Deniss Mukvege – 2014. gada Saharova balvas laureāts  

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Deniss Mukvege ©BELGA_ANP COMM_SVEN TORFINN 

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji šodien lēma 2014. gada Saharova balvu par domas brīvību piešķirt Kongo mediķim Denisam Mukvegem. Viņš 26. novembrī ieradīsies Strasbūrā uz apbalvošanas ceremoniju.

"Priekšsēdētāju konference vienprātīgi nolēma Saharova balvu piešķirt mediķim Denisam Mukvegem no Kongo Demokrātiskās Republikas par viņa cīņu par sieviešu aizstāvību", sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs. Viņs arī norādīja, ka šis nebija lēmums pret Eiromaidanu. Viņš izteica atzinību pārējiem diviem finālistiem – Eiromaidana kustībai un Azerbaidžānas cilvēktiesību aktīvistei Leilai Junusai. Eiromaidana pārstāvji tiks uzaicināti uz apbalvošanas ceremoniju Strasbūrā un Parlaments nosūtīs delegāciju uz Azerbaidžānu, lai tiktos ar Leilu Junusu un atbalstītu viņas cīņu par demokrātiju un brīvību valstī.


Deniss Mukvege - mediķis, kas iestājas par sieviešu tiesībām


Bruņotos konfliktos visā pasaulē izvarošana tiek izmantota kā kara ierocis un Saharova balvas laureāts Deniss Mukvege ir labi pazīstams ar šo situāciju. 59 gadus vecais Kongo ginekologs 1998. gadā dibināja Panzi slimnīcu Bukavu pilsētā, lai kara plosītajā valstī sniegtu palīdzību sievietēm, kas cietušas no seksuālas vardarbības. Lai gan oficiāli pilsoņu karš Kongo Demokrātiskajā Republikā ir beidzies, valsts austrumu daļā turpinās bruņoti konflikti, tajā skaitā uzbrukumi civiliedzīvotājiem un grupveida izvarošanas. Neskatoties uz aktivitātēm sieviešu tiesību jomā un Panzi slimnīcas vadīšanu, Deniss Mukvege atrod laiku, lai pieņemtu pacientus un divreiz nedēļā veiktu operācijas. Denisu Mukvegi Saharova balvai izvirzīja S&D un ALDE grupas un EP deputāte Barbara Lohbihlere.


Saharova balva


Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu vārda un domas brīvībai. Tā nosaukta fiziķa un politiskā disidenta Andreja Saharova vārdā. Balvu izveidoja 1988. gadā, un to piešķir indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību aizsardzību. Kandidātus var izvirzīt jebkura no Eiropas Parlamenta politiskajām grupām vai vismaz 40 EP deputāti.


Pagājušajā gadā balvu saņēma pakistāniešu pusaudze Malala Jusafzai, kas cīnās par meiteņu tiesībām uz izglītību.


Eiropas Parlaments iestājas par cilvēktiesībām


Eiropas Parlaments iestājas pret cilvēktiesību pārkāpumiem, neskatoties uz to, kur tie notiek. Lai panāktu cilvēktiesību ievērošanu Parlaments pievērš sabiedrības uzmanību pārkāpumiem, palīdz uzraudzīt vēlēšanu norisi visā pasaulē, pārliecinās, ka starptautiskajos ekonomikas un tirdzniecības līgumos ievērotas cilvēktiesības un katru gadu piešķir Saharova balvu par domas brīvību.