Uz galveno izvēlni (uzklikšķināt uz „ieiet”)
Tieša piekļuve lapas saturam (nospiediet ievadīšanas taustiņu)
Citu tīmekļa vietņu saraksts (uzklikšķināt uz „ieiet”)
Tiesības saglabāt privātumu
Svarīgākais raksts :

Datu aizsardzība - Privātuma saglabāšana

Pilsoņu tiesības 21-10-2015 - 10:13 / Atjaunināts 21-09-2016 - 15:50
 
 

Pateicoties modernajām tehnoloģijām mēs vienmēr esam sasniedzami un varam sazināties ar draugiem un ģimeni jebkurā brīdī, taču tam ir arī ēnas puses, jo mūsu personas dati nav pienācīgi aizsargāti. EP deputāti jau kopš 2012. gada strādā pie datu aizsardzības noteikumu pārskatīšanas un 2014. gada martā pieņēma savu nostāju attiecībā uz datu aizsardzības reformu. Dalībvalstis 2015. gada jūnijā paziņoja, ka panākušas vienošanos par savu nostāju, kas paver ceļu sarunām par teksta galīgo variantu. (Lasīt tālāk: Datu aizsardzības noteikumu pārskatīšana)

Eiropas Parlaments ceturtdien atbalstīja jaunos ES datu aizsardzības tiesību aktus, kas atgriež iedzīvotājiem kontroli pār viņu privātajiem datiem, radīs vienotus un digitālajam laikmetam pielāgotus noteikumus visā ES. Jaunie noteikumi arī nosaka minimālos noteikumus datu izmantošanai policijas un tiesu darba vajadzībām. (Lasīt tālāk: Datu aizsardzība: Eiropas Parlaments apstiprina digitālajam laikmetam piemērotus noteikumus)

Pilsoņu masveida novērošana gan no vietējo, gan ārvalstu valdību puses satrauc cilvēku prātus kopš Edvarda Snoudena 2013. gada atklājumiem par ASV izlūkdienestu veikto novērošanu. Šonedēļ EP Pilsoņu brīvību komiteja balsoja par ziņojumu, kurā novērtēts, kas ticis darīts pilsoņu aizsardzībai pret masveida novērošanu, bet plenārsesijā EP deputāti diskutēja par ES Tiesas spriedumu, kurā atzīts, ka "Safe Harbour" lēmums par personas datu nosūtīšanu starp ES un ASV nenodrošina pienācīgu aizsardzību. (Lasīt tālāk: Klods Moraes par masveida novērošanu: "Balanss starp privātumu un drošību nosvēries nepareizajā virzienā")

Datu plūsmas, to pienesums ES ekonomikai un ietekme uz datu aizsardzību - šie jautājumi tika apspriesti EP Starptautiskās tirdzniecības un Pilsoņu brīvību komiteju rīkotajā uzklausīšanā 16. jūnijā. Diskusija, kurā piedalījās EP deputāti, Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītājs, Eiropas Komisijas pārstāvji un eksperti, kalpos par ieguldījumu darbā pie datu aizsardzības reformas. (Lasīt tālāk: Tirdzniecības līgumi un datu plūsmas: kā panākt atbilstību ES standartiem?)

EP deputāti trešdien pieņēma noteikumus, lai stingrāk aizsargātu ES iedzīvotāju personas datus attiecībā uz to atklāšanu citām pasaules valstīm. Jaunie noteikumi sniegtu iedzīvotājiem vairāk iespēju ietekmēt to, kas notiek ar viņu datiem, vienlaikus arī atvieglojot uzņēmumu iespējas pārsūtīt datus ES robežās. Deputāti noteica stingrākus sodus par noteikumu neievērošanu — uzņēmumiem var nākties maksāt līdz pat €100 miljonu lielus naudas sodus vai sodu, kas sasniedz 5% no apgrozījuma pasaulē. (Lasīt tālāk: Eiropas Parlaments pieņem noteikumus iedzīvotāju datu aizsardzībai digitālajā laikmetā)

Novērošanas skandāls, kas atklāja ASV drošības dienestu veikto ES pilsoņu novērošanu, mudināja Parlamentu izmeklēt, kā šī novērošana ietekmējusi ES pilsoņu tiesības uz privātumu. Pilsoņu brīvību komiteja 12. februārī balso par ziņojumu, kurā apkopoti 15 uzklausīšanās gūtie secinājumi. Šajās uzklausīšanās piedalījās pārstāvji no ES iestādēm, dalībvalstu parlamentiem, ASV Kongresa, IT uzņēmumiem, NVA, kā arī žurnālisti. (Lasīt tālāk: EP izmeklē NSA novērošanas skandālu: ekspertu viedokļi)

