Ceremonia wręczenia nagród filmowych Lux 2018 

Przewodniczący PE Antonio Tajani ogłosi laureata nagrody filmowej Lux, w środę w południe, na sali plenarnej w Strasburgu.

Tegoroczni finaliści to filmy “Druga strona wszystkiego” , wyreżyserowana przez Milę Turajlic (Serbia/Francja/Katar), „Kobieta na wojnie”, reżyser Benedikt Erlingsson (Islandia/Francja/Ukraina) oraz „Styks” Wolfganga Fischera (Niemcy/Austria).


Parlament Europejski pokrywa koszty napisów do trzech filmów finalistów we wszystkich 24 językach urzędowych UE i produkuje pakiet cyfrowy dla kin (5DCP) dla każdego kraju UE.


Film, który zdobędzie nagrodę Lux zostanie również zaadoptowany do potrzeb osób niedowidzących oraz niedosłyszących, a także otrzyma wsparcie promocyjne podczas projekcji międzynarodowej. Zwycięzca jest wybierany przez posłów.


Konferencja prasowa z wiceprzewodniczącą PE Evelyne Gebhardt (S&D, DE) i reżyserami trzech filmów zaplanowana jest na środę 14 listopada w Strasburgu o godzinie 15.00.


Nagroda filmowa Lux ma na celu promowanie kina europejskiego poprzez wspieranie rozpowszechniania produkcji europejskich oraz europejskiej debaty o najważniejszych problemach politycznych i społecznych. Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 2007 roku.Ceremonia wręczenia nagród: środa, 14 listopada, o 12.00

Konferencja Prasowa: środa, 14 listopada, o 15.00, w obecności wiceprzewodniczącej PE Evelyne Gebhardt (S&D, DE), przewodniczącej komisji parlamentarnej CULT Petry Kammerevert (S&D, DE) oraz reżyserów trzech filmów