Uz galveno izvēlni (uzklikšķināt uz „ieiet”)
Tieša piekļuve lapas saturam (nospiediet ievadīšanas taustiņu)
Citu tīmekļa vietņu saraksts (uzklikšķināt uz „ieiet”)

EP galīgajā lasījumā pieņem Tabakas direktīvu — pret bērnu smēķēšanu

Plenārsesija Paziņojumi presei - Sabiedrības veselība27-02-2014 - 13:07
 
E-Cigarette in a public place   "Electronic cigarettes will be marketed either as medicinal products or as tobacco products" ©BELGA/MAXPPP/ILLUSTRA/D.Bedrunes

Trešdienas balsojumā deputāti galīgi apstiprināja Tabakas direktīvas grozījumus ar mērķi padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu ES jauniešiem. Šim nolūkam tiks aizliegtas cigarešu un tabakas "garšas" un "mazās" paciņas, kurās ir mazāk nekā 20 cigarešu, savukārt ilustrētiem brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu būs jāsedz 65% no iepakojuma. Jauni noteikumi regulēs arī elektronisko cigarešu pārdošanu.


"Šodienas balsojums vainago vairākus gadus ilgušo darbu, kas bijis veiksmīgs, neraugoties uz tabakas industrijas lobiju intensīvo pretdarbība. Jaunie pasākumi ievērojami apgrūtinās jaunās smēķētāju paaudzes "vervēšanu". Mēs zinām, ka cilvēki sāk smēķēt tieši bērna gados: vairākums smēķētāju norāda, ka par tādiem kļuvuši vēl pirms 18 gadu vecuma", norādīja par Parlamenta ierosinājumiem atbildīgā deputāte Linda McAvan (S&D, UK).


Brīdinājumam par kaitīgumu jāsedz divas trešdaļas no paciņas

Pašreizējie tiesību akti nosaka, ka brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu jāaizņem vismaz 30% no paciņas priekšpuses un 40% no aizmugures, un obligāti jāsatur attēls — ko lielākā daļa dalībvalstu pašlaik nenodrošina. Jaunie noteikumi pieprasa brīdinājumus palielināt līdz 65% gan uz priekšējās, gan aizmugurējās virsmas. Visās dalībvalstīs aizliegs arī iepakojumus, kuros ir mazāk nekā 20 cigarešu, jo tie parasti ir lētāki un tādējādi — vieglāk pieejami bērniem.

Atšķirīgi noteikumi atšķirīgām e-cigaretēm


Pēc deputātu ierosinājuma direktīva sakārto arī noteikumus par elektroniskajām cigaretēm. E-cigaretes, kuras pārdos kā smēķēšanas atmešanas līdzekli, regulēs ar tiem pašiem noteikumiem, kas attiecas uz zālēm. Citos gadījumos tās regulēs tāpat kā tabakas produktus, un šajos gadījumos nikotīna koncentrācija nedrīkstēs pārsniegt 20 mg/ml.

Elektroniskajām cigaretēm jābūt "bērnu drošām", un uz tām jāizvieto brīdinājumi par smēķēšanas kaitīgumu, un uz tām attieksies tie paši reklāmas ierobežojumi, kas uz tabakas produktiem.

'Garšu' aizliegums un piedevu uzskatījums

 

Jaunie noteikumi aizliegs gan cigarešu, gan tinamās tabakas īpašās garšas un aromātus, pamatojoties uzskatā, ka tas vairo smēķēšanas pievilcību jauniešiem. Mentola cigaretes aizliegs no 2020., tomēr īpašie aromāti būs atļauti ūdenspīpju tabakai.

Eiropas Komisija pieņems īpašu sarakstu ar tabakas un cigarešu piedevām, kas tomēr būs atļautas, jo dažas no piedevām, piemēram, cukurs, ir nepieciešamas tabakas ražošanai.


700,000 upuru gadā

 

Lai arī pagājuši divpadsmit gadi, kopš ES spēkā ir pašreizējie smēķēšanas ierobežojumi, smēķēšana joprojām ir visbiežākais "novēršamais" nāves cēlonis. No smēķēšanas izraisītām slimībām Eiropas Savienībā ik gadu mirst ap 700 000 iedzīvotāju. Gadu gaitā ar pretsmēķēšanas pasākumu palīdzību izdevies mazināt smēķējošo ES iedzīvotāju skaitu no 40% ES 15 valstīs (2002. gadā) līdz 28% ES 27 valstīs (2012. gadā).

Tālākie soļi


Jauno likumu ES Ministru padomē oficiāli apstiprinās 14. Martā. Dalībvalstīm būs direktīvas prasības jāiestrādā valsts likumos divu gadu laikā pēc tās stāšanās spēkā.


Ats. : 20140221IPR36632
 
 
Kontakti