Tā kā ASV Nacionālā drošības aģentūra varētu būt izmantojusi ES iedzīvotāju datus viņu izspiegošanai, Eiropas Savienībai vajadzētu apturēt nolīgumu par banku datu apmaiņu ar ASV, ko noslēdza, lai palīdzētu ASV īstenot Teroristu finansēšanas izsekošanas programmu, saka Eiropas Parlamenta deputāti trešdien pieņemtajā rezolūcijā. (Lasīt tālāk: Eiropas Parlaments aicina spiegošanas aizdomu dēļ apturēt banku datu apmaiņu ar ASV )

ASV novērošana – patiess drauds privātumam tiešsaistē vai vētra ūdens glāzē? Sociālo mediju lietotāju viedokļi dalās. Kamēr Parlaments veic izmeklēšanu sakarā ar NSA bijušā darbinieka Edvarda Snoudena izpausto informāciju par NSA spiegošanu, uzzini, kas par šo jautājumu sakāms mūsu sociālo mediju platformu apmeklētājiem. (Lasīt tālāk: Privātums tiešsaistē: ASV novērošana izraisa debates sociālajos medijos)

Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja 24. septembrī rīkoja trešo uzklausīšanu par ES pilsoņu izspiegošanu, kuras laikā tika diskutēts par pieņēmumiem, ka NSA izmantojusi SWIFT datus, tādējādi pārkāpjot ES un ASV vienošanos par finanšu informācijas apmaiņu ar mērķi apkarot terorismu. Tika uzklausīts arī ekspertu viedoklis. (Lasīt tālāk: NSA novērošana: pieņēmumi par SWIFT datu izmantošanu)

Pieņēmumi par ASV spiegošanu Eiropā saviļņojuši savstarpējās attiecības laikā, kad paredzēts sākt sarunas par transatlantisko brīvās tirdzniecības nolīgumu. EP ir uzsācis izmeklēšanu saistībā ar spiegošanas skandālu, taču daudzi deputāti uzskata, ka uzticības atjaunošana starp abām pusēm būs izaicinājums. Mēs aicinājām uz sarunu sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas locekli Dimitriosu Droutsas, kurš ir atbildīgs par jaunu starptautisku datu apstrādes noteikumu virzīšanu Parlamentā. (Lasīt tālāk: Dimitrios Droutsas: mēs nedrīkstam pazemināt savus standartus datu aizsardzības jomā)

Parlamenta Pilsoņu brīvību komiteja uzsāks "visaptverošu izmeklēšanu" par ASV izspiegošanas programmām, arī attiecībā uz ES iestāžu telpu novērošanu, un līdz gada beigām iepazīstinās ar rezultātiem. To Eiropas Parlaments pieprasa ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā, un šo lēmumu apstiprinājuši arī EP priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji. Deputāti arī aicina sniegt nepieciešamo aizsardzību personām, kas vērš sabiedrības uzmanību uz nopietniem pamattiesību pārkāpumiem. (Lasīt tālāk: Eiropas Parlamenta komisija izmeklēs ASV spiegošanas programmu ietekmi)

"Mums nepieciešami kopēji noteikumi un vienota tiesību sistēma," reaģējot uz dalībvalstu paziņojumu par vispārējas pieejas pieņemšanu attiecībā uz personas datu aizsardzības reformu, sacīja Eiropas Parlamenta ziņotājs Žans Filips Albrehts (Zaļie/EFA, Vācija). Parlaments savu nostāju pieņēma jau 2014. gada martā un tagad likumdevēji var sākt neformālas sarunas par galīgo tekstu. (Lasīt tālāk: Albrehts par datu aizsardzību: Cilvēki būs labāk informēti un varēs pieņemt apzinātākus lēmumus)

