Saharova balva 2016: noskaidroti finālisti 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

2016. gada Saharova balvas finālisti. Zīmējis - Ali Ferzats, 2011. gada Saharova balvas laureāts ©Ali Ferzat 2016 

Par šī gada Saharova balvas finālistiem balsojumā 11. oktobrī nosaukti žurnālists Kans Dundars kopā ar citiem domas un vārda brīvības aizstāvjiem Turcijā, Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs un jezīdu aktīvistes Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara. Laureātu izvēlēsies Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs un politisko grupu līderi 27. oktobrī. Apbalvošanas ceremonija notiks Strasbūrā 13. decembrī.

Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu katru gadu, lai godinātu īpaši nozīmīgus cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības.


Šī gada Saharova balvas finālisti ir:


Kans Dundars (Can Dündar). Bijušais galvenais redaktors Turcijas laikrakstam “Cumhuriyet”, Can Dündar tika arestēts 2015. gada novembrī, pēc tam, kad viņa laikraksts publicēja videomateriālu, kurā ziņoja par turku ieroču piegādi nemierniekiem Sīrijā. Vēlāk viņš tika notiesāts uz pieciem gadiem un 10 mēnešiem par "valsts noslēpuma atklāšanu". Viņam izdevās izdzīvot pret viņu vērstā atentāta mēģinājumā un šobrīd viņš dzīvo trimdā.


Mustafa Džemiļevs (Mustafa Dzhemilev). Bijušais Krimas tatāru parlamenta priekšsēdētājs Mustafa Dzhemilev ir bijušais padomju disidents un Ukrainas parlamenta deputāts, kurš lielāko daļu savas dzīves veltījis cilvēktiesībām un minoritāšu tiesībām. Viņš bija sešus mēnešus vecs, kad kopā ar ģimeni tika deportēts uz Vidusāziju, un tikai 45 gadus vēlāk varēja atgriezties. Pēc tam, kad Krievija pārņēmusi Krimas teritoriju, cilvēktiesību aktīvistam iebraukt šajā teritorijā atkal ir aizliegts.


Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara (Nadia Murad Basee un Lamiya Aji Bashar).  Nadia Murad Basee un Lamiya Aji Bashar ir jezīdu kopienas pārstāves un to sieviešu aizstāves, kas cietušas no “Islāma valsts” seksuālās vardarbības. Viņas ir starp tūkstošiem meiteņu un sieviešu, kuras tika seksuāli izmantotas un turētas verdzībā. Nadia Murad ir arī aktīviste, kas vērš uzmanību jezīdu genocīdam.


Saharova balva


Jau kopš 1988. gada Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu par vārda un domas brīvību indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību. Pagājušajā gadā balva tika piešķirta Raifam Badavi.


Kandidātus var izvirzīt jebkura no Eiropas Parlamenta politiskajām grupām vai arī jebkuri 40 deputāti. Pēc tam Parlamenta Ārlietu un Attīstības komitejas balsojumā izvēlas trīs finālistus, savukārt galīgo lēmumu par to, kurš no viņiem saņems balvu, pieņem Eiropas Parlamenta vadītājs kopā ar politisko grupu priekšsēdētājiem (tā sauktā "Priekšsēdētāju konference").

Atlases procedūra