendrą prieglobsčio ir migracijos politiką, kuri būtų humaniška ir realistiška, ketvirtadienį pažymėjo Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas, kreipdamasis į ES šalių vadovus, susirinkusius į neeilinį susitikimą Briuselyje spręsti migracijos Viduržemio jūros regione krizę. Šią savaitę apsivertus migrantus iš Afrikos į Europą plukdžiusiam laivui nuskendo keli šimtai žmonių. (Skaityti daugiau: M. Schulzas: bendros migracijos politikos stoka verčia Viduržemio jūrą kapaviete)

Antradienį EP nariai kartu su ES migracijos, vidaus reikalų ir pilietybės komisaru Dimitris Avramopoulos aptars toliau nemažėjantį nelegalių migrantų gabenimą Viduržemio jūros regione. Diskusijoje, kuri prasidės apie 17.30 val., tikėtina vyraus naujų prekybos žmonėmis kelių, ES išorinės sienos apsaugos agentūros FRONTEX funkcijų ir ES migracijos politikos temos. (Skaityti daugiau: Diskusija apie prekybą žmonėmis ir neteisėtą migraciją Viduržemio jūros regione)

Ketvirtadienį EP nariai priėmė rezoliuciją, kurioje ragina tarptautinę bendruomenę skirti daugiau humanitarinės pagalbos asmenims, nukentėjusiems nuo krizės Sirijoje ir Irake. Jie kartu kviečia ES apsvarstyti galimybę sušaukti donorų konferenciją bei pažymi, kad, siekiant suardyti "Islamo valstybės" grupuotės pagrindus, tiek Sirijai tiek Irakui būtinas įtraukus politinis procesas. (Skaityti daugiau: Europos Parlamentas ragina sušaukti donorų konferenciją humanitarinei padėčiai Sirijoje ir Irake sušvelninti)

Dabartinės ES prieglobsčio sistemos nesugebėjimas susidoroti su migrantų srautais reikalauja radikaliai reformuoti Dublino taisykles, nustatančias, kuri šalis atsakinga už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą. Tai pažymima trečiadienį EP narių patvirtintoje rezoliucijoje. Jie siūlo sukurti bendrą prieglobsčio prašymų registravimo sistemą, kuri būtų paremta kvotomis ir „karštuose“ migracijos srautų valdymo centruose esančių prieglobsčio prašytojų paskirstymu tarp valstybių narių. (Skaityti daugiau: EP nariai siūlo sukurti bendrą prieglobsčio sistemą, paremtą kvotomis)

ES migracijos ir prieglobsčio politikos reforma turi geriau apsaugoti pabėgėlio statuso siekiančias moteris ir vaikus. Tai numatyta antradienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje. (Skaityti daugiau: Europos Parlamentas ragina pasirūpinti prieglobsčio prašančių moterų saugumu)

Europa susiduria su didžiausiu pabėgėlių antplūdžiu nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Ar jiems pavyks susikurti gyvenimą naujoje vietoje, nemažai priklauso nuo jų integravimosi į darbo rinką. Ketvirtadienį EP Užimtumo komiteto nariai kartu su ekspertais aptarė pabėgėlių integravimo į Europos darbo rinką galimybes ir iššūkius. (Skaityti daugiau: EP narių dėmesys – pabėgėlių integravimo į darbo rinką iššūkiams)

Prasidėjus Sirijos pilietiniam karui Gülhan buvo priversta nutraukti fizikos studijas Latakijos Tišreno universitete ir bėgti į kaimyninę Turkiją. Ji jau ketverius metus gyvena Osmaniye pabėgėlių stovykloje šalies pietuose, kuri jai ir jos trims mažamečiams vaikams tapo antraisiais namais. Praeitą savaitę šioje ir kitose pabėgėlių stovyklose Turkijoje lankėsi dviejų EP komitetų narių delegacija. (Skaityti daugiau: Turkija: EP nariai įvertino Sirijos pabėgėlių padėtį)

„Jei Šengenas žlugs, tai bus Europos projekto pabaigos pradžia“, – ketvirtadienį Europos Parlamente teigė ES migracijos komisaras Dimitris Avramopoulos. Piliečių laisvių komiteto nariams jis apžvelgė, kaip įgyvendinamos migrantų krizės sprendimo priemonės. „Krizė gilėja, o šalių vienybė pavojuje“, – kalbėjo jis, ragindamas valstybes nares rodyti didesnį solidarumą ir įgyvendinti savo pažadus dėl pabėgėlių priėmimo. (Skaityti daugiau: ES komisaras: „migrantų krizė gilėja“)