Eiropas Parlamenta piekrišana brīvās tirdzniecības nolīgumam ar ASV (TTIP) varētu tikt apdraudēta, ja ASV nepārtrauks vispārējās masveida novērošanas darbības, saka deputāti trešdien pieņemtajā rezolūcijā, kas noslēdz Parlamenta sešu mēnešu ilgo izmeklēšanu par ASV spiegošanas darbībām. Deputāti aicina apturēt nolīgumu ar ASV par banku datu apmaiņu un privātuma „drošības zonu”. Deputāti uzsver, ka cīņa pret terorismu nevar būt attaisnojums slepenai un nelikumīgai masveida novērošanai. (Lasīt tālāk: Eiropas Parlaments: ASV jāpārtrauc masveida izspiegošana vai jārēķinās ar sekām)

Ņemot vērā neseno NSA spiegošanas skandālu, Parlaments ir pārskatījis datu aizsardzības noteikumus, kas pieņemti pirms 20 gadiem un nenodrošina pietiekamu datu aizsardzību digitālajā laikmetā. Rīt, 12. martā, Parlaments balsos par pārskatītajiem likumdošanas aktiem, lai nodrošinātu labāku kontroli un datu drošību tiešsaistē. (Lasīt tālāk: Albrehts un Drutsas: Vienoti ES noteikumi labākai datu aizsardzībai)

"Diemžēl mēs arvien vairāk pierodam pie bezmaksas pakalpojumiem internetā, par kuriem, saskaņā ar nerakstītu vienošanos, tiek maksāts ar lietotāju datu pārredzamību. Mums jābūt kritiskākiem", brīdina Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītājs Pīters Hastinks, kura uzdevums ir pārliecināties, ka visas ES institūcijas vai organizācijas personas datu apstrādes procesā ievēro cilvēku tiesības uz privātumu. (Lasīt tālāk: Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītājs: "Interneta uzņēmumiem būs jāpielāgojas")

Oktobra beigās EP deputāti no Pilsoņu brīvību un Ārlietu komitejām tikās ar ASV pārstāvjiem Vašingtonā, lai Parlamenta izmeklēšanas ietvaros diskutētu par pieņēmumiem, ka ASV slepenie dienesti veikuši ES pilsoņu un politiķu novērošanu. Mēs aicinājām uz interviju Pilsoņu brīvību komitejas delegācijas vadītāju Klodu Moraes, lai uzzinātu, kā aizsargāt ES pilsoņus, un, vai novērošana apdraud ES un ASV sarunas par brīvās tirdzniecības nolīguma noslēgšanu. (Lasīt tālāk: K. Moraes: EP izmeklē ne tikai pieņēmumus par NSA, bet lūkojas arī uz to, kas notiek pašā ES)

Datu aizsardzība ir viens no aktuālākajiem tematiem šīs nedēļas darba kārtībā. Pirmdien Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja nobalsoja par Eiropas Savienības datu aizsardzības noteikumu stiprināšanu. Bet trešdien plenārsesijā notiks balsojums par SWIFT nolīguma darbības apturēšanu ASV Nacionālās drošības aģentūras (NSA) veiktās novērošanas dēļ. (Lasīt tālāk: Pēc komitejas balsojuma par datu aizsardzību, plenārsesijā balsos par SWIFT nolīguma darbības apturēšanu)

Lielākā daļa Parlamenta politisko grupu 3. jūlija debatēs par ASV spiegošanas skandālu izteica viedokli, ka ASV būtu jāatklāj patiesība par pieņēmumiem, ka tā izspiegojusi Eiropas Savienību un tās iedzīvotājus. Taču viedokļi dalījās attiecībā uz to, vai šai informācijai būtu jāietekmē sarunas par transatlantisko brīvās tirdzniecības nolīgumu. (Lasīt tālāk: Uzticības jautājums: deputāti vēlas dzirdēt ASV atbildes sakarā ar spiegošanas skandālu)

Eiropas Parlaments atjauno datu aizsardzības likumus, kas tika pieņemti tālajā 1995. gadā. Tiem jābūt tik pat labi attīstītiem kā tehnikas attīstībai, lai ar to palīdzību novērstu gan privāto personu, gan uzņēmumu, gan valsts iestāžu ļaunprātīgu datu izmantošanu (Lasīt tālāk: Eiropas datu aizsardzības diena: spiegi mākonī)

Eiropas Parlamenta deputāti strādā, lai uzlabotu ES pilsoņu datu aizsardzību internetā. Taču ir daudzas lietas, ko jau tagad varat darīt, lai izvairītos no identitātes piesavināšanās vai privātas informācijas izpaušanas. (Lasīt tālāk: Kā aizsargāt privātumu internetā)

