Saldi rūgtā atbildība: balsos par kakao nolīgumu

Kakao ir ne tikai galvenā šokolādes gardumu sastāvdaļa, bet arī prece, no kuras atkarīgi miljoniem cilvēku ienākumi. Eiropas Parlaments rīt balsos par jaunu Starptautiskā kakao nolīguma versiju, kura mērķis ir stiprināt sadarbību starp ražotājiem un patērētājiem un uzlabotu tirgus pārredzamību. Deputāti pievērsīsies arī bērnu darbaspēka izmantošanai kakao ražošanā.

Jaunais nolīgums aizstās pašreizējo 2001. gada līgumu un būs spēkā vismaz 10 gadus. Kā paskaidro referents Vitals Moreira (Sociālisti un demokrāti, Portugāle), tas nostiprinās Starptautiskās kakao organizācijas (SKO) — "vienīgās struktūras, kas pulcē kakao ražotājus un patērētājus konstruktīvā dialogā” — lomu.


SKO dalībvalstis pašlaik pārstāv gandrīz 85 % pasaules kakao produkcijas un vairāk nekā 60 % pasaules kakao patēriņa. Eksportētājiem un importētājiem būs vienāds balsu skaits Starptautiskajā Kakao padomē (ICC), SKO augstākajā pārvaldes orgānā. ES ir vienota nolīguma puse, un tai ir vairāk nekā puse importētāju dalībnieku balsu. Eiropas šokolādes industrija ir lielākā pasaulē.


2010. gada nolīgums uzlabos tirgus pārredzamību, palielinot SKO lomu datu vākšanā, apstrādē un izplatīšanā un tās sadarbībā ar rūpniecības aprindām un NVO. Jaunais līgums izveido skaidrus mērķus ilgtspējīgai kakao ekonomikai, atzīstot nepieciešamību nodrošināt pamatotas kakao cenas un taisnīgus ieguvumus, kā arī veicināt kakao kvalitāti un izstrādāt pārtikas drošības procedūras.  


Mazo cinīšu lielais vezums


Lielākais kakao ieguves reģions ir Āfrika ar 70 % pasaules produkcijas, kas galvenokārt nāk no Kotdivuāras un Ganas. Latīņamerika un Āzija un Okeānija katra izaudzē 13 % kakao kultūras ražas.


Vairāk nekā 90 % pasaules kakao izaudzē 5,5 miljoni zemnieku sīksaimniecībās, un vēl 14 miljoni laukstrādnieku ir tieši atkarīgi no tā ražošanas. Nabadzība, novecojušas lauksaimniecības metodes un bērnu darbs ir plaši izplatīts kakao audzēšanā.


Bažas saistībā ar bērnu darbu


Viens no galvenajiem jautājumiem, kam pievērsās Eiropas Parlamenta deputāti, pārbaudot šo nolīgumu, bija bērnu darba izmantošana kakao laukos. Kakao sēklu attīrīšana joprojām ir darbietilpīga, jo mehāniska pārgriešana bieži vien sabojā sēklas. Daudzi ziņojumi liecina, ka zemnieki, kuri audzē kakao, joprojām izmanto bērnu darbu.


„Bērnu darbs nav izolēts jautājums,” norāda   Vitals Moreira. „Tas ir tradīciju, nabadzības, alternatīvu ienākumu trūkuma, nepietiekama ārpusskolas nodarbību piedāvājuma, neelastīgu sabiedrības struktūru un valdošo uzskatu, kā arī nepietiekamas bērnu tiesību aizsardzības un nespējas ieviest obligātu valsts izglītību visiem bērniem rezultāts. Tādēļ, lai novērstu bērnu darba cēloņus, visi šie jautājumi jāapskata atbilstīgā programmā."

Saskaņā ar Lisabonas līgumu Parlamentam nolīguma noslēgšanai ir vajadzīga Parlamenta piekrišana.