LUX kino balva: paziņo finālistus, kas šogad sacenšas par Parlamenta piešķirto balvu 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

LUX kino balvas uzvarētāja atlases kārtība. 

Par LUX kino balvu šogad sacenšas trīs filmas: ‘’Cold Case Hammarskjöld’’, ‘’The Realm’’ un ‘’God Exists, Her Name is Petrunya’’.

Giornate degli Autori (Venēcijas dienu) ietvaros Romā tika nosauktas trīs filmas finālistes, kas šogad izvirzītas Eiropas Parlamenta ikgadējai LUX kino balvai.

Konkursa finālā iekļuvušas:


  • ''Cold Case Hammarskjöld'' (tulkojumā no angļu valodas: Hammaršelda neatklātā lieta) - režisors Mads Brügger (Dānijas / Norvēģijas / Zviedrijas / Beļģijas kopražojums);
  • ''God Exists, Her Name Is Petrunya'' (tulkojumā no angļu valodas: Dievs eksistē, viņa vārds ir Petrunja) - režisore Teona Strugar Mitevska (Ziemeļkorejas / Beļģijas / Slovēnijas / Horvātijas / Francijas kopražojums);
  • ''The Realm'' (tulkojumā no angļu valodas: Valstība) - režisors Rodrigo Sorogoyen (Spānijas / Francijas kopražojums).
2019. gada LUX balva: Romā nosaukti trīs finālisti. 

Vairāk par finālistiem:

‘’Cold Case Hammarskjöld’’ - Dāņu režisors Mads Brügger.

Vai esat kādreiz dzirdējuši dažādas sazvērestības teorijas par Dāga Hammaršelda nāvi? Dāgs Hammaršelds bija ANO ģenerālsekretārs, kurš 1961. gadā gāja bojā aizdomīgā lidmašīnas avārijā virs Kongo teritorijas ceļā uz miera sarunām, lai atrisinātu konfliktu Katangas provincē (Kongo), kurā bija iesaistītas milzīgas ekonomiskās intereses. Dāgs Hammaršelds bija progresīvs politiķis, kurš vēlējās novērst, lai Rietumu valstis - Lielbritānija un Francija - atjauno savu ietekmi Āfrikā pēc koloniju neatkarības iegūšanas. Režisors Mads Brügger dokumentālā filmā cenšas pavērt noslēpuma priekškaru, analizējot notikuma ‘’vecās mapes’’ un pakāpeniski nonākot pie jauniem un pārsteidzošiem atklājumiem. Provokatīvā stilā veidotajā filmā skatītājs saskatīs līdzības ar aktuāliem jautājumiem mūsdienu sabiedrībā. Lai gan filma pievērš skatītāja uzmanību uz nepieļaujamu un maldinošu praksi politikā, tā vienlaikus ir ļoti cilvēciska un jautra. Šī ir trešā reize LUX kino balvas vēsturē, kad konkursa finālā iekļūst dokumentālā filma.

‘’God Exists, Her Name Is Petrunya’’ - Režisore Teona Strugar Mitevska no Ziemeļmaķedonijas Republikas.

Kas notiek, ja sieviete piedalās tradicionālās vīriešiem paredzētās sacensībās un spēj iegūt svēto krustu, ko pareizticīgais priesteris iemet upē? Petrunja tieši tā arī dara, kas sanikno gan apsteigtos vīriešus, gan priesteri, kurš lietā iesaista policiju. Lai gan sākotnēji Petrunja nav feministe, viņa atsakās atgriezt izcīnīto krustu un iestājas par dzimumu vienlīdzīgām tiesībām. ‘’Kāpēc man nav tiesību uz gadu iegūt sev veiksmi?’’, vaicā Petrunja, atsaucoties uz apsolīto ‘’balvu’’ sacensību uzvarētājam.

‘’The Realm’’ - Spāņu režisors Rodrigo Sorogoyen.

Cik tālu kāds var aiziet, lai saglabātu varu? Šis adrenalīna uzlādēts trilleris parāda politiskās korupcijas realitāti. Tas ir stāsts par veiksmīga politiķa nāvi un viņa karaļvalsti, kas šķita mūžīga. Skatītāju sagaida spriedzes pilnas ainas, stingrāki izteicieni un auto pakaļdzīšanās. Šī ir pirmā reize LUX kino balvas vēsturē, kad spāņu filma iekļūst konkursa finālā.


Eiropas filmas Eiropas kinozālēs


Parlamenta piešķirtā LUX kino balva atbalsta Eiropas kinoindustriju un veicina Eiropas filmu izplatīšanu ārpus savu valstu robežām, palielinot to spēju stāties pretī ASV blokbasteru dominēšanai. Tieši tāpēc visas trīs filmas tiks titrētas 24 Eiropas Savienības oficiālajās valodās. Konkursa filmas tiks demonstrētas Eiropas kinozālēs jau tuvākajā laikā, bet rudenī, LUX filmu dienu ietvarā, tās būs skatāmas vairāk nekā 50 pilsētās un vairākos festivālos visās ES valstīs.

Uzvarētāju 2019. gada LUX kino balvai noteiks EP deputāti un pasniegs balvu 27. novembrī Plenārsesijas laikā Strasbūrā, klātesot trīs filmu režisoriem.