Sekretarz generalny ONZ zwraca się do Parlamentu Europejskiego         

António Guterres: Silna i zjednoczona UE jest podstawą dla silnego ONZ 
Sprawy UE 
 

Wzrost liczby konfliktów, naruszeń praw człowieka, zmiana klimatu i globalizacja - to najważniejsze globalne wyzwania, o których mówił António Guterres w środę, 17 maja, na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. „Silna i zjednoczona Europa jest niepodważalnym filarem silnej i skutecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych” - przekonywał portugalski sekretarz generalny ONZ.

To lie or die: EU lawmakers voice concern over gay rights in Chechnya        

Posłowie dyskutują o prawach homoseksualistów w Czeczenii 
Społeczeństwo 
 

Tuż przed przypadającym 17 maja Międzynarodowym Dniem przeciw Homofobii, który ma służyć zwróceniu uwagi na przemoc i dyskryminację, której doświadczają osoby LGBTI, posłowie będą dyskutować o sytuacji mniejszości seksualnych w Czeczenii - w ślad po alarmujących doniesieniach niezależnych mediów rosyjskich i organizacji broniących praw człowieka. Transmisja debaty we wtorek, 16 maja, na naszej stronie internetowej. W czwartek, 18 maja, Parlament Europejski przyjmie rezolucję w tej sprawie.

Grecja. Syryjska rodzina uciekająca przed wojną znajduje schronienie - © UNHCR/Achilleas Zavallis          

Kryzys uchodźczy: ‘Relokacja to nasz wspólny moralny i polityczny obowiązek’ 
Społeczeństwo 
 

Graniczne kraje Unii Europejskiej najsilniej odczuły skutki napływu uchodźców do Europy. We wrześniu br. minie ostateczny termin relokacji 160 tys. uchodźców z Grecji i Włoch do innych państw Wspólnoty - do 11 maja br. relokowano zaledwie 18 418 osób. Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego posłowie oskarżyli rządy państw członkowskich o granie na zwłokę. W czwartek, 18 maja, odbędzie się głosowanie nad rezolucją w tej sprawie.

Przewodniczący Tajani, posłowie i pracownicy PE uczcili dziś minutą ciszy ofiary zamachu terrorystycznego w… https://t.co/Ti5GVi7iAb

Zobacz również: 

Czego oczekują od UE Europejczycy w sprawie migracji? ©AP Images/ European Union-EP         

Migracja: Europejczycy oczekują od Unii Europejskiej więcej działań 
Sprawy UE 
 

73 proc. Europejczyków chce, żeby Wspólnota robiła więcej w sprawie migracji, a 58 proc. uważa, że jej działania są niewystarczające (to spadek o 8 pkt proc. w porównaniu do 2016 roku) - wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Od 2015 r. Unia Europejska podjęła szereg działań, aby ograniczyć napływ migrantów na jej terytorium oraz ulepszyć reguły przyznawania azylu.

Francesco Fresi: Wspomnienia z Rzymu        

Dzień Europy: Lekcje z historii 
Sprawy UE 
 

9 maja 1950 r. w Paryżu, 5 lat po zakończeniu II wojny światowej, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla - pierwszy krok w kierunku bardziej zjednoczonej Europy. W 1958 r. ten projekt ziścił się przez utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która położyła podwaliny pod Unię Europejską. Obchodzony co roku 9 maja Dzień Europy ma przypominać o długiej drodze, którą Europa przeszła od wojny do współpracy.

W tym tygodniu w PE        

W tym tygodniu w PE: Sytuacja obywateli UE w Wielkiej Brytanii i podatki 
Sprawy UE 
 

W tym tygodniu trzy komisje parlamentarne spotkają się, żeby wspólnie porozmawiać o sytuacji obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii. Komisja śledcza badająca aferę „papierów panamskich” spotka się z przedstawicielami Wysp Normandzkich, Gibraltaru i Madery, by porozmawiać o ich reżimach podatkowych i współpracą z UE w tej dziedzinie. Poza tym grupy polityczne będą przygotowywać się do sesji plenarnej.

Eurobarometr 2017: co myślą Europejczycy?        

Eurobarometr 2017: Pięć wniosków z ogólnoeuropejskiej ankiety  
Sprawy UE 
 

Europejczycy zdają sobie sprawę, że najpoważniejsze współczesne problemy można rozwiązać tylko wspólnie, ale nie są przekonani, czy politycy przedstawią najlepsze rozwiązania - takie wnioski płyną z sondażu Eurobarometru przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Parlamentu Europejskiego. W jakich obszarach obywatele oczekują większej aktywności ze strony UE? Zapoznaj się z naszą infografiką!

Private security companies: stricter rules and more oversight        

Posłowie chcą minimalnych wymogów dla prywatnych firm ochroniarskich 
Bezpieczeństwo 
 

W ślad za cięciami budżetowymi i rosnącą liczbą zadań wojskowych i cywilnych Unia Europejska i jej państwa członkowskie coraz częściej korzystają ze wsparcia usług prywatnych firm ochroniarskich (w tym wojskowych). Posłowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony chcą, by przedsiębiorstwa te spełniały minimalne wymagania, a ich personel podlegał kontrolom. Poza tym zdaniem posłów firmy te nie powinny być angażowane w wykonywanie np. zadań bojowych.

Gospodarka dzielenia się - infografika        

Infografika: a czy Ty uczestniczysz w ekonomii dzielenia się? 
Społeczeństwo 
 

Uber, BlaBlaCar, Deliveroo, Airbnb... - rośnie popularność platform online, które łączą usługodawców z konsumentami. W 2015 r. całkowita wartość transakcji dokonanych za pomocą tych platform w czterech głównych sektorach przekroczyła 28 mld euro - to niemal dwa razy tyle, co rok wcześniej. W środę, 3 maja, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła sprawozdanie poświęcone korzyściom i wyzwaniom wynikającym z tzw. ekonomii dzielenia się.

Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o interesujących Cię tematach