One in five under 25 can't find a job within the EU. Parliament wants to use unspent 82 billion euros from structural funds to create new job opportunities in...(read more) Facebook
The EU's trade deficit with China tripled in just 10 years. How do we rebalance? As a first step, Members want to establish a monitoring board to find out to...(read more) Facebook
Some Parliament members are suggesting that European politicians should show Euro 2012 in Ukraine the red card in protest over the treatment of opposition...(read more) Facebook
Strong - but not invulnerable. Despite an impressive 4 metres and 600kg, the blue fin tuna is an endangered species. And why? Overfishing and illegal catches....(read more) Facebook Parlament Europejski stanowczo potępił skazanie Sakineh Mohamadi Asztiani na śmierć przez ukamienowanie. Posłowie ze wszystkich grup politycznych uważają, że niezależnie od okoliczności nic nie uzasadnia wyroku śmierci przez ukamienowanie i nic nie pozwala go zaakceptować. Parlament wezwał władze Iranu do uchylenia wyroków skazujących Sakineh Mohamadi Asztiani oraz do gruntownego zbadania jej sprawy.
W rezolucji przyjętej w środę, posłowie wzywają także rząd irański do ponownego rozpatrzenia sprawy Zahry Bahrami, niezwłocznego przyznania jej dostępu do pomocy prawnej i wsparcia konsularnego oraz zwolnienia jej lub zapewnienia uczciwego procesu sądowego. Posłowie apelują też do rządu Iranu o wstrzymanie egzekucji osiemnastoletniego Ebrahima Hamidiego.
Zakazać kary śmierci
Posłowie wzywają parlament Iranu do przyjęcia przepisów zakazujących kary śmierci przez ukamienowanie. Parlament Europejski wyraża głębokie rozgoryczenie faktem, że Iran, podobnie jak Afganistan, Somalia, Arabia Saudyjska, Sudan i Nigeria, należy do bardzo nielicznej grupy państw, gdzie nadal stosuje się tę okrutną i nieludzką karę. Iranu powinien wprowadzić moratorium na wykonywanie kary śmierci do czasu jej całkowitego zniesienia. Parlament sprzeciwia się uznawaniu za przestępstwo odbywanych za obopólną zgodą stosunków seksualnych między osobami dorosłymi i wzywa władze Iranu, by przestały uznawać za przestępstwo „cudzołóstwo” i homoseksualizm.
Uwolnić obrońców praw człowieka
Parlament Europejski wzywa władze Iranu do natychmiastowego zwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych ze względu na udział w pokojowych manifestacjach i korzystających z przysługującego im podstawowego prawa człowieka do wolności wypowiedzi. Posłowie ponowili apel o uniewinnienie siedmiu przywódców bahaizmu.
Parlament apeluje o opracowanie dodatkowych środków w ramach europejskiego instrumentu na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka na świecie, aby czynnie chronić irańskich obrońców praw człowieka. Wzywa również do rozszerzenia obecnej listy osób i organizacji objętych zakazem wjazdu na terytorium UE i zamrożeniem aktywów o osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka, represje i ograniczanie wolności w Iranie.
Rezolucja została przyjęta stosunkiem głosów (za/przeciw/wstrzymujących się): 658/1/22.
Sakineh Mohammadi Asztiani, oskarżona w 2006 roku o to, że po śmierci męża dwukrotnie utrzymywała pozamałżeńskie związki seksualne, została skazana na 99 uderzeń biczem, a karę wykonano w tym samym roku. Została również oskarżona o współudział w zamordowaniu męża, a następnie oczyszczona z zarzutów, po czym oskarżona o cudzołóstwo w czasie trwania związku małżeńskiego i skazana na ukamienowanie.
Zahra Bahrami, która udała się do Iranu w celu odwiedzenia rodziny, została aresztowana po protestach w dniu święta Aszury 27 grudnia 2009 r. i zmuszona do przyznania się na antenie telewizyjnej do stawianych jej zarzutów. Nie umożliwiono jej nigdy kontaktu z międzynarodowymi organizacjami praw człowieka, ani władzami holenderskimi.
Osiemnastoletni Ebrahim Hammadi został skazany w sierpniu 2010 r. na karę śmierci za „sodomię”, której miał się dopuścić w wieku zaledwie 16 lat, przy czym twierdzi, że przyznanie się do winy zostało wymuszone torturami.
Pierwsza strona
BIULETYN Strasburg, 6 - 9 września 2010
Parlament Europejski wznawia obrady: Prawa człowieka w Iranie
O stanie Unii: budżet, zarządzanie gospodarcze, bezrobocie
Deportacje Romów z Francji: PE wzywa Wspólnotę do reakcji
Parlament Europejski potępia karę śmierci dla Sakineh Mohamadi Asztiani
Ochrona zwierząt wykorzystywanych w badaniach naukowych
Francja musi natychmiast zaprzestać deportacji Romów