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) vykusiose diskusijose dėl teroristinių išpuolių Paryžiuje dauguma EP narių kvietė vengti neapykantą kurstančio populizmo ir netapatinti pabėgėlių bei teroristų. Kartu europarlamentarai ragino ES šalis stiprinti saugumą, intensyviau keistis žvalgybine informacija ir investuoti į kovos su terorizmu pajėgumus. (Skaityti daugiau: Europarlamentarai ragina stiprinti saugumą, tačiau netapatinti pabėgėlių ir teroristų)

Antradienį EP nariai aptarė besitęsiančią pabėgėlių krizę pažymėdami, kad ji padalino Europą į keletą stovyklų: į tuos kurie siekia su ES pagalba išspręsti kylančius iššūkius, ir į tuos, kurie šią krizę naudoja ES silpninimui. Dauguma europarlamentarų apgailestavo, kad ES valstybės delsia finansuoti krizės valdymo priemones ar skirti reikiamus pareigūnus. Komisijos pirmininkas Jean-Claude Juncker priminė, kad praėjus dviem mėnesiams šiai krizei suvaldyti ir toliau trūksta 2,3 mlrd. eurų. (Skaityti daugiau: Pabėgėlių krizė skaldo Europą, teigia europarlamentarai)

„Turime sukurti privalomą prieglobsčio prašytojų paskirstymo sistemą“, – spalio 15 dieną pažymėjo EP pirmininkas Martinas Schulzas kreipdamasis į ES viršūnių susitikimą dėl migrantų krizės susirinkusius valstybių ir vyriausybių vadovus. Jis pridūrė, kad ES turi remtis solidarumo principu, pagrįstu atsakomybės dalijimusi. ES šalių lyderiai taip pat aptars ekonominės politikos koordinavimą, JK referendumą dėl ES ir padėtį Sirijoje bei Turkijoje. (Skaityti daugiau: M. Schulzas: Europos solidarumas turi remtis dalijimusi atsakomybe)

„Europos Parlamentas nedelsdamas pradės pokalbius su ES Taryba dėl Europos Komisijos pasiūlymų, kuriais siekiama išspręsti pabėgėlių krizę“, – rugsėjo 23 dieną pažymėjo EP pirmininkas Martinas Schulzas kreipdamasis į neeilinį ES viršūnių susitikimą dėl pabėgėlių krizės susirinkusius valstybių ir vyriausybių vadovus. Jis pridūrė, kad ES turi remtis solidarumo principu. (Skaityti daugiau: Martinas Schulzas: politiniai sprendimai privalo būti grindžiami atjauta)

Migrantų krizei krečiant Europą, Piliečių laisvių komiteto nariai antradienio rytą (nuo 10 val. Lietuvos laiku) aptars neseniai Europos Komisijos pateiktus siūlymus, kaip spręsti ES valstybes nares ir kaimynines šalis ištikusią pabėgėlių krizę. Prieš diskusiją paklausėme EP politinių frakcijų nuomonės apie siūlomas priemones. Išsamiau apie pagrindinius migracijos srautus į Europą sužinosite pasitelkę žemėlapį viršuje. (Skaityti daugiau: TIESIOGIAI: EP nariai aptaria Komisijos siūlymus dėl migrantų krizės sprendimo)

ES šalys turi labiau padėti Italijai ir Graikijai spręsti migrantų problemą Viduržemio jūroje, pažymėjo liepos 22–24 d. Italijos Sicilijos saloje apsilankę europarlamentarai. „Italija kasmet išleidžia per 1 mlrd. eurų siekdama padėti tiems, kurie perplaukia Viduržemio jūrą. Italijos sienos kartu yra ir ES sienos, todėl geresnis migracijos srautų valdymas – bendra mūsų visų atsakomybė“, – kalbėjo vienas iš EP delegacijos vadovų Jean Arthuis (Liberalai ir demokratai, Prancūzija). (Skaityti daugiau: EP nariai ragina laikytis solidarumo principo sprendžiant migrantų problemą)

Europos Parlamentas trečiadienį pritarė siūlymui per ateinančius dvejus metus iš Italijos ir Graikijos į kitas ES šalis perkelti 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų. Apietai kalbėjomės su EP nuomonę šiuo klausimu parengusia Ska Keller (Žalieji, Vokietija). (Skaityti daugiau: EP narė: reikia sukurti padėtį, kuri būtų naudinga ir pabėgėliams, ir visuomenei)

Europarlamentarai trečiadienio popietę kartu su ES Tarybos ir Europos Komisijos atstovais aptarė pasirengimą birželio 25–26 d. vyksiančiam Europos Vadovų Tarybos susitikimui. Daugiausia diskutuota apie Graikijos skolų krizę, migraciją ir prieglobsčio politiką, ES ekonomikos valdymo sistemą ir saugumą. (Skaityti daugiau: EP narių akiratyje – Graikijos skolų krizė, migracija, saugumas)

