Debata nad pomocą humanitarną na Morzu Śródziemnym  

Działania organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym i rozbieżne stanowiska państw członkowskich będą przedmiotem debaty z udziałem Rady i Komisji na środowym posiedzeniu plenarnym.

Mimo że ogólna liczba migrantów i osób ubiegających się o azyl znacznie spadła, nadal próbują się oni przedostać do Europy przez Morze Śródziemne. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), jak dotąd w tym roku na tym obszarze zginęło lub zaginęło ponad 680 osób. Ostatnia katastrofa statku miała miejsce 3 lipca, kiedy to 83 osoby utonęły u wybrzeży Tunezji, co było drugim najtragiczniejszym wydarzeniem tego typu w 2019 roku.

Kilka dni wcześniej, Carola Rackete, kapitan statku Sea Watch 3, została aresztowana we Włoszech po zacumowaniu na wyspie Lampedusa bez zgody władz krajowych na zejście na ląd ponad 40 uratowanych na morzu osób znajdujących się na pokładzie. Włoski rząd wielokrotnie deklarował zamknięcie portów w kraju przed statkami poszukiwawczymi i ratowniczymi.

Tymczasem w Libii, tysiącom migrantów przetrzymywanych w ośrodkach detencyjnych zagrażają walki, szczególnie w okolicach stolicy. W ubiegłym tygodniu ponad 60 osób zginęło w nalocie na ośrodek detencyjny Tajoura na przedmieściach Trypolisu.


Debata: środa, 17 lipca

Procedura: Oświadczenia Rady i Komisji (bez rezolucji)