Glifosāta licences atjaunošana: Eiropas Parlaments par prioritāti izvirza iedzīvotāju veselību 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

EP uzstāj, ka glifosātu, kas iespējams ir kancerogēns, pēc 2022. gada jāaizliedz pavisam. ES dalībvalstis nolēmušas, ka šo herbicīdu var izmantot vēl piecus gadus.

“Mēs lūdzam pakāpenisku atcelšanu līdz 2022. gadam un tūlītēju aizliegumu neprofesionālai izmantošanai,” sanāksmē, kas notika 20. novembrī, paskaidroja Miriam Dalli (S&D),  

2016. gadā Eiropas Komisija ierosināja pagarināt licenci glifosāta izmantošanai ES uz vēl 15 gadiem. Sakarā ar dažu ES valstu nevēlēšanos to darīt, EK bija spiesta samazināt šo periodu sākotnēji uz desmit gadu periodu, bet nu uz piecu gadu periodu.

Iedzīvotāji runā

Lai gan ES dalībvalstis lēma par licences pagarināšanu, Eiropas Pilsoņu iniciatīva savāca 1,3 miljonus parakstu, lai aizliegtu glifosātu un aizsargātu cilvēkus un vidi no toksiskiem pesticīdiem.

“Glifosāts izraisa katastrofālu ietekmi uz vidi, tas ir paredzēts, lai nogalinātu augus. Runājot tā ražotāja vārdiem, glifosāts ir slepkavnieciska mašīna,” 20. novembra sanāksmes laikā paskaidroja Eiropas Pilsoņu iniciatīvas pārstāve Franziska Achterberga.

2015. gada martā Starptautiskā vēža izpētes aģentūra klasificēja glifosātu kā iespējamu  kancerogēnu. Tam gan nepiekrīt Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde un Eiropas Ķimikāliju aģentūra.

Kāpēc mēs neuzticamies ES aģentūru novērtējumiem, sanāksmes laikā vaicāja vairāki deputāti. Iemesls tam, kā atbildēja F. Achterberga, ir fakts, ka Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde un Eiropas Ķimikāliju aģentūra savos riska novērtējumos galvenokārt balstījās uz nozares apsekojumiem.  

Cik drošs ir globālā uzņēmuma Monsanto ražotais glifosāts?

Glisofāts ir ļoti plaši izmantots nezāļu apkarošanas līdzeklis, tomēr pastāv bažas, ka tas var ietekmēt arī cilvēku veselību. Šā iemesla dēļ EP deputāti 2017. gada oktobrī uzstāja, ka, sākot ar 2022. gadu šī viela jāaizliedz.

Uzņēmums Monsanto ir apsūdzēts par manipulāciju, proti, uzņēmums maksājis, lai tiktu publicēti tam glaimojoši raksti par glisofāta drošību. 11. oktobrī Monsanto pārstāvji bija uzaicināti uz EP, lai radušos situāciju izskaidrotu EP Vides un lauksaimniecības komitejai.
Dokumenti skaidri parāda maldināšanu no Monsanto puses, sacīja pētnieciskā žurnāliste Carey Gillam, kas pārstāv nevalstisko organizāciju US Right to Know. Viņa brīdināja, ka, cenšoties ietekmēt politikas veidotājus, uzņēmums ir radījis ASV un ES zinātnieku tīklu, kas glaimo glisofātam, bet vienlaikus izliekas neatkarīgi.

Uzņēmuma pārstāvji atteicās runāt deputātu priekšā, norādot, ka tā nav piemērotākā forma, lai risinātu konkrēto jautājumu. EP prezidents un politisko grupu līderi izraidīja Monsanto lobistus no parlamenta.

Monsanto bijuši spiesti atklāt savus dokumentus un iekšējos e-pastus vairākās ASV tiesās, kuras izmeklēja glisofāta saikni ar asins vēzi. EP deputāti paziņojuši, ka šie dokumenti un e-pasti radījuši šaubas par vairāku uzņēmuma sponsorētu pētījumu uzticamību.

Turklāt konkrētie pētījumi bija arī daļa no pierādījumiem, kuru izmantoja Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde un Eiropas Ķimikāliju aģentūra, kas vērtēja glifosāta drošību.
2016. gadā Vācijas farmācijas un pesticīdu kompānija Bayer gribēja iegādāties ASV bāzēto Monsanto, maksājot par to 66 miljardus ASV dolāru. Darījumu tagad pārbauda EK konkurences jautājumu advokāti, jo šāda apvienošanās radītu pasaulē lielāko pesticīdu kompāniju.