Kopīgot šo lapu: 

Raksti 

Fotogrāfijā redzams, kā Grieķijas krasta apsardze Lesbas piekrastē Vidusjūrā tuvojas laivai ar 43 Sīrijas bēgļiem        

Migrācijas krīze atklāja trūkumus Eiropas patvēruma sistēmā, liekot ES rīkoties. Lasīt tālāk par Parlamenta iepējamiem risinājumiem atbildē uz krīzi.

Migranti un bēgļi lielākoties no Subsahāras valstīm Katānijas ostas dokā gaida, kad Itālijas iestādes un Frontex viņus identificēs        

2016. gadā uz patvērumu ES pieteicās 1,2 miljoni cilvēku. Uzziniet vairāk par Eiropas Parlamenta lomu bēgļu integrācijā.

Fotogrāfija ar jaunu meiteni, kura ierodas Lesbas salas piekrastē pēc Egejas jūras šķērsošanas no Turcijas        

Pēdējo gadu laikā ES piedzīvo smagāko bēgļu krīzi kopš 2. pasaules kara beigām. Lasiet, lai uzzinātu vairāk.

Fotogrāfija ar afgāņiem, kas pārdroši šķērso bangojošu jūru no Turcijas uz Lesbu Grieķijā        

Migrācija Eiropai rada problēmas un iespējas. Uzziniet, kā ES risina ar imigrāciju, patvērumu un migrācijas krīzi saistītās problēmas

Raksti 

Bēgļu bērni        

Simtiem tūkstoši cilvēku spiesti bēgt no savām valstīm, kurās tos apdraud karš, nabadzība un cilvēku tirdzniecība, un daudzi no tiem cer rast drošu patvērumu Eiropā. Eiropas atbilde un šo samilzušo problēmu ir politiskās darba kārtības augšgalā un Eiropas Parlaments (EP) vairakkārt ir aicinājis uz saskaņotu rīcības plānu.

Foto: māte ar bērnu jūras krastā pēc izglābšanas        

Saskaņā ar Eiropas Robežu aģentūras “Frontex” aprēķiniem, 2016. gadā par divām trešdaļām ir mazinājies cilvēku skaits, kas ieradušies Eiropā. Kritums uz Grieķijas salām atbraukušo skaitā tomēr stipri kontrastē ar migrantu skaitu, kas sasnieguši Itāliju. ANO ziņo, ka 2016. gads migrantiem, kas šķērsoja Vidusjūru, bijis līdz šim nāvi nesošākais gads. Pilsoņu brīvību komiteja kopā ar Komisiju, Padomi un ANO cilvēktiesību padomes pārstāvjiem 12. janvārī iezīmēja savu skatījumu par krīzi.

Foto ar Konstanci Le Gripu        

Dzīve bēgļu nometnē var būt īpaši smaga tieši sievietēm vai bērniem. No 3. līdz 4. novembrim Sieviešu tiesību komitejas delegācija apmeklēja nometnes un bēgļu centrus Atēnās, lai izvērtētu situāciju. Pēc vizītes mēs runājām ar delegācijas vadītāju Konstanci Le Gripu (Constance Le Grip), Francijas EPP grupas deputāti. Viņa aicināja ES valstis pildīt savu apņemšanos uzņemt vairāk bēgļu, īpaši sievietes un bērnus.

Raksti 

Serbia. Refugees and migrants transit through the Balkans        
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Pašreizējā ES patvēruma sistēma neļauj tikt galā ar joprojām augošo migrantu pieplūdumu, tāpēc vajadzīga radikāla tā saukto Dublinas noteikumu pārskatīšana, saka EP Pilsoņu Brīvību komiteja trešdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti ierosina izveidot centralizētu patvēruma pieteikumu pieņemšanas un patvēruma piešķiršanas sistēmu. Šajā sistēmā jānosaka arī uzņemšanas kvotas katrai ES dalībvalstij, un tās pamatā jābūt tā sauktajiem “karstajiem punktiem”, no kuriem bēgļi tiktu sadalīti tālāk.

Foto: EP deputāts A. Pabriks tiešraides intervijā "Facebook".        

