Kopīgot šo lapu: 

Nākamajā ES galotņu sanāksmē, kas notiks no 1. līdz 2. martam ir jāpievērš vairāk uzmanības izaugsmei, uzsvēra deputāti Strabūrā trešdienas debatēs ar Padomi un Komisiju. Daudz deputātu no dažādām politiskajām grupām pauda bažas par pēdējo taupības pasākumu sēriju, ko Grieķijā īsteno pēc Eiropas Komisijas, Eiropas Centrālās bankas un prezidentvalstu trijotnes iniciatīvas.

"Marta sammits būs citāds kā iepriekšējie", teica Dānijas Eiropas lietu ministrs Nikolajs Vammens. Viņš norādīja, ka ar "Eiropas pusgadu" un ekonomikas pārvaldības sešu tiesību aktu paketi vajadzētu paātrināt strukturālās reformas un radīt "konkurētspēju, nodarbinātību un zaļāku ekonomiku".


Eiropas Komisārs Marošs Šefčovičs brīdināja, ka "izaugsme šobrīd stāv uz vietas". Viņš īpašu uzmanību vērsa uz jauniešu bezdarbu un informēja, ka Komisija apmeklēs astoņas visvairāk skartās valstis, lai izvērtētu, kā uzlabot ES līdzekļu izmantošanu.


Eiropas Tautas partijas grupas priekšsēdētājs Žozefs Dauls norādīja, ka gan finanšu tirgu, gan pašas Eiropas Savienības pamatu veido uzticēšanās. "Ir jāmazina nodokļu slogs uzņēmumiem apmaiņā pret solījumu nodarbināt vairāk jauniešu", viņš rosināja. "Mums jāuzlabo eirozonas pārvaldība un jāizvairās no pretrunīgiem paziņojumiem", viņš piebilda, norādot uz komisāres Nēlī Krusas neseno paziņojumu, ka eiro zona spētu pastāvēt arī bez Grieķijas.


Šefčovičs, kuram uzdeva jautājumu par Komisijas nostāju attiecībā uz Grieķiju, atbildēja "Komisija pilnībā ir Grieķijas pusē" un uzsvēra: "mēs vēlamies, lai Grieķija arī turpmāk būtu eiro zonā".


"Prezidentvalstu trijotne pasliktina Grieķijas stāvokli un neatstāj vietu sociālajam dialogam", norādīja Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas priekšsēdētājs Hanness Svoboda, kurš brīdināja, ka minimālās algas mazināšana Grieķijā vēl vairāk palielinās lejupslīdi un nabadzību.


"Grieķijas valdība ir daudz solījusi, bet maz darījusi", norādīja Aleksandrs Grāfs Lambsdorfs (ALDE, DE). Viņš aicināja īstenot nodokļu sistēmas reformas un privatizēt ostas un enerģētikas nozari, jo "Grieķija vienkārši ir pārāk liela".


Tomēr "Zaļo" līdzpriekšsēdētājs Daniels Kon-Bendits nepiekrita norādei uz Grieķijas pasivitāti un aicināja vērst uzmanību uz līdz šim īstenotajiem taupības pasākumiem. Viņš nosauca prezidentvalstu trijotni par "neoliberālo Talibanu" un kritizēja tās prasību mazināt pensijas, nevis aizsardzības budžetu, kā to vēlējās Grieķijas valdība. "Komisijas stratēģija "Eiropa 2020" pašlaik sāk līdzināties neīstenojamai pasakai", viņš piebilda.


ES sammiti kļūst par politisku rituālu, norādīja Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas priekšsēdētājs Martins Kallanans, kurš uzsvēra, ka taupības pasākumi nevairo ekonomistu vai tirgus uzticību. Viņš norādīja, ka neviens netic Grieķijas pasākumu efektivitātei, pat ne paši parlamenta deputāti, kas tos pagājušosvētdien pieņēma. Viņš uzsvēra, ka ekonomikas reforma ir svarīga ilgtermiņā, bet "pašlaik Grieķijas ekonomiku spētu glābt vienīgi defolts vai devalvācija".


Grieķijā valda prezidentvalstu trijotne, ne demokrātija, norādīja grupas “Brīvības un demokrātijas Eiropa” priekšsēdētājs Naidžels Faradžs. Viņš uzsvēra, ka Grieķijas ekonomika pašlaik tiek ievilkta "nāves spirālē" un norādīja, ka trijotnes politika nevis palīdz risināt svarīgākās problēmas, piemēram, jauniešu bezdarbu, bet gan tuvina Grieķiju revolūcijai. Grieķijai vajadzētu pāriet atpakaļ uz drahmām, viņš piebilda.