Debata o Paradise Papers: Państwa członkowskie muszą działać 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Państwa członkowskie muszą ukrócić nieuczciwe systemy podatkowe, a instytucje ułatwiające unikanie płacenia podatków - stracić licencje, podkreślali posłowie w trakcie debaty plenarnej.

Od góry: M. Maasikas, P. Moscovici, L. Niedermayer, G. Pittella, B. Lucke, P. Ježek, M. Urbán Crespo, P. Lamberts, N. Farage, B. Kappel 

Skandale podatkowe

"Paradise Papers" to najnowszy wyciek dokumentów, które pokazują, w jaki sposób celebryci i międzynarodowe korporacje ukrywają swoje majątki i minimalizują zobowiązania podatkowe.

13,4 miliona plików wyciekło z archiwów kancelarii prawnej Appleby, która ma swoje biura m.in. w kilku rajach podatkowych. Rewelacje zostały ujawnione dzięki współpracy Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych oraz prawie 100 innych redakcji z całego świata, które zaczęły publikacje na początku listopada br.

To nie pierwszy taki skandal. W kwietniu 2016 r. ujawniono Panama Papers. Dokumenty, które wyciekły z panamskiej kancelarii adwokackiej Mossack Fonseca, dostarczają szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób politycy, biznesmeni, przestępcy i osoby publiczne wykorzystują raje podatkowe, aby ukryć swoje aktywa przed fiskusem. W 2014 r. skandal LuxLeaks pokazał, jak Luksemburg oferuje preferencyjne traktowanie dużych przedsiębiorstw.

Posłowie zabierają głos

Podczas debaty plenarnej, która odbyła się 14 listopada w Strasburgu, wielu posłów skupiło się na roli państwa. "Mam nadzieję, że ten nowy wyciek otworzy oczy tym państwom członkowskim, które nie zrozumiały ogromu problemu" - powiedział poseł Petr Ježek (ALDE, Czechy), współautor sprawozdania Komisji PANA. "Jak to możliwe, że potrzebujemy dziennikarzy śledczych, aby to ujawnić? Po co są krajowe organy podatkowe?" - pytał poseł Bernd Lucke (EKR, Niemcy).

"Wycieki mają zasadnicze znaczenie dla świadomej polityki i decyzji politycznych" - powiedział Matti Maasikas w imieniu Rady. "Bardziej sprawiedliwy system podatkowy jest tym, czego oczekują od nas obywatele" - dodał.

Pierre Moscovici, komisarz ds. podatków, powiedział, że jest zszokowany, ale nie zaskoczony wyciekiem: "Od dłuższego czasu wiemy, że wielonarodowe firmy oraz zamożni podatnicy i banki pracują ręka w rękę, aby ukryć wszelkiego rodzaju dochody". "Jeśli jest to zgodne z prawem - jak twierdzą niektórzy - musimy zmienić prawo przy pomocy tego Parlamentu" - dodał Moscovici.

Według posłanki Barbary Kappel (ENF, Austria) w ciągu ostatnich kilku lat UE poczyniła znaczne postępy w walce z unikanie opodatkowania. "Obecnie dostępnych jest wiele instrumentów służących zwalczaniu unikania opodatkowania i wydaje mi się, że w ujawnionych dokumentach nie znajdziecie Europejczyków poza Brytyjczykami".

Kilku posłów podkreśliło zagrożenie dla społeczeństwa wynikające z nieuczciwych praktyk podatkowych. "Szerokie wykorzystywanie luk w systemach podatkowych oraz zamierzone lub niezamierzone tworzenie specjalnych systemów podatkowych szkodzi naszej gospodarce, szkodzi konkurencji, zwiększa nierówności, a w rezultacie ludzie tracą zaufanie" - przekonywał poseł Luděk Niedermayer (EPL, Czechy). "Unikanie podatków nie tylko podkopuje system publiczny, ale także demokrację" - powiedział poseł Philippe Lamberts (Greens/EFA, Belgia).

Jedna rzecz, którą należy zrobić, to karanie tych, którzy umożliwiają unikanie płacenia podatków. "Właściwe organy powinny zawiesić lub cofnąć licencje bankowe instytucji finansowych i doradców, którzy są współodpowiedzialni za organizację uchylania się od opodatkowania" - wezwał Gianni Pittella (S&D, Włochy).

"Jak długo będziemy to tolerować i nie będziemy mieć odstraszaczy i sankcji, takich jak usuwanie licencji zawodowych i bankowych? Dopóki tego nie zrobimy, nie będziemy skuteczni w walce z uchylaniem się od podatków i unikaniem podatków"- przekonywał Miguel Urbán Crespo (GUE/NGL, Hiszpania).

Z kolei poseł Nigel Farage (EFDD, Wielka Brytania) mówił o legalnych inwestycjach. "Jeśli zamierzacie całkowicie zakazać ludziom inwestowania - w wielu przypadkach legalnych inwestycji - na Brytyjskie Wyspy Dziewicze lub Bahamy lub gdziekolwiek indziej - wtedy zakażcie (także) sprzedaży papierosów bezcłowych".

Prace Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski od lat walczy z nieuczciwymi praktykami podatkowymi, które pozbawiają państwa tak bardzo potrzebnych funduszy.

Parlamentarne komisje: spraw gospodarczych i monetarnych, prawna i wolności obywatelskich są odpowiedzialne za rozpatrywanie inicjatyw legislacyjnych Komisji w dziedzinie podatków. Dyrektywa UE w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy i zasady dotyczące ujawniania informacji podatkowych przez przedsiębiorstwa ponadnarodowe są przykładami prac legislacyjnych w Parlamencie Europejskim.

Główne zalecenia Parlamentu dotyczące zwalczania agresywnego planowania podatkowego przez przedsiębiorstwa zostały przyjęte pod koniec 2015 r.

Ujawnienie zaawansowanych praktyk w zakresie interpretacji prawa podatkowego w niektórych państwach członkowskich doprowadziło do powołania dwóch kolejnych specjalnych komisji parlamentarnych - TAXE i TAX2. Na wysłuchaniach zorganizowanych przez komisje korporacje takie jak Google, Apple, IKEA i McDonald's wyjaśniły swoje praktyki podatkowe.

Czarne listy rajów podatkowych, sankcje wobec niewspółpracujących jurysdykcji podatkowych i działania przeciwko nadużyciom systemu "patent box" to tylko kilka przykładów propozycji zawartych w sprawozdaniu końcowym TAX2.

Po wycieku Panama Papers Parlament Europejski powołał komisję śledczą - a jej sprawozdanie końcowe zostanie poddane pod głosowanie na sesji plenarnej w grudniu. Niektóre państwa członkowskie nie radzą sobie z walką z praniem pieniędzy i uchylaniem się od płacenia podatków, czytamy w projekcie sprawozdania.

Zapewnienie równych szans państwom członkowskim i walka z podejrzanymi systemami podatkowymi jest priorytetem Parlamentu Europejskiego. Więcej informacji w najważniejszym temacie.