Saharova balva 2017: iepazīsties ar finālistiem 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Saharova balvas finālisti: Aura Lolita Čavesa Iksakvika, Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā un Davits Isāks.  

Noskaidroti šā gada Saharova balvas finālisti. Laureāts tiks paziņots 26. oktobrī.

Saharova balvas finālam 10. oktobrī Eiropas Parlamenta Ārlietu un Attīstības komitejas izvirzījušas zviedru-eritrejiešu žurnālistu Davitu Isāku, demokrātisko opozīciju Venecuēlā un cilvēktiesību aizstāvi no Gvatemalas Auru Lolitu Čavesu.


Šā gada Saharova balvas par domas brīvību finālisti:

Aura Lolita Čavesa Iksakvika (Aura Lolita Chavez Ixcaquic), cilvēktiesību aizstāve no Gvatemalas. Sieviete ir pakļauta draudiem, jo darbojas organizācijā, kuras mērķis ir aizsargāt dabas resursus, neļaujot teritorijā paplašināties mežizstrādei, agrorūpniecībai un hidroelektrostaciju būvniecībai.

Demokrātiskā opozīcija Venecuēlā, Nacionāla asambleja (priekšsēdētājs Hulio Borhess (Julio Borges) un šīs valsts politieslodzītie: Leopoldo Lopess (Leopoldo Lopez), Antonio Ledesma (Antonio Ledezma), Daniels Sevalloss (Daniel Ceballos), Jons Goikoečea (Yon Goicoechea), Lorāns Salehs (Lorent Saleh), Alfredo Ramoss (Alfredo Ramos) un Andrēa Gonsalesa (Andrea González). Politiskās un sociālās stagnācijas rezultātā Venecuēlā ir nopietni pasliktinājusies demokrātija, cilvēktiesības un sociālekonomiskais stāvoklis. Venecuēlas politieslodzītie un demokrātiskā opozīcija bija izvirzīti balvai arī 2015. gadā.

Davits Isāks (Dawit Isaak), zviedru-eritrejiešu dramaturgs, žurnālists un rakstnieks, kuru 2001. gada politisko represiju laikā arestēja Eritrejas varas iestādes. Viņu ielika cietumā bez tiesas sprieduma, un pēdējoreiz vīrietis tika redzēts 2005. gadā. Jāatzīmē, ka D.Isāks Saharova balvai tika nominēts arī 2009. gadā.

Arī Selahatins Demirtašs un Figena Jiksekdāga, Asja Bibi un Pjērs Klavē Mbonimpa šogad tika nominēti Saharova balvai. Vairāk par visiem nominantiem lasi šeit.


Turpmākie soļi:

26. oktobrī politisko grupu līderi un EP prezidents no trīs finālistiem izvēlēsies šā gada balvas ieguvēju. Balvas (50 tūkstoši eiro) pasniegšanas ceremonija norisināsies 13. decembrī Strasbūrā.


Saharova balva:

Katru gadu Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu par domu brīvību, kas nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības. 2016. gadā balvu ieguva Nadia Murada (Nadia Murad) un Lamija Adži Bašara (Lamiya Aji Bashar).

 

Saharova balva: process soli pa solim

Kā tiek izvēlēts Saharova balvas ieguvējs