Dažreiz tas šķiet tik vilinoši. Tu esi neprātīgi iemīlējies, dusmīgs vai piedzēries, vēlies to paziņot visai pasaulei un ieraksti dažas rindiņas „Draugos” vai tviterī. Vēlāk tu to nožēlo un šo ierakstu izdzēs, taču tas tik un tā paliek kaut kur interneta arhīvos, tāpat kā tavs telefona numurs vai adrese, kuru kādreiz esi atklājis aviokompānijai vai interneta veikalam. Vai tev ir tiesības „tikt aizmirstam"? (Lasīt tālāk: Tiesības tikt aizmirstam)

Likumprojektu pakete datu aizsardzībai ir vērienīgs plāns, lai piemērotu pamattiesības uz privātumu arī strauji augošajā un mainīgajā moderno tehnoloģiju vidē. Tās uzmanības lokā ir virkne dažādu jautājumu, tostarp tiesības uz informācijas dzēšanu, nepārprotamu piekrišanu informācijas izmantošanai, personas rīcības prognozēšana ar automātiskas analīzes metodēm. Šeit ir īss pārskats – lai uzzinātu vairāk, skatiet papildinformāciju pa labi. (Lasīt tālāk: Datu aizsardzība: svarīgākais)

Ats. : 20130901TST18405
 
 
Dalīties
 
 
Video: Dont sign away your life
 

Data Protection: Sign away your life no more

 
Datu aizsardzība Eiropā
 

Būtiski mainoties globālo tehnoloģiju tirgum, Eiropa saskaras ar nepieciešamību pārskatīt noteikumus, kuru mērķis ir aizsargāt pilsoņu datu privātumu.

 
Atbildes uz pilsoņu jautājumiem par datu aizsardzību
 

EP deputāts Jans Filips Albrehts (Zaļie/ALE, Vācija) atbild uz sociālajos tīklos uzdotajiem jautājumiem par datu aizsardzību.

 
Datu aizsardzība: "Safe Harbour" radītā vakuuma aizpildīšana
 

Kā tiks aizsargāti eiropiešu dati pēc ES-ASV datu apmaiņas nolīguma "Safe Harbour" atcelšanas?

 
ES datu aizsardzības noteikumi: pareizā kombinācija
 

Sākoties pēdējam sarunu aplim starp ES iestādēm, Jans Filips Albrehts stāsta, kāpēc, viņaprāt, jaunais tiesību akts ievērojami sekmētu ES uzņēmumu darbību tiešsaistē.

 
Novēršot trūkumus tiešsaistes personas datu aizsardzībā
 

Eirodeputāti apstiprina jauno datu aizsardzības likumu, kura mērķis ir piemērot sodus uzņēmumiem, kas pārkāpj jaunos noteikumus, un sniegt iedzīvotājiem iespējas pārvaldīt savus privātos datus.

 
Debates: Kas jūs novēro? Kas jūs aizsargā?
 

Kā ES var aizsargāt iedzīvotāju privāto dzīvi? Debatē mūsu viesi.

 
Jūsu privātumam ir jābūt aizsargātam: Profilēšana
 

Daudzas vietnes ievāc par mums informāciju, lai to izmantotu komerciāliem mērķiem. Noskaidrojiet, kā Parlaments uzlabo datu aizsardzības tiesību aktus, lai pasargātu mūs no riskiem internetā.

 
Jūsu privātumam ir jābūt aizsargātam: Sīkā drukā rakstītais
 

Vai jūs lasāt noteikumus, kuriem piekrītat tiešsaistē? Noskaidrojiet, kā Parlaments uzlabo datu aizsardzības tiesību aktus, lai pasargātu mūs no riskiem internetā.

 
Jūsu privātumam ir jābūt aizsargātam: Nelikumīga piekļuve
 

Internetā ievietotā personiskā informācija nav drošībā. Noskaidrojiet, kā Parlaments uzlabo datu aizsardzības tiesību aktus, lai pasargātu mūs no riskiem internetā.

 
ASV spiegošanas skandāls rada atšķirīgus viedokļus Parlamentā
 

Pēc neseniem atklājumiem par ASV spiegošanu Parlaments veiks izmeklēšanu, taču tas atsakās pārtraukt sarunas ar Vašingtonu par ES un ASV tirdzniecību.

 
Datu aizsardzības diena
 

Uzzini, kādi ir eiropiešu paradumi tiešsaistē