Udostępnij tę stronę: 

Przyszłość strefy Schengen, walka z kryzysem, cyberprzestępczość - to tylko kilka z ważnych tematów poruszonych przez deputowanych podczas czerwcowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Po decyzji Rady UE o wykluczeniu Parlamentu z prac nad zmianami w strefie Schengen deputowani zastanawiali się, czy tej decyzji nie odesłać do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W czwartek przewodniczący PE Martin Schulz ogłosił, że w ramach protestu deputowani zawieszają negocjacje z Radą w pięciu kwestiach aż do czasu wyjaśnienia się sprawy Schengen.


Deputowani podczas debaty nad przyszłym budżetem Unii na lata 2014-2020 po raz kolejny przypomnieli rządom UE, że w czasach kryzysu Unia potrzebuje zasobów własnych, które pomogą finansować unijny budżet i zmniejszyć składki członkowskie krajów Unii. Pomóc mógłby np. podatek od transakcji finansowych.


Posłowie zaznaczyli również, że dalsze prace nad zarządzeniem gospodarczym powinny uwzględniać pobudzanie wzrostu gospodarczego. Podczas tego posiedzenia PE przyjął nowe przepisy zapewniające krajom ochronę przed bankructwem.


PE opowiedział się za porozumieniami handlowymi z Peru i Chile, ale nie kosztem praw pracowniczych. O tych warunkach deputowani przypomnieli też prezydentowi Peru, który odwiedził w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski.


Więcej wątpliwości mieli posłowie co do umowy handlowej z Japonią, która może zaszkodzić europejskiemu rynkowi samochodowemu. Posłowie zalecili Radzie wstrzymanie się z negocjacjami do czasu wydania rekomendacji przez PE. Parlament musi zatwierdzić ostateczny kształt porozumienia.


Bułgarska deputowana Iliana Ivanova (Europejska Partia Ludowa) najprawdopodobniej opuści gmach PE. Deputowani poprali jej kandydaturę na sędziego Trybunału Obrachunkowego. Jej kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Rada.


Eurodeputowani omawiali z szefową unijnej dyplomacji sytuację w Tybecie. Catherine Ashton zaznaczyła, że UE jest zaniepokojona ostatnimi wydarzeniami w tym kraju.


PE przyjął także nowe przepisy dotyczące oznakowania żywności dla dzieci i żywności dla osób z różnymi alergiami. Zapewni to lepszą ochronę konsumentom, a także wytyczy jasne zasady dla przemysłu spożywczego.


Posłowie opowiedzieli się za wzmocnieniem ochrony przed cyberprzestępczością w UE. Pozwoli to na odcięcie dostępu do najważniejszych stron i zasobów w momencie poważnego ataku.


Po skandalu z wadliwymi implantami piersi deputowani poparli utworzenie rejestru takich implantów i inne rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo pacjentów.