Bezpieczeństwo na drogach: Technologie ratunkowe w nowych pojazdach 

Funkcje bezpieczeństwa, takie jak „inteligentne dostosowanie prędkości” lub zaawansowany system hamowania awaryjnego, będą instalowane w nowych pojazdach od maja 2022 roku.

Nowe samochody osobowe, furgonetki, ciężarówki i autobusy będą wyposażone w zabezpieczenia mające na celu ratowanie życia, zgodnie z nowymi przepisami, już nieformalnie uzgodnionymi z ministrami UE, które zostaną poddane pod głosowanie we wtorek.


Jednym z obowiązkowych zabezpieczeń jest system Inteligentnego Dostosowania Prędkości (Intelligent Speed Assistance (ISA)), który, zgodnie z szacunkami, może zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach UE o 20%. System ISA poinformuje kierowcę, w oparciu o mapy i obserwację znaków drogowych, w momencie przekroczenia dozwolonej prędkości. System nie może jednak sam ograniczyć prędkości, może również zostać wyłączony przez kierowcę.


Inne ratujące życie zabezpieczenia, które wprowadzone zostaną w nowych pojazdach, to, między innymi: zaawansowany system hamowania awaryjnego, ostrzeganie o spadku poziomu uwagi kierowcy, awaryjny system utrzymywania pojazdu w pasie ruchu, wykrywanie obiektów przy cofaniu, awaryjny sygnał stopu oraz rejestrator danych w momencie wypadku.


Według wstępnych danych opublikowanych przez Komisję Europejską w 2018 roku, na drogach UE zginęło około 25 100 osób, a 135 000 odniosło poważne obrażenia. 

Głosowanie: wtorek, 16 kwietnia

Procedura: zwykła procedura ustawodawcza, porozumienie w pierwszym czytaniu

Konferencja prasowa: wtorek, 16 kwietnia, o 16.00