EP rīko konferenci par pamattiesībām un diskriminācijas izskaušanu

Eiropas Parlaments kopā ar Itālijas prezidentūru 21. novembrī Albānijā rīko konferenci par pamattiesībām, diskriminācijas novēršanu un mazāk aizsargāto iedzīvotāju grupu, arī LGBT, tiesībām. EP priekšsēdētāju Martinu Šulcu konferencē pārstāv priekšsēdētaja vietniece Ulrike Lunačeka, kas ir referente EP ziņojumam par homofobijas un ar dzimumorientāciju saistītas diskriminācijas apkarošanu. Pirms konferences viņa izteica savu viedokli par stāvokli šajos jautājumos.

Ulrike Lunačeka
EP priekšsēdētāja vietniece Ulrike Lunačeka

Ko Jūs sagaidāt no šīs konferences?


Cilvēktiesības ir Eiropas projekta pamatā un šajā konferencē mēs diskutēsim par to, ko nepieciešams darīt, lai nodrošinātu šo tiesību ievērošanu, arī attiecībā uz LGBT (lesbietes, geji, biseksuāļi un transpersonas) personām. Eiroparlamentārieši, ES un kandidātvalstu valdību pārstāvji, kā arī NVO sanāks kopā, lai diktētu, kā novērst pret LGBT personām vērstu diskrimināciju, naidu un vardarbību.


Aizvien vairāk dalībvalstīs netradicionāli orientēto tiesības tiek juridiski sakārtotas. Vai uzskatāt, ka arī sabiedrības mentalitāte sāk mainīties?


Runājot par valstīm, kas Eiropas Savienībai pievienojās 2004. gadā, ir vērojams progress. Piemēram Polijā, kas vēl aizvien ir izteikti konservatīva valsts, ticis ievēlēts gan homoseksuāls, gan transseksuāls parlamentārietis. Latvijas ārlietu ministrs nesen atrada drosmi publiski paziņot par savu homoseksualitāti. Šie cilvēki izaicina tradicionālos standartus un palīdz mainīt eiropiešu mentalitāti.


Kāds ir stāvoklis pirmspievienošanās valstīs?


Pirms pāris gadiem liktos neiespējami Rietumbalkānos organizēt šādu konferenci. Tas vien jau parāda, ka ir noticis progress.


Stāvoklis uzlabojas, īpaši attiecībā uz juridisko aizsardzību. Neskaitot Turciju un BDR Maķedoniju, visas šī reģiona valstis, saskaņā ar Eiropas likumdošanu, ir pasludinājušas par nelikumīgu ar seksuālo orientāciju saistītu diskrimināciju darba vietā. Daudzas reģiona valstis ir paredzējušas īpašus pasākumus attiecībā uz naida noziegumiem pret LGBT personām.


Taču visu šā reģiona valstu sabiedrībā pastāv homofobija, dažkārt pat politiķu un valsts amatpersonu starpā. Tāpēc šādas konferences ir nozīmīgas – tās palīdz noteikt kopējas problēmas un risinājumus, kas varētu būt efektīvi līdzīgos kontekstos.