Porozumienie nuklearne z Iranem: jakie opcje ma UE po decyzji Trumpa? 

We wtorek posłowie do PE będą debatować nad konsekwencjami decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o odstąpieniu od irańskiego układu nuklearnego i stanowiskiem Unii Europejskiej w tej sytuacji. W debacie weźmie udział Federika Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji.

Unia Europejska (która jest jedną ze stron umowy z 2015 roku i która odegrała kluczową rolę w negocjacjach) jednogłośnie popiera porozumienie z Iranem w sprawie irańskiego programu rozwoju broni jądrowej i uważa, że pozostałe budzące niepokój kwestie, takie jak wspieranie reżimu syryjskiego przez Iran czy program pocisków balistycznych, powinny być rozwiązywane na inne sposoby - powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE David McAllister (EPL, Niemcy). Oświadczenie to zostalo wywołane decyzją prezydenta Trumpa o nieprzedłużeniu zwolnienia z sankcji nałożonych na USA w ramach wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA). Przyjęcie JCPOA było uwieńczeniem wspieranych przez UE dwunastoletnich starań dyplomatycznych.


Parlament Europejski oczekuje od Federiki Mogherini informacji na temat tego, w jaki sposób przywrócenie amerykańskich sankcji  może wpłynąć na umowy zawarte między Iranem a niektórymi przedsiębiorstwami z Unii Europejskiej (takimi jak Total czy Airbus).


Kontekst


W lipcu 2015 r. Iran, sześć państw (Francja, Niemcy, Zjednoczone Królestwo, Chiny, Rosja i USA) oraz UE podpisały wspólny kompleksowy plan działania (JCPOA) - przełomowe porozumienie zapewniające pokojowy przebieg irańskiego programu jądrowego w zamian za zniesienie sankcji wobec Iranu.Debata: wtorek 12 czerwca

Procedura: oświadczenie Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa

#Irandeal #JCPOA