Trešdien organizētajā "Facebook" tiešraides intervijā galvenais Eiropas Parlamenta ziņotājs par Eiropas robežu un krasta apsardzes aģentūras izveidi - Artis Pabriks (EPP, Latvija) atbildēja uz Parlamenta "Facebook" lapas sekotāju jautājumiem par jauno projektu. Vakar plenārsēdē apstiprināja aģentūras izveidi, ar mērķi nodrošināt ES ārējās robežas. Arta Pabrika skaidrojums par aģentūras darbību lasāms zemāk, aicinām skatīties arī interviju.

Refugees on a boat on the Mediterranean Sea between North Africa and Sicily who are being rescued by the Italian Navy        
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Eiropas Savienībai jādara viss iespējamais, lai novērstu jaunas traģēdijas Vidusjūrā. Tai jāpaplašina operācijas “Triton” pilnvaras, lai tā varētu veikt meklēšanu un glābšanu visā ES piederošajā Vidusjūras daļā, norāda EP trešdien pieņēmtajā rezolūcijā. EP deputāti prasa arī saistošas kvotas patvēruma meklētaju sadalei starp ES dalībvalstīm, lielākas iemaksas pārvietošanas programmās, vairāk sadarbības ar trešām valstīm un stingrākus pasākumus pret cilvēku kontrabandistiem.

Brando Benifei gatavo ziņojumu par to, kā integrēt bēgļus darba tirgū.        

Eiropa pieredz lielāko migrantu pieplūdumu kopš Otrā pasaules kara, un viens no galvenajiem uzdevumiem ir integrēt šos cilvēkus darba tirgū. Darbs migrantiem ne tikai dotu iespēju sevi uzturēt, bet arī palīdzētu integrēties. Ceturtdien, 18. februārī Parlamenta Nodarbinātības komiteja un eksperti apsprieda ar šo jautājumu saistītās iespējas un problēmas. Aicinām iepazīties ar ekspertu atziņām un deputātu viedokļiem.

Papildu informācija 

Raksti 

Vakars Nizipas bēgļu nometnē netālu Turcijas robežas ar Sīriju.        

Gulhana bija fizikas studente Sīrijā, kad pilsoņu karš izpostīja viņas cerību pilno nākotni. Tagad viņai ir 32 gadi, no kuriem jau četri pavadīti Osmanijes nometnē Turcijas dienvidos. Šāda dzīve kļuvusi ierasta viņai pašai un viņas trim mazajiem bērniem. Sīrijas konflikts izraisījis pasaulē lielāko humanitāro katastrofu kopš Otrā pasaules kara, un pagājušajā nedēļā divas EP delegācijas Sylvie Guillaume un Jean Arthuis vadībā tikās ar dažiem no tiem, kuru dzīves šis konflikts izpostījis.

Photo reportage on women refugees by photojournalist Marie Dorigny who travelled to Greece, the Former Yugoslav Republic of Macedonia and Germany. © Marie Dorigny / European Union 2015        
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Reformējot ES migrācijas un patvēruma procedūras, jāatzīst ar bēgļu dzimumu saistīti aspekti un patvēruma meklētāju sieviešu, kas bieži ceļo ar maziem bērniem un citām apgādībā esošām personām, īpašās drošības vajadzības, saka EIropas Parlaments otrdien pieņemtajā rezolūcijā.

Bēgļi        

Ceturtdien, 14. janvārī, ES migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls tikās ar Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas deputātiem, lai pārrunātu bēgļu pārvietošanas progresu, Šengena zonas nākotni un 2015. gada nogalē ierosinātos jaunos pasākumus labākai robežapsardzei. Viņš aicināja dalībvalstis būt solidārām un pildīt dotos solījumus." Ja Šengena zona sabruks, tas būs Eiropas projekta beigu sākums," brīdināja komisārs.

EP priekšsēdētājs Martins Šulcs paspiež roku NVO darbiniecei        

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs trešdien devās uz Atēnām, lai piedalītos pirmo bēgļu pārvietošanā no Grieķijas uz Luksemburgu. Savukārt šodien Šulcs apmeklēja bēgļu reģistrācijas un identifikācijas centru Grieķijai piederošajā Lesbas salā, kurā katru dienu tiek reģistrēti gandrīz 2500 cilvēki. "Ir steidzami jāpalielina pūliņi "karsto punktu" pieejas pilnveidei, taču, lai tā efektīvi darbotos, visām dalībvalstīm jāpiedalās pārvietošanā," sacīja Šulcs.

