Kopīgot šo lapu: 

Raksti 

Fotogrāfija: Pastiprināta drošība un patruļa ielās pret terorisma draudiem. @ Manu Sanchez/ Unsplash.        

Kāda ir šodienas situācija terorisma apkarošanas jomā pēc terora aktu sērijas, ko Eiropa piedzīvoja kopš 2015. gada? Kas ir teroristi? Ko dara ES, lai apturētu terorismu?

Video: Eirodeputāte Vikija Forda ir pārliecināta, ka Parlamenta pārskatītā šaujamieroču direktīva aizsargās likumpaklausīgos medniekus un muzejus, vienlaikus liedzot teroristiem piekļuvi ieročiem.
       

Trešdien Iekšējā tirgus komiteja apstiprināja ES šaujamieroču direktīvas izmaiņas. Deputāti norāda, ka jebkurš šaujamierocis, kas ir pārveidots tukšo patronu izšaušanai, jāpakļauj ES tiesību aktiem. Intervijā Eiropas Parlamenta deputāte, kura atbildīga par jauno noteikumu virzīšanu, Vikija Forda (ECR, Lielbritānija) skaidro situāciju sīkāk.

ES meklē risinājumus cīņai pret terorismu, eirodeputāti un eksperti izsaka savu viedokli par veidiem, kā to panākt.
       

Eiropas Parlaments aktīvi strādā pie terorisma draudu novēršanas. Šonedēļ deputāti balsos par ieceri kriminalizēt terorisma sagatavošanās darbus un ieviest drošības pārbaudes Eiropas pilsoņiem, kuri pēc izceļošanas atgriežas ES. Saskaņā ar EP Izpētes dienesta datiem, aptuveni 5000 eiropiešu izceļojuši no Eiropas uz konfliktu zonām, lai pievienotos teroristu grupējumiem, un atgriežoties rada drošības draudus. Pievienotajā video - vairāk par Parlamenta centieniem palīdzēt cīņā pret terorismu.

Klikšķini uz attēla, lai apskatītu pilno infografiku.        

Radikalizēti ES pilsoņi, kas dodas uz Sīriju vai Irāku, lai iesaistītos terorisma darbībās, rada arvien lielākus draudus - lielāko daļu pēdējo teroraktu veikuši teroristi, kas ir ES valstspiederīgie, un daži no viņiem bijuši “ārvalstu” kaujinieki, kas atgriezušies Eiropā. Pilsoņu brīvību komiteja šodien balso par jaunu direktīvu terorisma apkarošanā. Direktīva ierosina kriminālatbildību par terorakta sagatavošanās darbiem, piemēram, aizceļošanu ar mērķi, kas ir saistībā ar terorismu.

Raksti 

Airport Check-In Counters With Passengers        
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Ceturtdien Eiropas Parlaments apstiprināja jauno direktīvu, kas regulēs Pasažieru Datu reģistra (PDR) datu izmantošanu Eiropas Savienībā – novēršanas, noteikšanas, izmeklēšanas un terorisma un citu nopietnu noziegumu izmeklēšanas vajadzībām. Jaunie noteikumi prasīs lidsabiedrībām nodot dalībvalstu iestādēm pasažieru datus par visiem lidojumiem starp ES un trešām valstīm.

Infografika par savstarpējās aizsardzības klauzulu        

Pēc novembrī notikušajiem teroraktiem Parīzē Francija lūdza ES valstu atbalstu, pirmo reizi aktivējot Līgumā par Eiropas Savienību iestrādāto aizsardzības klauzulu. Šis solis izraisīja jautājumus par procedūras ieviešanu dzīvē un ES lomu tajā. Trešdien, 20. janvārī, Eiropas Parlamenta deputāti diskutē un nākamajā dienā balso par šo jautājumu. Infografikā vairāk par Francijas prasībām un miltārajām operācijām.

EP deputāti piedalas debatēs        

Reaģējot uz pieaugošajiem terorisma draudiem, Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ceturtdien plenārsesijā diskutēja par pasākumiem situācijas risināšanai. Deputāti uzsvēra informācijas apmaiņas nozīmību, nepieciešamību pastiprināt robežkontroli un aicināja dalībvalstis ciešāk sadarboties.

Pirkstu nospiedumi        

Apkarojot liela mēroga noziedznieku un teroristu tīklus, Eiropas Savienības valstīm atbalstu sniedz Eiropas Policijas birojs jeb Eiropols. Taču draudiem pieņemoties spēkā, nepieciešams uzlabot Eiropola pretterorisma pasākumus. Pirmdien, 30. novembrī Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja balso par Eiropas Policijas biroja pilnvaru stiprināšanu.

Policists pārbauda pasi        

Pēc nāvējošajiem uzbrukumiem Parīzē cīņa pret terorismu ierindojas Eiropas Parlamenta (EP) darba kārtības augšgalā. Pirmdien, 30. novembrī, un otrdien, 1. decembrī, EP Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja diskutēja un balsoja par vairākiem konkrētiem pasākumiem pret terorismu un aicināja stiprināt vienotu Eiropas stratēģiju.

