Eiropas Parlaments 2019. gadā: Eiropas vēlēšanas, ES ilgtermiņa budžets, trauksmes cēlāji 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

2019. gada nozīmīgākais notikums ir Eiropas vēlēšanas maijā. Jaunajā gadā Eiropas Parlamenta darba kārtība solās būt saspringta: ES ilgtermiņa budžets, Eiropas nākotne, #Brexit.

2019. gada Eiropas vēlēšanas

Nākamās Eiropas vēlēšanas notiks no 23. līdz 26. maijam. Tās būs pirmās vēlēšanas pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES. Latvijā vēlēšanas notiks 25. maijā. Eiropas balsstiesīgie pilsoņi ievēlēs 705 deputātus, kas Eiropas Parlamentā darbosies nākamos 5 gadus. Parlamentam ir jāizvirza kandidāts jaunās Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatam. Seko līdzi ’’vadošo kandidātu’’ debatēm.

Eiropas nākotne

Deputāti ar ES valstu vadītājiem turpinās diskutēt par Eiropas nākotni. Nākamgad plenārsēdē deputātus uzrunās Spānijas premjerministrs Pedro Sančess, Somijas premjers Juha Sipile un Itālijas premjers Džuzepe Konte.

#Brexit

Paredzēts, ka Apvienotā Karaliste no ES izstāsies 2019. gada martā. Līgumu par Lielbritānijas izstāšanos ir jāapstiprina Eiropas Parlamentam.

ES daudzgadu budžets

Parlaments apstiprināja nākamā plānošanas perioda prioritātes un nobalsoja par Parlamenta pozīciju attiecībā uz finansējuma sadalījumu ES nākamajā ilgtermiņa budžetā (Daudzgadu finanšu shēma 2021.-2027. gadam). Parlaments aicina Padomi pēc iespējas ātrāk uzsākt sarunas, lai vienošanās tiktu noslēgta līdz Eiropas vēlēšanām. Pretējā gadījumā, ja ES daudzgadu budžets tiks pieņemts ar novēlošanos, pastāv risks, ka aizkavēsies finansējums tekošiem un jauniem projektiem, kas var ietekmēt arī darba vietas.

Pesticīdu izmantošana (PEST)

EP Īpašā komiteja, kura atbild par ES pesticīdu atļaušanas procedūras jautājumiem (PEST), noslēgs savu darbu ar gala ziņojumu, par kuru deputāti debatēs un balsos 2019. gada janvārī. Ziņojuma priekšlikumā deputāti aicina ieviest augstākas prasības, lai garantētu atbilstošu drošuma līmeni cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī videi kopumā.

Brīvās tirdzniecības līgumi

Februārī Parlaments uzmanību pievērsīs sadarbībai ar Singapūru, ar kuru tiek plānots parakstīt brīvas tirdzniecības nolīgumu. Singapūra ir nozīmīgs ES tirdzniecības partneris. Singapūrā uzņēmējdarbību veic vairāk nekā 10 000 ES uzņēmumu un izmanto to par platformu darbībai visā Klusā okeāna reģionā. Brīvās Tirdzniecības nolīgums starp Eiropas Savienību un Singapūras Republiku atcels lielāko daļu tarifu un vienkāršos tirdzniecību starp abiem reģioniem.

Jauni pasākumi stratēģiskās komunikācijas stiprināšanai

Deputāti apspriedīs, kā stiprināt ES pretdarbību trešo valstu propagandai, kura vērsta pret ES. ES vēlas uzlabot lietotāju informētību un prasmi atpazīt plašsaziņas līdzekļos izplatītās viltus ziņas vai klaji melīgu informāciju, kā arī veicināt neatkarīgas un analītiskas žurnālistikas attīstību.

Trauksmes cēlāji

Deputāti turpinās darbu pie priekšlikumiem, lai uzlabotu personu aizsardzību, kuras ziņo par tiesību aktu vai amatpersonu pārkāpumiem, ņemot vērā nesen notikušos nodokļu skandālus kā Luxleaks un Panamas dokumenti, vai Cambridge Analytica datu noplūdes skandālu.