European Parliament plenary debate on recent terrorist attacks in Paris        
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Politiķu vēlme celt savu akciju vērtību ar izteikumiem, kas pielīdzina bēgļus teroristiem, tikai vairo naidu un maldus, kas savukārt motivē cilvēkus pievienoties teroristu grupējumiem, uzvēra daudzi EP deputāti trešdienas debatēs. Tā vietā, lai ierobežotu brīvību un mazinātu toleranci, dalībvalstīm ir jācenšas stiprināt drošība, pastiprinot izlūkdienestu sadarbību un apmaiņu ar datiem. Jāveic ieguldījumi arī cīņai pret terorismu vajadzīgajās prasmēs un tehnoloģijā, teica EP deputāti.

Infografika par Sīriju        

Sīrijas konflikts ir viena no lielākajām humānajām krīzēm kopš Otrā pasaules kara un tā dēļ miljoniem sīriešu spiesti meklēt patvērumu kaimiņvalstīs un Eiropā. "Eiropas Savienība ir pakļauta iepriekš nepiedzīvotiem izaicinājumiem. Lūkojoties citā virzienā bēgļu un migrantu krīze nepazudīs. Tā tikai saasināsies," 12. novembrī, uzrunājot ES valstu vadītājus migrācijas samitā Maltā, sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs.

Raksti 

Izlūkdienestu aparatūra        

Eiropas Savienība (ES) ir gatava uzsākt militārās operācijas Vidusjūrā, kura vērsta pret cilvēku kontrabandistiem, otro fāzi. Pēc pirmajā fāzē veiktajiem sagatavošanās darbiem un izlūkdatu vākšanas, turpmāk operācija koncentrēsies uz kuģu apturēšanu un kontrabandistu arestēšanu. Eiropas Parlamenta (EP) Drošības un aizsardzības apakškomiteja 22. septembra sanāksmē apsprieda operācijas gaitu ar ES militārā štāba vadītāju ģenerāleitinantu Volfgangu Vosolsobi.

EPlenary live: debate on refugee crisis with Presidents Juncker and Tusk        
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

The real divide revealed by today’s migration challenges to the EU is between “pros”, who want to use the EU to solve these challenges, and “antis”, who want to use them to dissolve the EU, argued many MEPs in Tuesday’s debate. Most deplored EU member states’ slowness to deliver on their pledges to pay for more help for refugees, and more manpower to process them at EU borders. The €2.3 bn shortfall is the same as it was two months ago, noted Commission President Jean-Claude Juncker.

Eiropas valstu līderi - grupas foto        

Eiropai nepieciešama pastāvīga un saistoša bēgļu pārvietošanas sistēma, uzrunājot valstu vadītājus Eiropadomes samitā, sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs. "Eiropas solidaritāte ir atbildības dalīšana." Eiropas valstu vadītāji 15. un 16. oktobrī tiekas Briselē, lai pārrunātu migrāciju, ekonomikas un monetāro savienību, Apvienotās Karalistes referendumu par izstāšanos no ES, kā arī situāciju Turcijā un Sīrijā.

Paziņojumi presei 

Eiropas Parlaments šodienas balsojumā Strasbūrā atbalstīja ārkārtas pasākumus pirmo 40 000 patvēruma meklētāju pārvietošanu no Itālijas un Grieķijas uz citām ES dalībvalstīm. Īsi pirms tam Komisijas priekšsēdētājs Junkers uzrunā "Par stāvokli Eiropas Savienībā" paziņoja par nākamo ārkārtas pasākumu 120 000 bēgļu pārvietošanai, sarakstu ar "drošajām" bēgļu izcelsmes valstīm, kā arī saistošu ilgtermiņa mehānismu bēgļu pārcelšanai.

Raksti 

infografika        

Migrācijai turpinot atrasties ES politiskās darba kārtības augšgalā, Eiropas Komisija (EK) 9. septembrī nāca klajā ar jauniem priekšlikumiem problēmas risināšanai. To starpā ir pastāvīgs pārcelšanas mehānisms, drošu izcelsmes valstu saraksts un efektīvāka atgriešanas politika. Otrdien, 22. septembrī, EK ar šiem priekšlikumiem iepazīstinās Parlamenta Pilsoņu brīvību komitejas locekļus. Seko līdzi debatēm mūsu tīmekļa vietnē un iepazīsties ar galvenajiem migrācijas ceļiem, aplūkojot infografiku.