Kas ir jāzina, gatavojoties 2019. gada Eiropas vēlēšanām 

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

Reģistrējies www.soreizesbalsosu.eu un pievienojies #ŠoreizEsBalsošu komandai! Foto: #myeumoment video konkursa uzvarētāji.  

2019. gadā no 23. līdz 26. maijam ES pilsoņi vēlēs nākamo Eiropas Parlamentu. Latvijā vēlēšanas notiks 25. maijā. Tā ir iespēja katram pilsonim likt Eiropai sadzirdēt savu balsi.

Nākamajās Eiropas vēlēšanās pilsoņi ievēlēs 751 deputātu, kas pārstāvēs un aizstāvēs mūsu intereses ES līdz 2024. gadam.

Svarīgi zināt

Vairāki nosacījumi dalībai vēlēšanās, kā balsošanas vecums vai balsošanas kārtība, var atšķirties katrā dalībvalstī.

Eiropas Parlamenta jaunajā tīmekļa vietnē izskaidrota balsošanas norise katrā dalībvalstī un ārpus ES robežām, tai skaitā informācija par vēlēšanu datumu, reģistrācijas termiņiem, nepieciešamajiem dokumentiem, ar vēlēšanām saistītas ziņas, kā arī tiks ievietoti 2019. gada Eiropas vēlēšanu rezultāti.

Latvijā vēlēšanu iecirkņi būs atvērti sestdien 25. maijā. Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo citā ES valstī, ir iespēja balsot par šajā valstī pieteiktajiem kandidātu sarakstiem vai par Latvijas deputātu kandidātu sarakstu Latvijas pārstāvniecībā. Vēlētājam ir jāizdara izvēle, par kuras valsts kandidātiem vēlēt, jo balsot vienlaicīgi gan par Latvijas kandidātiem, gan mītnes zemes kandidātiem nav iespējams. Vēlētājiem no ārvalstīm ir iespēja balsot pa pastu.

Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas tīmekļa vietnē ir pieejama jaunākā informācija par balošanas praktiskām detaļām: balsošanas noteikumi, iecirkņu atrašanās vietas un darba laiks.

Balsošanas noteikumu pārskatu iespējams apskatīties EP izpētes dienesta sagatavotajā infografikā.

Pievienojies un seko jaunumiem par Eiropas Parlamenta velēšanām reāllaikā. Jaunumi, noderīga informācija, video un fotogrāfijas no visas Eiropas, pirmās reakcijas apkopotas Eiropas vēlēšanu blogā. 


Kāpēc ir svarīgi balsot?

Balsojot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, ES pilsoņi iezīmēs virzienu, kurā mūsu Savienībai jāvirzās nākamajos piecos gados tādās būtiskās jomās kā ekonomiskā izaugsme, drošība, starptautiskā tirdzniecība, patērētāju tiesību aizsardzība un klimata pārmaiņu problēmu risināšana. Eiropas Parlaments ir ne tikai viens no ES likumdevējiem, kas izstrādā un apstiprina jaunus tiesību aktus, bet arī rūpīgi uzrauga citu ES institūciju darbu.


Balsošana nozīmē izteikt savu viedokli par Tev svarīgiem jautājumiem un ietekmēt politisko procesu, kas nosaka mūsu ikdienu. Speciāli izveidotājā tīmekļa vietnē Ko manā labā dara Eiropa apkopota informācija par to, ko ES ir darījusi Tavā un Tava reģiona labā. Tu vari uzzināt, kā ES lēmumi ietekmē Tevi un Tavu ģimeni, Tavu veselību, darbu, iepirkšanos, izglītību un uzkrājumus.

Iepazīsties ar vietu sadalījuma prognozēm nākamā sasaukuma Parlamentā, kas balstītas uz dalībvalstīs veiktajām aptaujām, un uzzini, kā citi eiropieši plāno balsot nākamajās Eiropas vēlēšanās. Vietu sadalījuma prognozes regulāri tiks atjauninātas.

Eiropas vēlēšanu vakarā 26. maijā sekot līdzi informācijai un atjauninājumiem par vēlēšanu iznākumu visās ES dalībvalstīs varēs vēlēšanu rezultātu mājaslapā, kur informācija tiks atjaunināta reāllaikā. Vietnē atrodama informācija par visu līdzšinējo Eiropas vēlēšanu rezultātiem un visu līdzšinējo Eiropas Parlamenta sasaukumu sastāvu, kā arī atsevišķu rādītāju dinamika.


Kopā mums izdosies!

Katram no mums var būt dažādi iemesli balsot nākamā gada Eiropas vēlēšanās. Kādi ir Tavi? Uzzini par jomām un problēmām, kas rūp eiropiešiem, un iemesliem, kāpēc visiem svarīgi ir balsot.

Eiropa pieder mums visiem, un balsošana ir pirmais solis, lai stiprinātu Eiropas vērtības un demokrātiju. Reģistrējies Eiropas vēlēšanu platformā šoreizesbalsošu.eu un pievienojies kustībai #ŠoreizEsBalsošu. Iesaisties pats un aicini savus draugus un ģimenes locekļus darīt to pašu!

Visā Eiropā tiek organizēti pasākumi, lai veicinātu izpratni par vēlēšanu nozīmi. Esi informēts par pasākumiem, kas notiek Tavā tuvumā un ņem dalību nākamajā pasākumā, ko organizē vietējais EP birojs.

Ja esi gatavs veltīt dažas stundas mēnesī, lai veicinātu pilsoņu līdzdalību Eiropas vēlēšanās, pievienojies vietējai komandai.

Eiropa Tavā kabatā? Lejupielādē Eiropas Parlamenta jauno mobilo aplikāciju, seko līdzi aktuāliem notikumiem un noskaidro, kā ES paveiktais ietekmē Tavu ikdienas dzīvi.