Trečiadienio rytą EP nariai kartu su Tarybos ir Komisijos atstovais aptarė priemones, kuriomis siekiama įveikti Viduržemio jūroje susidariusią migracijos krizę, įskaitant prieštaringai vertinamus planus įvesti privalomas migrantų paskirstymo kvotas valstybėms narėms. (Skaityti daugiau: Europarlamentarų akiratyje – Europos Sąjungos atsakas į migracijos krizę)

Europarlamentarai trečiadienio vakarą pasmerkė vadinamosios „Islamo valstybės“ vykdomą smurtą ir ragino padėti jo aukoms. Dėl karo Sirijoje net 12,2 mln. žmonių reikia skubios humanitarinės pagalbos. EP nariai taip pat ragino stabdyti ES piliečių verbavimą į džihadistų gretas. (Skaityti daugiau: Sirija ir Irakas: „Vien žodžiai šio regiono žmonėms nepadės“)

Nuoroda : 20150831TST91035
 
 
Pasidalinti
 
 
EP nariai vertina migrantų padėtį Graikijoje
 

Piliečių laisvių komiteto narių delegacija Graikijoje vertina migrantų padėtį bei ES ir Turkijos susitarimo įgyvendinimą.

 
ES ir Turkijos sutartis dėl migrantų: EP narės atsako į klausimus „Facebook'e“
 

EP narės Kashetu Kyenge ir Roberta Metsola, pranešimo apie migraciją autorės, atsako į „Facebook“ gerbėjų klausimus apie pabėgėlių grąžinimą Turkijai ir pabėgėlių integravimą.

 
Migracijos krizė: humaniško atsako paieškos
 

Kasdien vis labiau reikia ilgalaikio, vieningo Europos sprendimo. Tačiau koks jis turi būti? Klausiame EP narės Kashetu Kyenge.

 
Migracijos krizė: Sprendimo ieškojimas ES ir jos kaimynams
 

Kasdien vis labiau reikia ilgalaikio, vieningo Europos sprendimo. Tačiau koks jis turi būti? Klausiame EP narės Robertos Metsolos nuomonės.

 
Tarptautinė moters diena 2016
 
Prieglobsčio ieškojimas ES
 

Kas konkrečiai vyksta, kai asmuo paprašo prieglobsčio ES? Prieglobsčio prašytojo apibrėžimas, teisės ir pareigos, prašymo nagrinėjimo procesas.

 
Europiečių požiūris į imigraciją
 

Naujos Europos Parlamento Eurobarometro apklausos duomenimis, europiečiai laiko imigraciją vienu iš didžiausių ES iššūkių ir pritaria geresniam prieglobsčio prašytojų paskirstymui, bet nacionaliniai požiūriai skirtingi.

 
Politiniai sprendimai privalo būti grindžiami atjauta. Martinas Schulzas, 2015 m. balandis (Skaityti daugiau)
Grėsmė Šengenui
 

Reportažas apie Graikijos ir Švedijos pastangas suvaldyti migraciją, kurios sulaukė griežtos kritikos kaip keliančios grėsmę Šengeno erdvei.

 
Europos išorės sienų apsauga
 

Nelegali imigracija pro Europos išorės sienas yra didelis iššūkis ir karštų diskusijų tema. FRONTEX agentūra padeda saugoti ES išorės sienas.

 
1,2 mln.
ES šalyse 2015 m. užregistruotų prieglobsčio prašymų skaičius
(Skaityti daugiau)
Pranešimai spaudai
 
 
 
Migracijos krizė: atsakymai į piliečių klausimus
 

Europą apėmusi pabėgėlių krizė sukėlė piliečiams daug baimių ir abejonių. EP narys Elmar Brok atsako į tris jų klausimus, gautus „Facebooke“.

 
Pabėgėlių perkėlimas prasideda Graikijoje
 

Martinas Schulzas susitiko su Alexis Tsipras, perkeliant pirmuosius 30 Irako ir Sirijos migrantų iš Graikijos. (2015–11–05)

 
Migracijos krizė: ar svyruojanti Europa atrado stabilizavimo priemonę?
 

Parlamentui ir Komisijai derantis dėl saugių kilmės šalių sąrašo, klausiame EP narės Sylvie Guillaume, ką tai reiškia pabėgėliams ir ES valstybėms.

 
Diskusija pabėgėlių turto konfiskavimo Danijoje klausimais
 

Danijos ministrai Piliečių laisvių komitete gina siūlomą teisės aktą, kuris priverstų pabėgėlius mokėti už savo pragyvenimą. (2016–01–25)

 
Ar ES randa išeitį iš pabėgėlių krizės?
 

Dimitrios Papadimoulis peikia ES „trumparegišką“ atsaką į pagėgėlių antplūdį, bet Elmar Brok sako, kad tai geriausias sprendimas.