Produkty w tej kategorii 

Sekretarz generalny ONZ zwraca się do Parlamentu Europejskiego         

António Guterres: Silna i zjednoczona UE jest podstawą dla silnego ONZ 
Sprawy UE 
 

Wzrost liczby konfliktów, naruszeń praw człowieka, zmiana klimatu i globalizacja - to najważniejsze globalne wyzwania, o których mówił António Guterres w środę, 17 maja, na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. „Silna i zjednoczona Europa jest niepodważalnym filarem silnej i skutecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych” - przekonywał portugalski sekretarz generalny ONZ.

Czego oczekują od UE Europejczycy w sprawie migracji? ©AP Images/ European Union-EP         

Migracja: Europejczycy oczekują od Unii Europejskiej więcej działań 
Sprawy UE 
 

73 proc. Europejczyków chce, żeby Wspólnota robiła więcej w sprawie migracji, a 58 proc. uważa, że jej działania są niewystarczające (to spadek o 8 pkt proc. w porównaniu do 2016 roku) - wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Od 2015 r. Unia Europejska podjęła szereg działań, aby ograniczyć napływ migrantów na jej terytorium oraz ulepszyć reguły przyznawania azylu.

Francesco Fresi: Wspomnienia z Rzymu        

Dzień Europy: Lekcje z historii 
Sprawy UE 
 

9 maja 1950 r. w Paryżu, 5 lat po zakończeniu II wojny światowej, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla - pierwszy krok w kierunku bardziej zjednoczonej Europy. W 1958 r. ten projekt ziścił się przez utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która położyła podwaliny pod Unię Europejską. Obchodzony co roku 9 maja Dzień Europy ma przypominać o długiej drodze, którą Europa przeszła od wojny do współpracy.

W tym tygodniu w PE        

W tym tygodniu w PE: Sytuacja obywateli UE w Wielkiej Brytanii i podatki 
Sprawy UE 
 

W tym tygodniu trzy komisje parlamentarne spotkają się, żeby wspólnie porozmawiać o sytuacji obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii. Komisja śledcza badająca aferę „papierów panamskich” spotka się z przedstawicielami Wysp Normandzkich, Gibraltaru i Madery, by porozmawiać o ich reżimach podatkowych i współpracą z UE w tej dziedzinie. Poza tym grupy polityczne będą przygotowywać się do sesji plenarnej.

Eurobarometr 2017: co myślą Europejczycy?        

Eurobarometr 2017: Pięć wniosków z ogólnoeuropejskiej ankiety  
Sprawy UE 
 

Europejczycy zdają sobie sprawę, że najpoważniejsze współczesne problemy można rozwiązać tylko wspólnie, ale nie są przekonani, czy politycy przedstawią najlepsze rozwiązania - takie wnioski płyną z sondażu Eurobarometru przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Parlamentu Europejskiego. W jakich obszarach obywatele oczekują większej aktywności ze strony UE? Zapoznaj się z naszą infografiką!

W tym tygodniu w PE        

W tym tygodniu w PE: ekonomia współdzielenia, prywatne firmy ochroniarskie 
Sprawy UE 
 

Ekonomia współdzielenia, nadzór nad prywatnymi firmami ochroniarskimi, czarna lista państw powiązanych z praniem brudnych pieniędzy - to niektóre z tematów, którymi zajmie się Parlament Europejski w tym tygodniu. Poza tym przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani otworzy uroczyście Dom Europejskiej Historii w Brukseli, a w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się dzień otwarty.

W tym tygodniu w PE        

W tym tygodniu w PE: Turcja, usługi audiowizualne i polityka migracyjna 
Sprawy UE 
 

W tym tygodniu na sesji plenarnej Parlamentu odbędzie się debata o referendum w Turcji. Weźmie w niej udział wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Federica Mogherini. Ponadto Komisja Rynku Wewnętrznego zagłosuje nad sprawozdaniem Róży Thun (EPL, Polska) w sprawie ograniczenia geograficznego blokowania niektórych usług w internecie. W komisjach zapadną też decyzje odnośnie ochrony nieletnich w sieci i utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.