2018. gada Saharova balva tiek piešķirta Oļegam Sencovam 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

2018. gada Saharova balvas ieguvējs Oļegs Sencovs ©Sergei Venyavsky/Getty Images 

Oļegs Sencovs, kinorežisors no Ukrainas, kļūst par šīgada Saharova balvas par domas brīvības laureātu. Svinīgā apbalvošanas ceremonija norisināsies 12. decembrī Strasbūrā.

9. oktobrī, Ārlietu un Attīstības komiteju kopīgajā sanāksmē, deputāti apstiprināja 3 finālistus, kas pretendēja uz 2018. gada Saharova balvu par domas brīvību.

25. oktobrī Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju konference, kuru veido EP priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji, izvēlējās Oļēgu Sencovu no 3 finālistiem.

Paziņojot plenārsēdē 2018.gada laureātu, EP priekšsēdētājs Antoni Tajāni teica: "Ar savu drosmi un apņēmību, apdraudot savu dzīvību, Oļegs Sencovs ir kļuvis par simbolu pasaulē cīņā par politisko ieslodzīto atbrīvošanu Krievijā un visā pasaulē. Piešķirot viņam Saharova balvu, Eiropas Parlaments izsaka solidaritāti un atbalstu viņam un idejām, par kurām viņš iestājas. Mēs pieprasām, lai viņu nekavējoties atbrīvo. Viņa cīņa mums atgādina, ka mūsu pienākums ir aizstāvēt cilvēktiesības visā pasaulē, jebkuros apstākļos. "Par Oļegu Sencovu

Oļegs Sencovs - kinorežisors no Ukrainas, kurš apsūdzēts “teroristiska rakstura nodarījumos’’ pret Krievijas de facto okupācijas varu Krimā, un kuram piespriests 20 gadus cietumsods. Organizācija Amnesty lnternational apraksta šo tiesas procesu kā “netaisnīgu lietas izskatīšanu militārajā tiesā”. Turpinot bada streiku vairāk nekā 140 dienas, O. Sencovs ir kļuvis par atpazīstamu simbolu pasaulē, kas atgādina par aptuveni 70 Ukrainas valstspiederīgo likteņiem, kurus Krievijas okupācijas vara Krimā pēc pussalas aneksijas ir nelikumīgi apcietinājusi, un kuriem ir piespriesti ilgi cietumsodiI. 6. oktobrī viņš pārtrauca streiku, jo cietuma administrācija piedraudēja ar piespiedu barošanas piemērošanu.


Apbalvošanas ceremonija

Saharova balvas sertifikātu un naudas prēmiju 50 000 eiro apmērā Eiropas Parlaments pasniegs svinīgajā ceremonijā, kas norisināsies 12. decembrī Strasbūrā.

Trīs finālisti

Oļegs Sencovs ir viens no 3 finālistiem, kurus izvirzīja Saharova balvai 2018.gadā. Par diviem pārējiem finālistiem: 11 nevalstiskas organizācijas, kas aizsargā migrantu cilvēktiesības un glābj viņu dzīvības Vidusjūrā, un Nasers Zefzafi (Nasser Zefzafi), masu protestu kustības Hirak Rifas reģiona vadītājs Marokā, var izlasīt mūsu rakstā.

Arī viņi tiks uzaicināti uz apbalvošanas ceremoniju decembrī.


Par Saharova balvu

Katru gadu Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu par domas brīvību, kas nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības. Šogad aprit 30 gadi kopš balvas izveidošanas 1988. gadā.

EP 2017. gada Saharova balvu ieguva Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji.

Saharova balva: kā izvēlas laureātu.