Commemoration_ (1).jpg        

Eiropas Parlamenta vadība un darbinieki šodien pulcējās plenārsēžu zālē Briselē, lai kopīgi pieminētu Parīzes teroraktos bojā gājušos. Parlaments vienojās klusuma brīdi un atskaņoja Francijas himnu. "Parīzes uzrukumi bija vērsti uz mūsu brīvību, Eiropas vērtībām un dzīvesveidu. Tie ir uzbrukumi mums visiem. Eiropieši savās sērās stāv kopā ar Francijas tautu," sacīja EP priekšsēdētājs Martins Šulcs.

Raksti 

European Parliament plenary debate on recent terrorist attacks in Paris        
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Politiķu vēlme celt savu akciju vērtību ar izteikumiem, kas pielīdzina bēgļus teroristiem, tikai vairo naidu un maldus, kas savukārt motivē cilvēkus pievienoties teroristu grupējumiem, uzvēra daudzi EP deputāti trešdienas debatēs. Tā vietā, lai ierobežotu brīvību un mazinātu toleranci, dalībvalstīm ir jācenšas stiprināt drošība, pastiprinot izlūkdienestu sadarbību un apmaiņu ar datiem. Jāveic ieguldījumi arī cīņai pret terorismu vajadzīgajās prasmēs un tehnoloģijā, teica EP deputāti.

Rašida Dati (EPP, Francija) sēžu zālē        

Saskaņā ar aplēsēm, jau aptuveni 5000 Eiropas pilsoņu pievienojušies teroristu organizācijām, lai cīnītos to rindās Irākā un Sīrijā. Pirmdien Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvību komiteja pieņēma Rašidas Dati (EPP, Francija) sagatavoto ziņojumu par Eiropas iedzīvotāju radikalizēšanās novēršanu. Pirms balsojuma komitejā R. Dati atbildēja uz mūsu jautājumiem par to, ko Eiropas Savienība var darīt šīs tendences apturēšanai.

Vācijas ārlietu minists piedalas komitejas sēdē        

Parīzes teroraktu ēnā EP Ārlietu komiteja, tiekoties ar Vācijas ārlietu ministru Franku Valteru Šteinmeieru, diskutēja par starptautiskiem pasākumiem pret terorismu. "Pret to nav acīmredzamas receptes," EP deputātiem sacīja ārlietu ministrs, uzsverot, ka "ar militāriem pasākumiem vien nepietiks problēmas risināšanai." Komitejas priekšsēdētājs Elmārs Broks (EPP, Vācija) sacīja, ka nepieciešams skaidri nodalīt migrācijas un terorisma jautājumus: "Bēgļi ir terora upuri, nevis tā dalībnieki."

Žils de Keršovs intervijas laikā        

Palielinoties terorisma draudiem, pieaug arī ES terorisma apkarošanas koordinatora Žila de Keršova loma. Viņa uzdevums ir koordinēt ES valstu darbu terorisma apkarošanas jomā, sniegt ieteikumus un pārraudzīt ES terorisma apkarošanas stratēģijas īstenošanu. Mēs aicinājām viņu uz interviju, lai uzzinātu vairāk par terorisma apkarošanu un Parlamenta lomu.

Video
       

"Pēdējo gadu laikā drošības situācija Eiropā ir dramatiski mainījusies," 14. aprīlī, atklājot ekspertu uzklausīšanu par cīņu pret terorismu, sacīja Parlamenta Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas priekšsēdētājs Klods Moraes (S&D, Apvienotā Karaliste). Tikšanās laikā EP deputāti ar ekspertiem diskutēja par pieaugošajiem terorisma un reliģiskā radikālisma draudiem, kā arī par ES politikas instrumentiem, kas palīdzētu stāties tiem pretī.

Deputāti intervijas laikā        

Pēc Parīzes teroraktiem valstu valdības un politiķi norādīja uz nepieciešamību pēc efektīvākiem pretterorisma pasākumiem. Bet kā šādu pasākumu ieviešana ietekmēs pilsoņu tiesības uz privātumu un pārvietošanās brīvību? Mēs uzdevām šo jautājumu pilsoņu brīvību komitejas priekšsēdētājam Klodam Moraesam (S&D, Apvienotā Karaliste) un Drošības un aizsardzības apakškomitejas priekšsēdētājai Annai Elžbetai Fotigai (ECR, Polija).

Klusuma brīdis        

Šodien Eiropas Parlaments vienojās klusuma brīdi, pieminot upurus, kas cieta vakar notikušajā uzbrukumā franču žurnālam "Charlie Hebdo". Pie Eiropas Parlamenta ēkas Briselē pulcējās ne tikai Eiropas Parlamenta deputāti un darbinieki, bet arī sabiedrības pārstāvji. "Tāpat kā jūs, tāpat kā mēs visi, es esmu Čārlijs", sacīja EP priekšsēdētājs, pieminot 12 uzbrukumā bojāgājušos.