Mazāk plastmasas maisiņu tīrākai videi

Vidēji ikviens Eiropas iedzīvotājs gadā izmanto līdz pat 200 plastmasas maisiņus, no kuriem lielākā daļa tiek izmatoti tikai vienu reizi. Plastmasas maisiņi nodara kaitējumu videi, to daļiņām nonākot ūdenī, vai iekļūstot pārtikas ķēdē. Lai ierobežotu šo kaitējumu, Eiropas Savienība nolēmusi samazināt plastmasa maisiņu patēriņu. EP deputāti kopā ar dalībvalstīm sagatavojuši grozījumus noteikumos, par kuriem 31. martā balso EP Vides komiteja. Galīgais balsojums notiks aprīļa plenārsesijā.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, dalībvalstis varēs izvēlēties vienu no šiem diviem variantiem, lai panāktu vieglās plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa samazināšanu:


  • līdz 2019. gada beigām jānodrošina, ka gadā viena persona neizmanto vairāk par 90 vieglās plastmasas maisiņiem, bet līdz 2025 gadam šis skaitlis jāsamazina līdz 40; vai
  • līdz 2018. gada beigām jānodrošina, ka tirdzniecības vietās netiek izsniegti bezmaksas maisiņi.

Ietekme uz vidi


Katru gadu Eiropas Savienībā tiek izmesti 8 miljardi plastmasas maisiņu, kas nonāk arī jūras, kur sīkās plastmasas daļiņas iekļūst dzīvnieku organismos un tālāk arī pārtikas ķēdē.


Ūdens straumes sanes kopā miljoniem tonnu plastmasas atkritumu no visas pasaules, izveidojot okeānos dreifējošas plastmasas atkritumu salas. Lielākās no tam atrodas Klusajā okeānā.


Vai visi bioloģiski noārdāmiem maisiņi tādi patiešām ir?


Tā dēvētie oksobioloģiski noārdāmie maisiņi sadalās mikrodaļiņās un, kaut gan mēs to neredzam, arī tie piesārņo vidi. Šo maisiņu ražošanā kā piedevas parasti tiek izmantoti metālu sāļi, kuri tiek pievienoti arī parastajai plastmasai. Šo piedevu oksidācijas rezultātā plastmasas sadalās mazos gabaliņos, kas paliek vidē.


Jaunajos noteikumos paredzēts, ka Eiropas Komisijas uzdevums būs ieviest specifiskus mērķējumus un meklēt iespēju samazināt oksobioloģiski noārdāmo maisiņu lietošanu.


Sekojiet līdzi Vides komitejas balsojumam 31. martā plkst. 16.00.

Saites

Kā tikt galā ar plastmasas atkritumu okeānu?